Hoppa till sidans innehåll

Lokala tävlingar


Januari

6/1 Trettonboule
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
Öppen trippel, 16 lag
1. Stefan Perman, Ove Isaksson, Johannes Sandström  BOD
2. Erik Jansson, Daniel Wennberg, Jan-Erik Jansson  KLX/KLX/BOD
3. Harry Degerlund, Rolf Vikström, Stig Isaksson  BOD
4. Fredrik Blombäck, Rolf Lindgren, Mats Lindgren  KLX

8/1 Snöflingan
Arr. Luleå Bouleklubb, domare Rune Åström
Mixed trippel, 26 lag
1. Cecilia Forsell, Tore Pettersson, Erik Jansson  GBC/GBC/KLX
2. Anette Martinsson, Benny Martinsson, Gunilla Degermark  BOD
3. Emelie Brännström, Cerstin Pettersson, Peter Heikkilä  GBC
4. B-L Andersson, Sven Sundberg, Tommy Baudin  LUL

Februari

18/2 Kronan Cup
Arr. Luleå Bouleklubb, domare Nils Ceder
V55t, 26 lag
1. Bengt Åkvist, Lennart Johansson, P-O Stenman  LUL
2. Arne Malmström, Rolf Nilsson, Gunilla Degermark  BOD
3. Ulla Bergbom, Gunnar Bergbom, Rune Åström  LUL
4. Lennart Nordkvist, Lars G Blind, S-E Andersson  TRÖ/JOK/BOD

25/2 Boden Open
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
Öppen dubbel, 15 lag
1. Mats Lindgren, Rolf Lindgren  KLX
2. Siv Ek, Alice Karlsson  POL
3. Erik Jansson, Kent Andersson  KLX
4. Britt-Louise Andersson, Sven Sundberg  LUL

26/2 Boden Open
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
Öppen trippel, 10 lag
1. Erik Jansson, Daniel Wennberg, Göran Johansson  KLX
2. Bernt Johansson, Arne Malmström, Gunilla Degermark  BOD
3. Mats Lindgren, Rolf Lindgren, Fredrik Blombäck  KLX
4. Anders Nyström, Anette Martinsson, Åse Nyström  BOD

April

8/4 Sundsvalls Bouleklubb 20 år
Arr. Sundsvalls Bouleklubb
Öppen trippel, lottad
1. Bertil Olsson, Barbro Westman, Christer Hansson  SKÖ/SUN/SUN
2. Bengt Bergqvist, Maj-Britt Norberg, Åke Winberg  SKÖ/SKÖ/SUN
3. Åke Thunfors, Esko Kankainen, Kerstin Lundqvist  SUN/SKÖ/SKÖ
4. Daniel Andersson, Ulf Persson, Edvard Günter  SKÖ/SUN/NJV

17/4 Påsk(L)ägget
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
Öppen trippel, 20 lag
1. Daniel Wennberg, Erik Jansson, Göran Johansson  KLX
2. Anders Nyström, Arne Malmström, Jan Johansson  BOD
3. Tomas Engman, Håkan Engman, Alf Karlsson  MAR/MAR/LUL
4. Magnus Sandberg, Jeanette Olofsson, Mikael Rännar  NOR

Maj

7/5 Tallboule Cup
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
Öppen Trippel
1. Eva Johansson, Anders Nyström, Benny Martinsson  BOD
2. Lars Wennberg, Tommy Lundström, Benny Isaksson  BOD
3. Daniel Wennberg, Erik Jansson, Göran Johansson  KLX
4. Ulla Bergbom, Britt Louise Andersson, Anita Utterström  LUL

Juni

30/6 Midnattsboule Cup
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
Öppen Dubbel - fri tävling
1. Kent Olsson, Sven Andersson
2. Magnus Alvén, Johannes Sandström
3. Ove Isaksson, Eva Wallgren

Juli

6/7 Café au Lait Cup
Arr. Sundsvalls Bouleklubb
Damsingel
1. Anita Dahlerus  BSJ
2. Valborg Wennberg  SKÖ
3. Helene Rosenholm  SKÖ
4. Marianne Nyberg  SKÖ

9/7 Café au Lait Cup
Arr. Sundsvalls Bouleklubb
Damdubbel
1. Gun Larsson/Yvonne Lindfors  SUN
2. Ulrika Larsson/Jennifer Andersson-Persson  SUN/SKÖ
3. Lena Hansen/Majlis Israelsson  SUN/NOR
4. Barbro Westman/Anni Mouline  SUN/FUN

