Hoppa till sidans innehåll

Final - trippelknock lördag


Lördag, trippelknock med 16 lag.

De åtta lag som tar sig ur trippelknocken går vidare till söndagens dubbelknock.

 

Finallag Landslagskval Veteran 2014

 

Kvalort/placering Lagmedlemmar Licens Förening
VINNARE 2013 Lars Ekroth 20942 BOO

Dennis Duvenfelt 15076 BRO

Bertil Adlivankin 12491 BRO
LULEÅ 1 Åke Löwbeer 15251 MAR

Leif Bäckström 13987 MAR

Håkan Engman 16546 MAR
LULEÅ 2 Kjell Karp 13886 NOR

Curt Renkonen 13895 NOR

Staffan Karp 13889 NOR
LULEÅ 3 Christer Jansson 20934 BOD

Jan Boström 16131 BOD

Bernt Johansson 17400 BOD
LULEÅ 4 Anders Nyström 11829 BOD

Benny Martinsson 19528 BOD

Jan Johansson 17763 BOD
SÖDERTÄLJE 1 Markel Sjöström 13046 BOO

Klas Hedengren 12253 BOO

Dennis Landegren 13042 BOO
SÖDERTÄLJE 2 Lee Ekström 13951 FPS

Sven Sandin 11563 FPS

Kent Nilsson  14546 FPS
SÖDERTÄLJE 3 Sten Ek 19142 BSJ

Bernhard Rubinsztajn 24449 BSJ

Harry Hugosson 11444 BSJ
SÖDERTÄLJE 4 Sture Öhman
12579 DIF

Bo Wahrgren
15590 DIF

Cliff Johansson
23778 DIF
SÖDERTÄLJE 5 Kjell Andersson
22339 018

Lars Frykberg
11439 018

Dick Elfström
27751 018
JÖNKÖPING 1 Ulf Bolve 24331 LEJ

Göran Gustavsson 10052 LEJ

Kenneth Johansson 11268 LEJ
JÖNKÖPING 2 Hannu Kolehmainen 14061 SKT

Gert Andersson 10314 SKT

Bert-Ove Sund 17683 SKT
HALMSTAD 1 Claes Svensson 13114 VÄX

Rudolf Jarz 12923 VÄX

Leif Karlsson 19061 VÄX
HALMSTAD 2 Ola Stenbrink 20794 FFP

Kenneth Johansson 13821 VAR

Sune Moberg 25730 VAR
HALMSTAD 3 Carina Janson 11012 VAR

Clas Janson 11050 VAR

Mats Peterson 10060 VAR
HALMSTAD 4 Yngve Evaldsson 13553 KÄR

Claus-Göran Sjöholm 13616 KÄR

Håkan Paaske 14285 KÄR



Trippelknock (0)


Vinnare 2013

Lars Ekroth

Förlorare

Anders Nyström BOD

   

Luleå 4

Anders Nyström

Vinnare
Lars Ekroth BOO, BRO

Förlorare
Kjell Karp NOR


Luleå 2

Kjell Karp

Vinnare
Kjell Karp NOR

Vinnare

Lars Ekroth BOO, BRO 


Södertälje 2

Lee Ekström

Förlorare
Lee Ekström FPS


Vinnare S0a (vidare som lag 1 till dubbelknock)
Lars Ekroth BOO, BRO

Halmstad 2

Ola Stenbrink

Förlorare

Ola Stenbrink FFP, VAR
 

Förlorare
Ulf Bolve LEJ

Södertälje 3

Sten Ek

Vinnare

Sten Ek BSJ 

Vinnare
Ulf Bolve LEJ

Luleå 3

Christer Jansson

Vinnare

Ulf Bolve LEJ 

Förlorare Sten Ek BSJ


Jönköping 1

Ulf Bolve

Förlorare 
Christer Jansson BOD

 



Luleå 1

Åke Löwbeer

 

Förlorare

Sture Öhman DIF 



Södertälje 4

Sture Öhman

Vinnare

Åke Löwbeer MAR 

 

Förlorare

Carina Jansson VAR

 


