Hoppa till sidans innehåll

Regionala tävlingar


JULI
2-4/7 Midnattsboule cup

Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
Veteran55 dubbel
1. Kerstin Tarén, Martti Tarén  KLX
2. Anders Nyström, Benny Martinsson  BOD
3. Vivi Karlsson, Assar Karlsson  BOD
4. Gerd Åsén, Nils-Erik Granström  SBO

Öppen dubbel
1. Edward Karp, Pavel Lukashin  NOB/NOR
2. Annsofie Tarén, Mats Lindgren  KLX
3. Ove Isaksson, Jan Johansson  SBO
4. Kristina Falk, Henrik Stenqvist  SBO

 
Öppen trippel
1. Magnus Alvén, Daniel Wennber, Erik Jansson  FPS/KLX/KLX
2.Tommy Lundström, Johan Isaksson, Kent Andersson  BOD
3.Assar Karlsson, Benny Martinsson, Nils Fransson  BOD
4.Kristina Falk, Ulf Nilsson, Christer Pettersson  SBO/SBO/SUN

8-11/7 Café au Lait cup
Arr. Sundsvalls BK, Domare: Stefan Bergström
Öppen singel, 45 lag
1. L-A Andersson SKÖ
2. Mats Lindström NOR
3. Larry Young Norge
4. Niklas Lindström SKÖ

Mixeddubbel, 28 lag
1. Larry Young, Maja Juva -Norge
2. Esko Sedergren, Berit Åslin -SUN/FPS
3. Julia Ekholm, Patric Thelaus -SUN/SKÖ
4. Helene Rosenholm, Håkan Jonsson -SUN

Öppen trippel, 24 lag
1. Tommy Andersson, Jörgen Ekholm, Berit Åslin -SUN/SUN/FPS
2. Helene Rosenholm, Maja Juva, Larry Young -SUND/Norge/Norge
3. Daniel Andersson, Patrik Thelaus, Morgan Norberg -SKÖ
4. Jeanette Olofsson, Curt Renkonen, Staffan Karp -NOR

Öppen dubbel, 22 lag
1. Patric Ericsson, Esko Sedergren -SUN
2. Satish Patel, Mats Lindström -NOR
3. Morgan Norberg, Patric Thelaus -SKÖ
4. Håkan Åslin, Daniel Andersson -SUN/SKÖ

Veterandubbel, 20 lag
1. Bengt Bergqvist, Bengt Pettersson -SKÖ
2. Roger Holm, Sivert Henriksson -SUN/LBJ
3. Folke Larsson, Åke Thunfors -SUN
4. Ulla Humla, Göran Nilsson -SKÖ

31/7 Luleå Fyrmanna
Arr. Luleå BK, Domare: Rolf Lindgren
Fyrmanna, 23 lag
1. Ann-Sofie Tarén, Mats Lindgren, Kalle Tarén, Tommy Rytkönen -KLX
2. Håkan Engman, Thomas Engman, Marc Boudahout, Tomas Öhlund -LUL/LUL/LUL/MAR
3. Tommy Lundström, Anders Järnberg, Kent Andersson, Stefan Aasa -LUL/BOD/BOD/LUL
4. Benny Martinsson, Arne Malmström, Benny Isaksson, Johan Isaksson -BOD


AUGUSTI
7-8/8 KanonBoule
Arr. SSK Bodens Boulekanoner
Mixeddubbel, 22 lag
1. Erik Jansson, Ann-Sofie Tarén -KLX
2. Eva Larsson, Johan Isaksson -BOD
3. Anette Martinsson, Benny Martinsson -BOD
4. Ulla Bergbom, Gunnar Bergbom -LUL

Veteran55 dubbel, 14 lag
1. Sven Sundberg, Lars Widgren -LUL
2. Vivi Karlsson, Assar Karlsson -BOD
3. Gustav Ström, Gösta Fridesjö -BOD
4. Majlis Norlin, Britt-Louise Andersson -LUL

Öppen dubbel, 19 lag
1. Tommy Rytkönen, Daniel Wennberg -KLX
2. Per Aronsson, Hans Moberg -CHE
3. Erik Jansson, Göran Johansson -KLX
4. Mats Lindgren, Håkan Engman -KLX/LUL


