Hoppa till sidans innehåll

DM


3-4 juni DM
Arr. NSBF och IF Bodens Petanque Arctique Boule, Domare: Lars-Åke Kulinder, Kenth Olsson och Johannes Sandström

Damsingel
, 33 spelare
1. Charlotte Sällbom  SUN
2. Ann-Sofie Tarén KLX
3. Barbro Lindström  NOR
4. Helene Rosenholm  SKÖ

Veteran65 singel, 64 spelare
1. Bengt Åkvist  LUL
2. Åke Jakobsson  GBC
3. Börje Westermark  LUL
4. Malte Lindberg  NOR

Veteran55 singel, 29 spelare
1. Anders Nyström  BOD
2. Harald Mrozek  POL
3. Benny Martinsson  BOD
4. Carlolof Gustafsson  NOR

Öppen singel, 43 spelare
1. Morgan Norberg  SKÖ
2. Magnus Sandberg  NOR
3. Daniel Wennberg  KLX
4. Ove Isaksson  BOD

Juniorsingel, 5 spelare
1. Alexander Lindström  NOR
2. Love Engman  NOR
3. Frida Smed  KLX
4. Tom Johansson  KLX
5. Mikael Forsberg  KLX

Mixeddubbel, 27 lag
1. Morgan Norberg/Helene Rosenholm  SKÖ
2. Erik Jansson/Maria Lönnberg-Johansson  KLX
3. Kenth Olsson/Kira Repka  BOD
4. Lars-Åke Kulinder/Lena Hansen  SUN

Veteran55 mixeddubbel, 21 lag
1. Benny Martinsson/Anett Martinsson  BOD
2. Jan Johansson/Birgitta Ruborg  BOD
3. Bernt Karlsson/Alice Karlsson  POL
4. Tomas Holmin/Kerstin Hedehag  SKÖ

Veteran65 mixeddubbel, 28 lag
1. Gunnar Bergbom/Britta Palm  LUL
2. Kurt Jonsson/Anna-Lisa Gard  LUL
3. Lars Widgren/Majlis Nordin  LUL
4. Carl-Erik Grahn/Britt Frånberg  SKÖ

Damdubbel, 23 lag
1. Emelie Brännström/Cecilia Forsell  GBC
2. Lena Hansen/Charlotte Sällbom  SUN
3. Kira Repka/Mona Sandström  BOD
4. Anett Martinsson/Gunilla Degermark  BOD

Öppen dubbel, 28 lag
1. Morgan Norberg/Patrik Thelaus  SKÖ
2. Johan Isaksson/Benny Isaksson  BOD
3. Magnus Sandberg/Mats Lindström  NOR
4. Patrik Eriksson/Christer Pettersson  SUN

Veteran55 dubbel, 13 lag
1. Anders Nyström/Benny Martinsson  BOD
2. Margareta Lidberg/Kjell Lildberg  LUL
3. Harald Mrozek/Göte Ek  POL
4. Bernt Johansson/Rolf Nilsson  BOD

Veteran65 dubbel, 43 lag
1. Karin Nilsson/Göran Enqvist  GBC
2. Rolf Perzon/Hans Andersson  GBC
3. Eivor Holmqvist/Mårten Pettersson  LUL
4. Ture Stoltz/Margit Stoltz  BÅT

2 september
Arr. NSBF och Skönsbergs Bouleklubb, Domare: Håkan Jonsson
Damtrippel,  lag
1. Berit Åslin/Gun Larsson/Barbro Westman  SUN
2. Kerstin Hedehag/Jennifer Andersson/Helene Rosenholm  SKÖ
3. Lena Hansen/Annica Jonsson/Charlotte Sällbom  SUN
4. Mia Jacobsson/Anita Fernström/Margareta Norberg  SKÖ

Öppen trippel,  lag
1. Daniel Andersson/Morgan Norberg/Patrik Thelaus  SKÖ
2. Jens Bäck/Tommy Andersson/Stefan Bergström  SUN
3. Lars-Arne Andersson/Henrik Lovén/ Mattias Sjödin  SKÖ
4. Kamilla Sedergren/Lennart Fredriksson/Lars-Åke Kulinder  SUN

Veteran55 trippel,  lag
1. Anders Nyström/Benny Martinsson/Jan Johansson  BOD
2. Ove Rosenholm/Lars Holmgren/Åke Winberg  SUN
3. Bernt Ämting/Curt Renkonen/Kjell Karp  NOR
4. Arne Malmström/Stig Fernström/Britt Ahlström  BOD

Veteran65 trippel,  lag
1. Bert Norberg/Arne Gullinder/Esko Kankainen  SKÖ
2. Bengt Eriksson/Alice Wedberg/Ingegärd Lundgren  NJV
3. Lennart Gradin/Vivianne Boström/Göran Enqvist  GBC
4. Vivi Norberg/Torsten Norberg/Sune Hugosson  NJV

Kval till Skytte SM, 22 deltagare
1. Kalle Tarén  KLX  33 p
2. Mats Lindström  NOR  30 p
3. Kira Repka  BOD  30 p
4. Cerstin Pettersson  GBC  24 p
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. Patrik Eriksson  SUN  22 p
6. Kjell Karp  NOR  21 p
7. Lena Hansen  SUN  20 p
8. Erik Jansson  KLX  19 p

Juniorkvalet
1. Alexander Lindström  NOR  10 p

Klubbligan - slutställning

IF Bodens Petanque Arctique Boule 59 p  (51 p) (1)
Skönsbergs Bouleklubb 49 p  (25 p) (5)
Sundsvalls Bouleklubb 39 p  (17 p) (7)
BS Nordboulen 38 p  (34 p) (3)
Luleå Bouleklubb 36 p  (35 p) (2)
Guldstadens Boule Club 29 p  (26 p) (4)
Kalix Bouleklubb 22 p  (21 p) (6)
Polar Petanque klubb 11 p  (11 p) (8)
Njurunda Bouleveteraner  9 p   (-)
Båtskärsnäs Bouleklubb  2 p   (2 p) (9)
SSK Bodens Boulekanoner  1 p   (1 p) (10)
Storsjöns Bouleklubb  1 p  (-)
Sällskapet Funny Petank  1 p  (-)


Uppdaterad: 2010-09-11 14:05
Skribent: Magnus Sandberg

gästbok


SISU-logga 180X93 

Föräldratelefonen 200x200






Postadress:
Norra Sveriges Bouleförbund
Gun-Britt Jansson, Köpmangatan 12, lgh 1103
931 31 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 070-270 62 80
E-post: This is a mailto link

Se all info