Halmstad 3

Carina Janson

Vinnare
Carina Jansson VAR

Vinnare

 Åke Löwbeer MAR


Jönköping 2

Hannu Kolehmainen

Förlorare
Hannu Kolehmainen SKT

 


Vinnare S0b (vidare som lag 2 till dubbelknock)

Åke Löwbeer MAR

Södertälje 1

Markel Sjöström

 

Förlorare

Yngve Evaldsson KÄR 

 


 

Förlorare

Markel Sjöström BOO

 

Halmstad 4

Yngve Evaldsson

Vinnare Merkel Sjöström BOO

Vinnare 

Markel Sjöström BOO 


Södertälje 5

Kjell Andersson

Vinnare Kjell Andersson 018

Förlorare Kjell Andersson 018


Halmstad 1

Claes Svensson

 

Förlorare

Claes Svensson VÄX
 
Trippelknock (1)


F1 Anders Nyström BOD

 

Förlorare

Anders Nyström BOD 



F2
Lee Ekström FPS

Vinnare
Lee Ekström FPS

 

Förlorare 

Ola Stenbrink FFP, VAR

 


F3
Ola Stenbrink FFP, VAR

Vinnare
Ola Stenbrink FFP, VAR
Vinnare

Lee Ekström FPS

Vinnare S1a (vidare som lag 3 till dubbelknock)
Markel Sjöström BOO

 

F4 Christer Jansson BOD

Förlorare

Christer Jansson BOD

Markel Sjöström BOO

 

 

Förlorare

Lee Ekström FPS

F5 Sture Öhman DIF

Förlorare

Hannu Kolehmainen SKT

 

Ulf Bolve LEJ

Förlorare
Ulf Bolve LEJ

 

F6
Hannu Kolehmainen SKT
Vinnare
Sture Öhman DIF
Vinnare
Yngve Evaldsson KÄR

Vinnare S1b (vidare som lag 4 till dubbelknock)

Yngve Evaldsson KÄR

F7

Yngve Evaldsson KÄR

Vinnare

Yngve Evaldsson KÄR 

Förlorare
Sture Öhman DIF

 


F8 

 Claes Svensson VÄX

 

Förlorare

Claes Svensson VÄX

 




Kjell Karp NOR

Förlorare
Sten Ek BSJ

 



 Sten Ek BSJ

Vinnare
Kjell Karp NOR

Förlorare
Kjell Karp NOR

 


Carina Jansson VAR

Vinnare
Carina Jansson VAR

Vinnare S1c (vidaresom lag 5 till dubbelknock)

Carina Jansson VAR


Kjell Andersson 018

Förlorare
Kjell Andersson 018

 


Trippelknock (2)


Anders Nyström BOD 

Förlorare ut
Christer Jansson BOD

 



 

 Christer Jansson BOD

Vinnare

Anders Nyström BOD 

Förlorare ut
Anders Nyström BOD

 



Kjell Andersson 018

Vinnare
Kjell Andersson 018

Vinnare S2a (vidare som lag 6 till dubbelknock)
Lee Ekström FPS

 



Lee Ekström FPS

 

Förlorare ut
Kjell Andersson 018

 

 

 Hannu Kolehmainen SKT

Förlorare ut
Claes Svensson VÄX

 



Claes Svensson VÄX 

Vinnare
Hannu Kolehmainen SKT

Förlorare ut
Hannu Kolehmainen SKT

 



 

 Sten Ek BSJ

Vinnare
Sten Ek BSJ

Vinnare S2b (vidare som lag 7 till dubbelknock)
Sten Ek BSJ

 



 

 Ulf Bolve LEJ

Förlorare ut
Ulf Bolve LEJ

 


 

 Ola Stenbrink FFP

Förlorare ut

Ola Stenbrink FFP


  Sture Öhman DIF

Vinnare
Sture Öhman DIF

Vinnare S2c (vidare som lag 8 till dubbelknock) Kjell Karp NOR

 
 

 Kjell Karp NOR

Förlorare ut
Sture Öhman DIF

 

Uppdaterad: 2015-01-15 13:32

Postadress:
Svenska Bouleförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-699 64 60
E-post: This is a mailto link