Hoppa till sidans innehåll

DM


14-15/5 DM
Arr. NSBF och Sundsvalls Bouleklubb, Domare: Jörgen Ekholm, Håkan Jonsson och Rolf Lindgren

Damsingel, 35 spelare
1. Helene Rosenholm  SUN
2. Barbro Lindström  NOR
3. Ann-Sofie Tarén  KLX
4. Annica Jonsson  SUN

Veteran65 singel, 73 spelare
1. Bengt Åkvist  POL
2. Nils Järlsäter  SKÖ
3. Carl-Erik Grahn  SKÖ
4. Rolf Perzon  GBC

Veteran55 singel, 22 spelare
1. Anders Nyström  BOD
2. Harald Mrozek  POL
3. Tore Pettersson  GBC
4. Stig Sundström  BOD

Öppen singel, 45 spelare
1. Daniel Andersson  SKÖ
2. Morgan Norberg  SKÖ
3. Lars-Arne Andersson  SKÖ
4. Patric Ericsson  SUN

Juniorsingel, 5 spelare
1. Julia Ekholm  SUN
2. Christoffer Andersson-Persson  SKÖ
3. Hassan Mouline  SKÖ
4. Love Engman  NOR
5. Tom Johansson  KLX

Mixeddubbel, 37 lag
1. Birgitta Ruborg/Benny Isaksson  BOD
2. Barbro Lindström/Mats Lindström  NOR
3. Charlotte Sällbom/Patric Ericsson  SUN
4. Anette Martinsson/Benny Martinsson  BOD

Veteran55 mixeddubbel, 19 lag
1. Valborg Wennberg/Sonny Forsberg  SKÖ
2. Cerstin Pettersson/Tore Pettersson  GBC
3. Anita Fernström/Stig Fernström  SKÖ
4. Anna-Stina Karlsson/Ulf Persson  SUN

Veteran65 mixeddubbel, 33 lag
1. Bergliot Norberg/Eilert Norberg  NJV
2. Elisabeth Åsén/Bengt Bergqvist  SKÖ
3. Evy Lenman/Lennart Johansson  LUL
4. Ulla-Britt Granqvist/Torgny Granqvist  BOD

Damdubbel, 26 lag
1. Siv Ek/Ulla Bergbom  POL
2. Helene Rosenholm/Barbro Westman  SUN
3. Ann-Sofie Tarén/Agneta Johansson  KLX
4. Cerstin Pettersson/Karin Nilsson  GBC

Öppen dubbel, 24 lag
1. Morgan Norberg/Patrik Thelaus  SKÖ
2. Lars-Arne Andersson/Henrik Lovén  SKÖ
3. Patric Ericsson/Esko Sedergren  SUN
4. Erik Jansson/Rolf Lindgren  KLX

Veteran55 dubbel, 15 lag
1. Tore Pettersson/Stig Ståhl  GBC
2. Folke Larsson/Roger Holm  SUN
3. Åke Thunfors/Sören Sällbom  SUN
4. Ulf Persson/Åke Winberg  SUN

Veteran65 dubbel, 38 lag
1. Thure Berg/Arne Rådström  NOR
2. Tord Rönnqvist/Lars-Göran Lövgren  SKÖ
3. Rolf Nordvall/Bengt Bergqvist  SKÖ
4. Malte Lindberg/Rune Söderlind  NOR

27/8
Arr. NSBF och BS Nordboulen, Domare: Kent Åhl
Damtrippel, 9 lag
1. Emelie Brännström/Birgitta Fahlgren/Cecilia Forsell  GBC
2. Åse Nyström/Birgit Wennberg/Anette Martinsson  BOD
3. Charlotte Sällbom/Annica Jonsson/Kerstin Sällbom  SUN
4. Karin Nilsson/Karin Landström/Cerstin Pettersson  GBC

Öppen trippel, 17 lag
1. Morgan Norberg/Patrik Thelaus/Daniel Andersson  SKÖ
2. Erik Jansson/Tommy Rytkönen/Daniel Wennberg  KLX
3. Håkan Jonsson/Tommy Andersson/Christer Cedernor  SUN
4. Magnus Sandberg/Mikael Rännar/Curt Renkonen  NOR

Veteran55 trippel, 8 lag
1. Åke Thunfors/Sören Sällbom/Christer Hansson  SUN
2. Anders Nyström/Benny Martinsson/Stig Sundström  BOD
3. Harald Mrozek/Alf Karlsson/Bengt Åkvist  POL
4. Vidar Österlund/Tomas Holmin/Sonny Forsberg

Veteran65 trippel, 16 lag
1. Åke Jacobsson/Ove Löfbom/Carl-Gunnar Hedlund  GBC
2. Ulla-Britt Grankvist/Olle Loggert/Britt Ahlström  BOD
3. Rune Söderlind/Malte Lindberg/Thure Berg  NOR
4. Esko Kankainen/Nils Järlsäter/Marianne Järlsäter  SKÖ

Kval till Skytte SM, 23 deltagare
1. Charlotte Sällbom  SUN  46 p
2. Daniel Andersson  SKÖ  41 p
3. Kalle Tarén  KLX  33 p
4. Mats Lindström  NOR  28 p

Juniorkvalet, 4 deltagare
1. Alexander Lindström  NOR  18 p
2. Love Engman  NOR  10 p
3. Christoffer Andersson-Persson  SKÖ  6 p
3. Tom Johansson  KLX  6 p

Klubbligan (slutställning)

Skönsbergs Bouleklubb 89 p
Sundsvall Bouleklubb 61 p
IF Bodens Petanque Arctique Boule 48 p
Guldstaden Boule Club 42 p
BS Nordboulen 31 p
Polar Petanque 26 p
Kalix Bouleklubb 18 p
Luleå Bouleklubb 11 p
Njurunda Bouleveteraner 8 p
Uppdaterad: 2010-09-11 18:54
Skribent: Magnus Sandberg

gästbok


SISU-logga 180X93 

Föräldratelefonen 200x200






Postadress:
Norra Sveriges Bouleförbund
Gun-Britt Jansson, Köpmangatan 12, lgh 1103
931 31 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 070-270 62 80
E-post: This is a mailto link

Se all info