Hoppa till sidans innehåll

DM


Resultat från DM i Luleå 6-8/6 2008!

Vid Arcus-hallen avgjordes DM.
16 klasser spelades.
Vilka vann?

Singel Dam, A-slutspel (36 spelare):

1. Emelie Brännström, NOR.
2. Jeanette Olofsson, NOR.
3. Lena Hansen, SUN.
4. Majlis Nordin, LUL.
5. Majlis Israelsson, NOR.
5.
Barbro Westman, SUN.
5. Kerstin Malmström, KLX.
5. Kerstin Söderman, SKÖ.

Singel Dam, B-slutspel:

1. Ulla Humla, SKÖ.

 

Singel Öppen, A-slutspel (25 spelare):
1. Mats Lindström, SKÖ.
2. Kalle Tarén, KLX.
3. Mats Lindgren, KLX.
4. Lars-Åke Kulinder, SUN.
5. Jörgen Forsberg, BOD
5. Mattias Sjödin, SKÖ.
5. Magnus Sandberg, NOR.
5. Christer Jansson, BOD.

Singel Öppen, B-slutspel:

1. Staffan Karp, NOR.

 

Singel V55, A-slutspel (30 spelare):

1. Benny Martinsson, BOD.
2. Tomas Holmin, SKÖ.
3. Kjell Karp, NOR.
4. Tore Pettersson, BOD.
5. Anders Nyström, BOD.
5. Arne Malmström, BOD.
5. Leif Malmström, KLX.
5. Sören Sällbom, SUN. 

Singel V55, B-slutspel:

1. Alf Karlsson, LUL.

 

Singel V65, A-slutspel (89 spelare):

1. Nils Järlsäter SKÖ,
2. Rune Åström LUL.
3. Sonja Svanström GBC.
4. Kjell Olsson SBO.
5. Birgit Ekström SKÖ.
5. Göran Sjöstedt LUL.
5. Martti Tarén KLX.
5. Kurt Johnson LUL. 

 

Singel V65, B-slutspel:

1. Rune Utterström, LUL. 

 

Mixeddubbel  Öppen (20 lag):

1. Eva Larsson/Christer Jansson, BOD.
2. Anna Englund/Patrik Thelaus, SKÖ.
3. Kerstin Söderman/Mats Lindström, SKÖ.
4. Ann-Sofie Tarén/Kalle Tarén, KLX
5. Mona-Lisa Sandström/Johan Isaksson, BOD.
5. Karin Lundström/Peter Heikkilä, GBC.
5. Rose-Marie Deivall, BÅT.
5. Kerstin Tarén/Mats Lindgren, KLX.          

 

Mixeddubbel V55 (22 lag):

1. Kerstin Hedehag/Tomas Holmin, SKÖ.
2. Birgitta Eklöw/Gunnar Eklöw, SKÖ.
3. Britt-Louise Andersson/Sven Sundberg, LUL.
4. Kerstin Sällbom/Sören Sällbom, SUN.
5.
Cerstin Pettersson/Tore Pettersson, BOD.
5. Eva Johansson/Bernt Johansson, BOD.
5.
Gunilla Degermark/Jan Johansson, BOD
5. Åse Nyström/Anders Nyström, BOD. 

 

Mixeddubbel V65 (48 lag):

1. Anna-Lisa Wuopio/Rolf Wingestam, LUL.
2. Marianne Sjödin/Esko Kankainen, SKÖ.
3. Eivor Holmqvist/Mårten Pettersson, LUL.
4. Marianne Järlsäter/Nils Järlsäter, SKÖ.
5. Sonja Svanström/Carl-Gunnar Svanström, GBC.
5. Birgitte Grönlund/Åke Jacobsson, GBC.
5. Valborg Wennberg/Bert Norberg, SKÖ.
5. Svea Stensryd/Lennart Johansson, LUL.  

 

Dubbel Dam A-slutspel (28 lag):

1. Kerstin Malmström/Therese Malmström, KLX.
2. Anett Martinsson/Cerstin Pettersson, BOD.
3. Agneta Johansson/Agneta Nordström, SBO.
4. Pernilla Stenqvist/Stina Stenqvist, SBO.
5. Majlis Nordin/Anita Utterström, LUL.
5. Ingegerd Holmqvist/Siv Johnsson, LUL.
5. Ulla Bergbom/Svea Stensryd, LUL.
5. Emelie Brännström/Jeanette Olofsson, NOR. 

Dubbel Dam B-slutspel:

1. Anita Englund/Janet Robertsson, LUL.

Dubbel Öppen A-slutspel (19 lag):

1. Esko Sedergren/Patrik Thelaus, SKÖ.
2. Ann-Sofie Tarén/Mats Lindgren, KLX.
3. Rolf Lindgren/Kalle Tarén, KLX.
4. Erik Jansson/Daniel Wennberg, SKÖ.
5. Christer Hansson/Lars-Åke Kulinder, SUN.
5. Thomas Bäck/Magnus Sandberg, NOR.
5. Mats Lindström/Mattias Sjödin, SKÖ.
5.Karin Lundström/Peter Heikkilä, GBC.

