Hoppa till sidans innehåll

Regionala tävlingar


JANUARI
12-13/2 Sundsvallsmixen

Arr. Sundsvalls Bouleklubb
Mixed dubbel, 21 lag
1. Charlotte Sällbom, Esko Sedergren  SUN 
2. Margareta Norberg, Lars Arne Andersson  SKÖ 
3. Anita Fernström, Stig Fernström  SKÖ 
4. Ulrika Edin, Patrik Ericsson  SUN

Mixed trippel, 18 lag
1. Helen Rosenholm, Esko Sedergren, Johnny Ekholm  SUN 
2. Charlotte Sällbom, Morgan Karlström, Daniel Andersson  SUN/SUN/SKÖ 
3. Anita Fernström, Stig Fernström, Ove Sjölander  SKÖ
4. Julia Ekholm, Jörgen Ekholm, Patrik Thelaus  SUN/SUN/SKÖ

FEBRUARI
26-27/2 Boden Open
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
Öppen dubbel
1. Benny Martinsson, Assar Karlsson  BOD
2. Ove Isaksson, Stefan Perman  SBO
3. Arne Malmström, Brith-Inger Malmström  BOD
4. Lars Wennberg, Anders Nyström  BOD

B-slutspel
1. Marc Boudahout, Jan Åström  POL

Öppen trippel
1. Benny Martinsson, Anders Nyström, Benny Isaksson  BOD
2. Håkan Engman, Thomas Engman, Peter Engman  POL
3. Mårten Ruthberg, Anders Järnberg, Kenth Olsson  BOD
4. Alf Karlsson, Marc Boudahout, Bengt Åkvist  POL

B-slutspel
1. Lars Johansson, Petter Haara, Lennart Haara  KLX

MARS
23/3 Stens Cup
Arr. Luleå Bouleklubb
Veteran trippel, 28 lag
1. Nils Ceder, Leif Pettersson, Lennart Lundberg  LUL
2. P-O Stenman, Lennart Johansson, Rune Åström  LUL
3. Stig Sundström, Arne Malmström, Assar Karlsson  BOD
4. Folke Degerlund, Kicki Johansson, Curth Eriksson  BOD

APRIL
23/4 Veterandubbeln

Arr. BS Nordboulen, domare Kjell Karp
V55 dubbel, 32 lag
1. Curt Renkonen, Malte Lindberg  NOR
2. Maud Forsberg, Sonny Forsberg  SUN/SKÖ
3. P-O Stenman, Lennart Johansson  LUL
4. Folke Larsson, Roger Holm  SUN

24/4 Veterantrippeln
Arr. BS Nordboulen, domare Mikael Rännar
V55 trippel, 22 lag
1. Christer Hansson, Folke Larsson, Roger Holm  SUN
2. Malte Lindberg, Rune Söderlind, Thure Berg  NOR
3. Åke Winberg, Åke Thunfors, Sören Sällbom  SUN
4. Yvonne Lindfors, Gun Larsson, Ove Rosenholm  SUN

JUNI
15/6 Björkelundscupen

Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
V55 mixedtrippel
1. Gunnar Henriksson, Martti Tarén, Kersti Tarén  KLX
2. Per-Erik Pavval, Siv Fridesjö, Gösta Fridesjö  BOD
3. Torgny Johansson, Britt Kaatari, Thore Petschler  BOD
4. Vivi Karlsson, Assar Karlsson, Arne Malmström  BOD

AUGUSTI
6/8 Kanonboule

Arr. SSK Bodens Boulekanoner
Damdubbel, 12 lag
1. Agneta Johansson, Cecilia Forsell  KLX/GBC
2. Åse Nyström, Birgith Wennberg  BOD
3. Mona Sandström, Anett Martinsson  BOD
4. Ulla-Britt Granqvist, Birgitta Ruborg  BOD

V55 dubbel, 19 lag
1. Kerstin Tarén, Martti Tarén  KLX
2. Alf Karlsson, Bengt Åkvist  POL
3. Arne Malmström, Benny Martinsson  BOD
4. Lars Widgren, Sven Sundberg  LUL

7/8 Kanonboule
Arr. SSK Bodens Boulekanoner
Mixeddubbel, 19 lag
1. Erik Jansson, Cecilia Forsell  KLX/GBC
2. Agneta Johansson, Rolf Lindgren  KLX
3. Benny Martinsson, Anett Martinsson  BOD
4. Kent Andersson, Birgith Sandström  BOD


SEPTEMBER
11/9 Älgkronan
Arr. Luleå Bouleklubb
Mixedtrippel, 29 lag
1. Ann-Sofie Tarén, Erik Jansson, Cecilia Forsell  KLX/KLX/GBC
2. Ulla Bergbom, Gunnar Bergbom, Rune Åström  POL/POL/LUL
3. Kenth Olsson, Anders Järnberg, Kira Repka  BOD/BOD/LFL
4. Harald Mrozek, Alice Karlsson, Bernt Karlsson  POL

24/9 Care Cup
Arr. Guldstadens Boule Club
Veterantrippel, 26 lag
1. Cerstin Pettersson, Tore Pettersson, Leif Hansson  GBC
2. Ulla-Britt Johansson, Karin Nilsson, Stig Ståhl  GBC
3. Lennart Johansson, P-O Stenman, Rune Åström  LUL
4. Carl-Gunnar Hedlund, Åke Jacobsson, Ove Löfbom  GBC