September

9/9 Älgkronan
Arr. Luleå Bouleklubb
Mixedtrippel, 24 lag
1. Ann-Sofie Tarén/Erik Jansson/Daniel Wennberg  KLX
2. Anette Martinsson/Benny Isaksson/Johan Isaksson  BOD
3. Anita Utterström/P-O Stenman/Kurt Johnson  LUL
4. Cecilia Forsell/Emelie Brännström/Peter Heikkilä  GBC

23/9 De tre musketörerna
Arr. Sundsvalls Bouleklubb
V55-trippel (lottad)
1. Bert Norman/Ulf Persson/Åke Winberg  NJV/SUN/SUN
2. Bengt Eriksson/Folke Larsson/Yvonnie Lindfors  NJV/SUN/SUN
3. Carl-Erik Grahn/Ulf Nilsson/Roger Holm  SKÖ/NJV/SUN
4. Esko Kankainen/Rolf Sundström/Sören Sällbom  SKÖ/NJV/SUN

23/9 Gulddubbeln
Arr. Sundsvalls Bouleklubb
Damdubbel
1. Ulla Humla/Marianne Nyberg  SKÖ
2. Gun Larsson/Gun-Inger Westberg  SUN
3. Charlotte Sällbom/Annica Jonsson  SUN
4. Anna-Stina Karlsson/Berit Åslin  SUN

Oktober

1/10 Höstboule
Arr. IF Bodens Petanque Arctique Boule
Damtrippel
1. Eva Johansson/Ulla-Britt Granqvist/Britt-Inger Nilsson  BOD
2. Iréne Lundbäck/Kersti Tarén/Margit Stoltz  KLX/BÅT
3. Margareta Söderholm/Siv Johnsson/Ingegerd Holmqvist  LUL
4. Eva Larsson/Britt Kaatari/Britt Ahlström  BOD

14-15/10 Umeå Fyrmanna
Arr. BS Nordboulen, Domare: Staffan Karp/Kjell Karp/Mikael Rännar
Fyrmanna - lag
1. Erik Jansson/Johan Isaksson/Edward Karp/Mattias Johansson  KLX/BOD/NOR/NOR
2. Esko Sedergren/Patrik Thelaus/Daniel Andersson/Daniel Wennberg  SUN/SKÖ/SKÖ/KLX
3. Håkan Jonsson/Lars-Arne Andersson/Mikael Rännar/Thomas Bäck  SKÖ/SKÖ/NOR/NOR
4. Emelie Brännström/Pierre Renkonen/Kjell Karp/Ewa Hahn-Karp  GBC/NOR/NOR/NOR

15/10 Fyrmanna - öppen dubbel
1. Malte Lindberg/Rune Söderlind  NOR
2. Stefan Karlsson/Stefan Bergström  BKS/SUN
3. Mona Karp/Helmer Karp  NOR
4. Roland Lander/Gert Doll  STO

November

3/11 Sundsvall Halloween Open
Arr. Sundsvalls Bouleklubb
Damsingel
1. Lotta Larsson  MAR
2. Charlotte Sällbom  SUN
3. Birgitta Ekroth  BOO
4. Helene Rosenholm  SKÖ

4/11 Sundsvall Halloween Open
Arr. Sundsvalls Bouleklubb
Damdubbel
1. Margaretha Norberg/Elisabet Rilling  SKÖ/LBJ
2. Barbro Westman/Helene Rosenholm  SUN/SKÖ
3. Lena Hansen/Anita Dahlerus  SUN/BSJ
4. Berit Åslin/Gun Larsson  SUN

25/11 Novembermix
Arr. Luleå Bouleklubb, domare Nils Ceder
Mixedtrippel, 20 lag
1. Majlis Nordin/Lars Widgren/Bengt Åkvist  LUL
2. Anette Martinsson/Benny Martinsson/Herve Mensat  BOD
3. Lars Wennberg/Birgit Wennberg/Benny Isaksson  BOD
4. Lars Ekholm/Kersti Tarén/Martti Tarén  KLX

December

27/12 Julsingel
Arr. Sundsvalls Bouleklubb
Öppen singel, 18 lag
1. Håkan Jonsson  SKÖ
2. Carl-Erik Grahn  SKÖ
3. Daniel Andersson  SKÖ
4. Jennifer Andersson-Persson  SKÖ

Uppdaterad: 2010-09-11 14:06
Skribent: Magnus Sandberg

gästbok


SISU-logga 180X93 

Föräldratelefonen 200x200






Postadress:
Norra Sveriges Bouleförbund
Gun-Britt Jansson, Köpmangatan 12, lgh 1103
931 31 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 070-270 62 80
E-post: This is a mailto link

Se all info