Dubbel Öppen B-slutspel:

1. Jörgen Forsberg/Christer Jansson, BOD.

 

Dubbel V55 A-slutspel (18 lag):

1. Sören Forss/Kjell Karp, NOR.
2.
Jan Johansson/Tore Pettersson, BOD.
3. Stig Fernström/Tomas Holmin, SKÖ.
4. Valborg Wennberg/Gunnar Eklöw ,SKÖ.
5. Benny Martinsson/Anders Nyström, BOD.
5. Britt-Louise Andersson/Tommy Baudin, LUL.
5. Berth Ganestig/Leif Hansson, GBC.
5. Kurt Holmqvist/Rolf Wingestam, LUL.

 

Dubbel V55 B-slutspel:
1. Annikki Nilsson/Ragnar Nilsson, KLX.

 

Dubbel V65 A-slutspel (50 lag):

1. Gösta Fridesjö/Stig Sundström, BOD.
2. Harald Mrozek/Rune Åström, LUL.
3. Ulla-Britt Johansson/Martin Burman, GBC.
4. Albin Brännvall/Hilding Gustavsson, KLX.
5. Eva-Lisa Jonsson/Margit Stoltz, BÅT.
5. Einar Karlsson/Ivar Malmstad, LUL.
5. Carin Lundmark/Åke Wallin, GBC.
5. Vivianne Boström/Randolf Lundmark, GBC.

 

Dubbel V65 B-slutspel:

1. Lennart Johansson/Bengt Åkvist, LUL.

 

Trippel Dam (6 lag):

1. Anna Englund/Kerstin Hedehag/Kerstin Söderman, SKÖ.
2. Malin Gustavsson/Ewa Hahn Karp/Majlis Israelsson, NOR.
3. Birgitta Eklöw/Mia Jacobsson/Margaretha Norberg, SKÖ.
4. Gunilla Degermark/Eva Johansson/Eva Larsson, BOD.
5. Barbro Westman/Lena Hansen/Kerstin Sällbom, SUN.
5. Stina Stenqvist/Agneta Nordström/Agneta Johansson, SBO.

 

Trippel Öppen (12 lag):

1. Mats Lindström/Esko Sedergren/Patrik Thelaus, SKÖ.
2. Erik Jansson/Mattias Sjödin/Daniel Wennberg, SKÖ.
3. Johan Isaksson/Ove Isaksson/Christer Jansson, BOD.
4. Emelie Brännström/Jeanette Olofsson/Carl-Olof Gustavsson, NOR.
5. Robert Almqvist/Alf Karlsson/Kourosh Golnam, LUL.
5. Sören Forss/Kjell Karp/Pierre Renkonen, NOR.
5. Lennart Haara/Petter Haara/Lars Johansson, KLX.
5. Thomas Bäck/Mikael Rännar/Magnus Sandberg, NOR.

 

Trippel V55 (14 lag):

1. Anett Martinsson/Cerstin Pettersson/Tore Pettersson, BOD.
2. Britt-Louise Andersson/Tommy Baudin/Sven Sundberg, LUL.
3. Jan Johansson/Benny Martinsson/Anders Nyström, BOD.
4. Annikki Nilsson/Kerstin Tarén/Ragnar Nilsson, KLX.
5. Gunnar Eklöw/Stig Fernström/Tomas Holmin, SKÖ.
5. Margaretha Lidberg/Jan Gedeborg/Ove Lindfors, LUL.
5. Ulla-Britt Johansson/Karin Nilsson/Stig Ståhl, GBC.
5. Britt Frånberg/Carl-Eric Grahn/Sören Sällbom, SUN.

 

Trippel V65 (38 lag):

1. Barbro Lindkvist/Assar Lindkvist/Knut Öhman, LUL,
2. Folke Björkman/Martti Tarén/Manfred Wikström, KLX.
3. Maj-Britt Norberg/Nils Järlsäter/Sven Nordlund. SKÖ.
4. Gunnar Bergbom/Einar Karlsson/Ivar Malmstad, LUL.
5. Anita Utterström/Rune Utterström/Lennart Johansson, LUL.
5. Britt Ahlström/Ulla-Britt Granqvist/Torgny Granqvist, BOD.
5. Maine Nilsson/Janet Robertsson/Per-Erik Nilsson, LUL.
5. Lennart Grandin/Sven-Olov Johansson/Rolf Perzon, GBC.

 

Skytte Öppen (18 skyttar)

1. Mats Lindström, SKÖ.
2. Mattias Sjödin, SKÖ.
3. Erik Jansson, SKÖ.
4. Kalle Tarén, KLX.
5. Petter Haara, KLX.
5. Patrik Thelaus, SKÖ.
5. Fredrik Blombäck, BÅT.
5. Lars-Åke Kulinder, SUN.

 

 

 

Skytte Dam (3 skyttar):

1. Annikki Nilsson, KLX.
2. Lena Hansen SUN.
3. Malin Gustafsson, NOR.

 

Klubbligan:

1. SKÖ, 93 p.

2. BOD, 53p.
3. LUL, 47p.
4. KLX 43p.

5. NOR 34p.
6. GBC 15p
7. SUN 15p.
8. SBO 7p
9. BÅT 2p

Uppdaterad: 2010-09-10 21:20
Skribent: Magnus Sandberg

gästbok


SISU-logga 180X93 

Föräldratelefonen 200x200






Postadress:
Norra Sveriges Bouleförbund
Gun-Britt Jansson, Köpmangatan 12, lgh 1103
931 31 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 070-270 62 80
E-post: This is a mailto link

Se all info