SEPTEMBER
4/9 Marknadsk(n)allen
Arr. Jokkmokks BK, Domare: Anni Mouline
Öppen dubbel, 18 lag
1. Kenth Olsson, Lars Wennberg -BOD
2. Rolf Lindgren, Alf Karlsson -KLX/LUL
3. Tommy Lundström, Daniel Wennberg -LUL/KLX
4. Jerry Johansson, Björn Johansson -JOK

Veteran55 dubbel, 19 lag
1. Einar Karlsson, Lennart Johansson -LUL
2. Karin Nilsson, Stig Ståhl -GBC
3. Siv Ek, Britt-Marie Holmström -BOD
4. Sven-Erik Andersson, Harry Degerlund -BOD

18-19/9 Gulddubbeln och De tre musketörerna
Arr. Sundsvalls Bouleklubb
Damdubbel, 10 lag
1. Charlotte Sällbom, Annica Jonsson -SUN
2. Barbro Westman, Annika Mouline -SUN/SKÖ
3. Gun-Inger Westberg, Berit Åslin -SUN/FPS
4. Monika Ekholm, Julia Ekholm -SUN

Veteran55 trippel, 10 lag
1. Ulf Persson, Lasse Holmgren, Sören Sällbon -SUN
2. Gun Larsson, Folke Larsson, Åke Winberg -SUN
3. Bengt Bergqvist, Vidar Österlund, Bengt Pettersson -SKÖ
4. Vivi Norberg, Torsten Norberg, Eilert Norberg -NJV

NOVEMBER
5-7/11 Sundsvall Halloween Open
Arr. Sundsvalls BK, Domare: Jörgen Ekholm
Öppen singel, 64 spelare
1. Niklas Marklund MAR
2. Harko Verhagen LFL
3. Mats Lindström NOR
4. Lars Ekroth BOO

Damsingel, 24 spelare
1. Charlotte Sällbom SUN
2. Emelie Brännström GBC
3. Lotta Larsson MAR
4. Elisabeth Rilling LBJ

Öppen dubbel, 49 lag
1. Satish Patel, Mats Lindström NOR
2. Pelle Wieveg, Kenneth Svensson GRÖ
3. Anders Strand, Mats Hamberg BOO
4. Niklas Lindström, Marcus Träffe SKÖ

Damdubbel, 18 lag
1. Ulla Humla, Marianne Nyberg SKÖ
2. Emelie Brännström, Cecilia Forsberg GBC
3. Jenny Hamberg, Birgitta Ekroth BOO
4. Monica Ekholm, Yvonne Lindfors SUN/SKÖ

Öppen trippel, 37 lag
1. Mats Lindström, Staffan Karp, Patrik Thelaus NOR/NOR/SKÖ
2. Jesper Skult, Niklas Marklund, Lotta Larsson BRO/MAR/MAR
3. Jörgen EKholm, Esko Sedergren, Håkan Jonsson SUN
4. Harko Verhagen, Kenneth Svensson, Pelle Wieveg LFL/GRÖ/GRÖ

DECEMBER
5/12 Petanque Tour

Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule, Domare: Åse Nyström
Öppen trippel, 28 lag
1. Tomas Engman, Håkan Engman, Marc Boudahout LUL
2. Lars Widgren, Bengt Åkvist, Manfred Wikström LUL
3. Assar Karlsson, Vivi Karlsson, Benny Martinsson BOD
4. Stig Söderholm, Rune Åström, Lennart Johansson LUL

15/12 Sixtens Cup
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule, Domare: Kenth Olsson
V55 dubbel, 39 lag
1. Rune Åström, Börje Westermark LUL
2. Ivan Englund, Stig Karlsson LUL
3. Nils Ceder, Rolf Wikström LUL/BOD
4. Lars Widgren, Manfred Wikström LUL


 

Uppdaterad: 2010-09-11 19:21
Skribent: Magnus Sandberg

gästbok


SISU-logga 180X93 

Föräldratelefonen 200x200






Postadress:
Norra Sveriges Bouleförbund
Gun-Britt Jansson, Köpmangatan 12, lgh 1103
931 31 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 070-270 62 80
E-post: This is a mailto link

Se all info