Hoppa till sidans innehåll

DM


DM 26-27 maj
Arr. NSBF och BS Nordboulen, Domare: Stefan Bergström, Lars-Åke Kulinder, Johannes Sandström, Kenth Olsson och Patric Ericsson

Öppen singel, 30 spelare
1. Patrik Thelaus  SKÖ
2. Morgan Norberg  SKÖ
3. Lars Wennberg  BOD
4. Kalle Tarén  KLX

Damsingel, 39 spelare
1. Emelie Brännström  GBC
2. Charlotte Sällbom  SUN
3. Maj-Lis Nordin  LUL
4. Kerstin Malmström  KLX

Veteran55 singel, 29 spelare
1. Jan Johansson  BOD
2. Rune Åström  LUL
3. Anders Nyström  BOD
4. Curt Renkonen  NOR

Veteran65 singel, 62 spelare
1. Assar Karlsson  BOD
2. Bengt Åkvist  LUL
3. Lars Widgren  LUL
4. L-Å Bäckström  LUL

Juniorsingel  ingen deltagare

Öppen dubbel, 19 lag
1. Esko Sedergren/Daniel Andersson  SKÖ
2. Patrik Thelaus/Morgan Norberg  SKÖ
3. Magnus Sandberg/Mats Lindström  NOR
4. Patrik Eriksson/Stefan Bergström  SUN

Damdubbel, 23 lag
1. Lena Hansen/Berit Åslin  SUN
2. Barbro Lindström/Gabriella Karp  NOR
3. Emelie Brännström/Cecilia Forsell  GBC
4. Ulla Humla/Maj-Britt Norberg  SKÖ

Veteran55 dubbel, 21 lag
1. Anders Nyström/Benny Martinsson  BOD
2. Kjell Karp/Curt Renkonen  NOR
3. Tore Pettersson/Ulf Frodig  GBC
4. Britt-Louise Andersson/Sven Sundberg  LUL

Veteran65 dubbel, 43 lag
1. Ture Berg/Arne Rådström  NOR
2. Assar Karlsson/Vivi Karlsson  BOD
3. Åke Jacobsson/C-G Hedlund  GBC
4. Assar Andersson/Sten Lundström  GBC

Mixeddubbel, 27 lag
1. Charlotte Sällbom/Patric Ericsson  SUN
2. Lena Hansen/Lars-Åke Kulinder  SUN
3. Benny Isaksson/Mona-Lisa Sandström  BOD
4. Stefan Bergström/Grace Durano  SUN

Veteran55 mixeddubbel, 20 lag
1. Bernt Johansson/Eva Johansson  BOD
2. Sven Sundberg/Britt-Louise Andersson  LUL
3. Rolf Nilsson/Britt-Inger Nilsson  BOD
4. Folke Larsson/Barbro Westman  SUN

Veteran65 mixeddubbel, 34 lag
1. Mårten Pettersson/Eivor Holmqvist  LUL
2. Britt Ahlström/Stig Sundström  BOD
3. Britt Frånberg/Carl-Erik Grahn  SUN
4. Astrid Jakobsson/Harald Mrozek  LUL

DM-skytte och kval till Skytte SM, öppen, 29 deltagare  Kvalresultat inom parentes
1. Patric Ericsson  SUN  (24 p)
2. Mats Lindström  NOR  (35 p)
3. Kalle Tarén   KLX  (28 p)
4. Morgan Norberg  SKÖ  (28 p)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. Erik Jansson  KLX  (30 p)
6.  Stefan Bergström  SUN  (23 p)
7.  Lars-Åke Kulinder  SUN  (24 p)
8.  Christer Jansson  BOD  (26 p)

Juniorskytte - ingen deltagare

1 september
Arr. NSBF och Skönsbergs Bouleklubb, Domare: Håkan Jonsson

Damtrippel, 6  lag
1. Charlotte Sällbom/Lena Hansen/Kerstin Sällbom  SUN
2. Emelie Brännström/Ulla-Britt Johansson/Vivianne Boström  GBC
3. Gun Larsson/Berit Åslin/Barbro Westman  SUN
4. Mia Jacobsson/Anita Fernström/Margareta Norberg  SKÖ

Öppen trippel, 9 lag
1. Stefan Bergström/Tommy Andersson/Patric Ericsson  SUN
2. Patrik Thelaus/Daniel Andersson/Esko Sedergren  SKÖ
3. Staffan Karp/Linus Engman/Love Engman  NOR
4. Mats Lindström/Mattias Johansson/Magnus Sandberg  NOR

Veteran55 trippel, 10 lag
1. Cerstin Pettersson/Tore Pettersson/Leif Hansson  GBC
2. Åke Winberg/Roger Holm/Folke Larsson  SUN
3. Anders Nyström/Åse Nyström/Benny Martinsson  BOD
4. Ulf Persson/Sören Sällbom/Owe Rosenholm  SUN

Veteran65 trippel, 13 lag
1. Rune Utterström/Anita Utterström/Lennart Johansson  LUL
2. Arne Gullinder/Bert Norberg/Esko Kankainen  SKÖ
3. Ulf Nilsson/Lennart Backman/Hans Stridsberg  NJV
4. Carl-Gunnar Hedlund/Lennart Grandin/Göran Enqvist  GBC

Klubbligan - slutställning. (poäng före DM-trippeln)

Sundsvalls Bouleklubb 64 p  (41 p)
IF Bodens Petanque Arctique Boule 59 p  (55 p)
Luleå Bouleklubb 45 p  (39 p)
Skönsbergs Bouleklubb 45 p  (32 p)  
Guldstadens BouleClub 36 p  (24 p)  
BS Nordboulen 31 p  (25 p)
Kalix Bouleklubb 12 p  (12 p)
Njurunda Bouleveteraner  4 p   ( - )


Uppdaterad: 2010-09-10 22:06
Skribent: Magnus Sandberg

gästbok


SISU-logga 180X93 

Föräldratelefonen 200x200






Postadress:
Norra Sveriges Bouleförbund
Gun-Britt Jansson, Köpmangatan 12, lgh 1103
931 31 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 070-270 62 80
E-post: This is a mailto link

Se all info