25/9 Care Cup
Arr. Guldstaden Boule Club
Mixedtrippel, 12 lag
1. Jeanette Olofsson, Staffan Karp, Mattias Johansson  NOR/NOR/SKÖ
2. Emelie Brännström, Magnus Sandberg, Mats Lindström  GBC/NOR/NOR
3. Karin Nilsson, Stig Ståhl, Åke Jacobsson  GBC
4. B-L Andersson, Sven Sundberg, Bengt Åkvist  LUL/POL/POL

OKTOBER
1/10 Höstboule
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
Veteran55 trippel, 18 lag
1. Benny Martinsson, Assar Karlsson, Anders Nyström  BOD
2. Birgitta Ruborg, Britt Ahlström, Rolf Nilsson  BOD
3. Torbjörn Nyström, Bo Johansson, Kerstin Nyström  BOD
4. Harald Mrozek, Manfred Wikström, Bengt Åkvist  POL

2/10 Höstboule
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
Öppen trippel, 17 lag
1. Kalle Tarén, Ann-Sofie Tarén, Mats Lindgren  KLX
2. Kenth Olsson, Erik Jansson, Per Aronsson  BOD/KLX/CHE
3. Anders Nyström, Stig Sundström, Benny Martinsson  BOD
4. Einar Karlsson, Lars-Åke Bäckström, Kurt Johnsson  LUL

NOVEMBER
4/11 Sundsvall Halloween Open
Arr. Sundsvalls Bouleklubb
Öppen singel
1. Mats Hamberg  BOO
2. Stefan Bergström  SUN
3. Lars-Arne Andersson  SKÖ
4. Magnus Sandberg  NOR

Damsingel
1. Jennifer Andersson-Persson  SKÖ
2. Annika Mouline  SKÖ
3. Jenny Hamberg  BOO
4. Lena Hansen  SUN

5/11 Sundsvall Halloween Open
Arr. Sundsvalls Bouleklubb
Öppen dubbel
1. Magnus Sandberg, Mattias Johansson  NOR/SKÖ
2. Folke Larsson, Åke Thunfors  SUN
3. Mats Lindström, Daniel Andersson  NOR/SKÖ
4. Patric Ericson, Esko Sedergren  SUN

Damdubbel
1. Jenny Hamberg, Birgitta Ekroth  BOO
2. Ulrika Edin, Lena Hansen  SUN
3. Maria Bergström, Gun Larsson  SUN
4. Kerstin Sällbom, Yvonne Lindfors  SUN

6/11 Sundsvall Halloween Open
Arr. Sundsvalls Bouleklubb
Öppen trippel
1. Harry Hugosson, Tommy Andersson, Lars-Arne Andersson  GRI/SUN/SKÖ
2. Niklas Lindström, Marcus Träffe, Håkan Jonsson  SKÖ/SKÖ/SUN
3. Esko Sedergren, Daniel Andersson, Morgan Norberg  SUN/SKÖ/SKÖ
4. Jan Hognell, Mats Hamberg, Jenny Hamberg  BOO

20/11 Petanque Tour Skellefteå
Arr. Guldstadens Boule Club
Öppen trippel
1. Kenth Olsson, Anders Järnberg, Erik Jansson  BOD/BOD/KLX
2. Anita Utterström, Rune Utterström, Lars Widgren  LUL
3. Lennart Haara, Petter Haara, Lars Johansson  KLX
4. Cecilia Forsell, Emelie Brännström, Peter Heikkilä  GBC

27/11 Petanque Tour Boden
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
Öppen Trippel, 22 lag
1. Anders Järnberg, Per Aronsson, Erik Jansson  BOD/CHE/KLX
2. Benny Isaksson, Lars Wennberg, Daniel Wennberg  BOD/BOD/KLX
3. Håkan Engman, Stefan Aasa, Leif Bäckström  POL/KLX/MAR
4. Peter Heikkilä, Cecilia Forsell, Emelie Brännström  GBC

DECEMBER

10/12 Sixtens Cup
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
V55dubbel, 25 lag
1. Lennart Johansson, Lars-Åke Bäckström  LUL
2. Britt-Louise Andersson, Sven Sundberg  LUL
3. Anders Nyström, Benny Martinsson  BOD
4. Assar Karlsson, Vivi Karlsson  BOD

11/12  Skinkcupen
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
Mixedtrippel, 14 lag
1. Birgith Wennberg, Lars Wennberg, Benny Isaksson  BOD
2. Cecilia Forsell, Erik Jansson, Daniel Wennberg  GBC/KLX/KLX
3. Birgitta Ruborg, Ulla-Britt Granqvist, Arne Malmström  BOD
4. Siv Ek, Göte Ek, Lars Widgren  POL/POL/LUL

26/12 Tomtecup
Arr. Luleå Bouleklubb
Öppen trippel, 19 lag
1. Benny Martinsson, Ulla-Britt Granqvist, Birgitta Ruborg  BOD
2. Lars Wennberg, Birgith Wennberg, Anders Nyström  BOD
3. Mats Lindgren, Kalle Tarén, Ann-Sofie Tarén  KLX
4. Britt-Louise Andersson, Tommy Baudin, Alf Karlsson  LUL/POL/POL

30/12 Julsingeln
Arr. Sundsvalls Bouleklubb
Öppen singel, 17 spelare
1. Daniel Andersson  SKÖ
2. Crister Cedernor  SUN
3. Elisabet Rilling  LBJ
4. Stig Fernström  SKÖ



 

Uppdaterad: 2010-09-11 18:59
Skribent: Magnus Sandberg

gästbok


SISU-logga 180X93 

Föräldratelefonen 200x200






Postadress:
Norra Sveriges Bouleförbund
Gun-Britt Jansson, Köpmangatan 12, lgh 1103
931 31 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 070-270 62 80
E-post: This is a mailto link

Se all info