Hoppa till sidans innehåll

Lottning Svenska Cupen Öppen 2016


Anmälda föreningar: 39 (sammanställning)
Regerande mästare: Coccinelle PC, direktkvalificerade till finalspelet
Tävlingsbestämmelser: TB - Svenska Cupen

Grundomgång:
13-14 februari på tre orter.
Finalspel: 20-21 mars i Borås, arrangör Club boule la Pomme de Pin Toarpsdal

Lottning: Genomförd av förbundets tävlingskommitté.

Resultat rapporteras här för respektive grupp.

Spelordningen
är flexibel för att minska risken för gruppspelsmatcher som saknar betydelse för gruppspelets utgång. Exempeldokument för flexibel spelordning finns för tre- och fyrlagsgrupper finns i dokumentbanken.

Seedning: Fyra föreningar seedas i Svenska Cupen Öppen och seedningen görs därför inför finalspelet.

Webbsändning: Finalspelet av Svenska Cupen Öppen 2016 livesänds av Thorells Event.Sändningen är kostnadsfri för tittarna och nås via www.thorellsevent.se Mer om samarbetet mellan Svenska Bouleförbundet och Thorells Event går att läsa här.

Inbjudan
från respektive arrangör publiceras nedan varefter de finns tillgängliga. Inbjudan skickas även, per mail, till den som angetts som kontaktperson för föreningen vid anmälan.

Frågor & funderingar: This is a mailto link

SKÖVDE-  14 lag, 3 finalplatser

- Inbjudan Skövde (pdf) -
- Lottning Skövde (pdf) -

Skövde grupp A - spel lördag
Carl XIV Johan PC, CAR
Club Boule Bonbon, BON
Boule von Platen, BVP

Tibro Boulesällskap, TIB

Skövde grupp D - spel lördag*
BK Strand, BKS
Hällesåker IF, HÄL
Skatås BK, SKT
Tjust Pétanque Club, TPC

Skövde grupp B - spel söndag
1:a Grupp A
Sörbyängens BK
Lejonkulan PC
Gothenburg Boule Bangers
 

Skövde grupp C - spel söndag
2:a Grupp A
Lindome BK
Club la boule de Trix, TRX
Club boule la Pomme de Pin, POM

*OBS! Grupp D är en finalkvalificerande grupp men spelas av utrymmesskäl under lördagen.
Lördag
- En fyrlagsgrupp (grupp A) där ettan och tvåan går vidare till söndagens spel.
- En fyrlagsgrupp (grupp D) där gruppsegraren kvalificerar sig till finalspelet i Borås 20-21 mars.

Söndag - Två fyrlagsgrupper (grupp B, C) där respektive gruppsegrare kvalificerar sig till finalspelet i Borås 20-21 mars.

   

UPPSALA -  14 lag, 2 finalplatser

- Inbjudan Uppsala (pdf) -
- Lottning Uppsala (pdf)  -

Uppsala grupp E - spel lördag
Örsundsbro SK, ÖSK
Boulesjevikerna, BSJ
Tempête Club de Pétanque, TED

Uppsala grupp F - spel lördag
BS Nordboulen, NOR
018 Petanque Sällskap, 018
La Boule Joyeuse, LBJ

Uppsala grupp G - spel lördag
Fagersjö Petanque Sällskap, FPS
Maria BK, MAR
Boulett BK, BTT

Uppsala grupp H - spel söndag
1:a Grupp E
Sibirien Club Petanque, SCP

AIK Bouleförening, AIK
Boo SK, BOO

Uppsala grupp I - spel söndag 
1:a Grupp F
1:a Grupp G
Sundsvalls BK, SUN
Boulero Sällskapet, BRO

 

Lördag - Tre trelagsgrupper (grupp E, F, G) där ettan i respektive grupp går vidare till söndagens spel.

Söndag - Två fyrlagsgrupper (grupp H, I) där respektive gruppsegrare kvalificerar sig till finalspelet i Borås 20-21 mars.

   
   
ÅSTORP -  10 lag, 2 finalplatser - Inbjudan Åstorp (pdf) -
- Lottning Åstorp (pdf) -

Åstorp grupp J - spel lördag
Tyringe BK Boulegetingarna, TBG
Trelleborgs BK, TBL

Varbergs BK Kulknappen, VAR
Höganäs BK, HBK

 

 

 

Åstorp grupp K - spel söndag
1:a Grupp J
Halmstad Petank, HPK
BK Kärnan, KÄR
IFK Goteboule, GOT

Åstorp grupp L - spel söndag
2:a Grupp J
Åstorps Björnboulare, ÅST
MPK La Boule dÓr, LBO
Nobel Pétanque, NOB

Lördag - En fyrlagsgrupp (grupp J) där ettan och tvåan i gruppen går vidare till söndagens spel.

Söndag - Två fyrlagsgrupper (grupp K, L) där respektive gruppsegrare kvalificerar sig till finalspelet i Borås 20-21 mars.

Uppdaterad: 2016-12-15 19:11

 

ccsport_logo

Gravyr & Sportpriser logo

 

Städa Sverige

Postadress:
Svenska Bouleförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-699 64 60
E-post: This is a mailto link