Hoppa till sidans innehåll

Distriktmästerskap 2012


 
Alla DM tävlingar för 2012 är nu färdigspelade
 
PS. Är ni intresserade av att arrangera DM tävlingar 2013?

LAG DM i Gävle 
Svealands bouleförbund i samarbete med La Boule Joyeuse GPK arrangerade Lag DM i Gävle den 13-14 oktober 2012.
2012-10-13 Distriktsmästerskap Lag Öppen (LBJ)
Öppen 3+3 Grupp (D)    Antal lag 9
Tävlingsledare: Bengt Persson Huvuddomare: Göte Bäcklund
Plac
Förnamn
Efternamn
Klubb
1
Åsa
Jonsson
LBJ
1
Karl-Gustav
Lindblom
LBJ
1
Rolf
Raumer
LBJ
1
Tommy
Åberg
LBJ
1
Mats
Olsson
LBJ
1
Mikael
Johansson R
LBJ
1
Tommy
Lundqvist
LBJ
1
Patrik
Myhre
LBJ
2
Amanda
Sandström
SÖR
2
Oskar
Augustsson
SÖR
2
Stefan
Berglund
SÖR
2
Roger
Gerdvall
SÖR
2
Jerry
Karlsson
SÖR
2
Jonas
Sjökvist
SÖR
3
Lars
Andersson
MOR
3
Jan
Eriksson
MOR
3
Tommy
Moberg
MOR
3
Leif
Jakobsson
MOR
3
Jan-Erik
Lönn
MOR
3
Bertil
Envall
MOR
3
Ulf
Hjelm
018
3
Kjell
Andersson
018
3
Peter
Lundqvist
018
3
Lars
Frykberg
018
3
Anders
Löfgreen
018
3
Jan-Åke
Öst
018
 
2012-10-14 Distriktsmästerskap Lag Dam (LBJ)
Dam Trippel Grupp (D)    Antal lag 11
Tävlingsledare: Magnus kölgran Huvuddomare: Nils Stenbeck
Plac
Förnamn
Efternamn
Klubb
1
Gunilla
Eriksson
FEB
1
Britt
Mossberg
FEB
1
Kerstin
Jonsson
FEB
1
Ulla
Frank
FEB
2
Lena
Stenbeck
LBJ
2
Åsa
Jonsson
LBJ
2
Lizzie
Hjert
LBJ
2
Lena
Gustavson
LBJ
3
Marie
Forslund
ÖSK
3
Inga-Lott
Mellin
ÖSK
3
Ylva
Mellin
ÖSK
3
Carina
Sjöberg
ÖSK
3
Gunnel
Eriksson
KLO
3
Mona
Åkesson
KLO
3
Lisskulla
Eriksson
KLO
 
Så här såg lottningen ut i de två klasserna


Lördagen den 13 oktober
Öppen klass

Grupp 1                      Grupp 2
SÖR 1                         SÖR 2
MOR 1                         SÖR 3
018                             HED
EBP                             SVÄ
LBJ                              MOR 2
KLB                             ÖSK


Söndagen den 14 oktober
Dam klass

Grupp 1                      Grupp 2
HED                            MOR 2
LBJ 1                           MOR 3
MOR 1                         LBJ 2
UPS 1                          UPS 2
FEB                             ÖSK
                                   KLO
 

MIX DM i Leksand
Svealands bouleförbund i samarbete med Leksands Bouleklubb hälsar er välkomna till Mix DM i Leksand den 1-2 september 2012.

 
 
Stora DM Mora
2012-06-02 Stora DM Singel och Skytte
Se separat skyttesammanställning här >>

vy
Det bjöds som oftast på vackert väder i Mora

 
 SingellDam 
Årets DM mästarinna i Damsingel blev Catarina Drammeh (FLL), på andra plats kom Therese Broberg (OPP)
Delad trea kom Annika Kallionpää (OPP) och Åsa Jonsson (LBJ)
SkytteDam 
Therese Broberg (OPP) vann årets DM-upplaga av Skytte Dam, på andra plats kom
Erika Hedström (ÖRE), på delad trejeplats kom  Catharina Drammeh (FLL) och Annika Kallonpää (OPP)
SingelÖppen
Svärdsjö dominerade i Öppen Singel!
Årest DM mästare i Öppen Singel heter Håkan Wesling (SVÄ) Två kom Kent Wilhelmsson (SVÄ)
På delad bronsplats kom Håkan Eriksson (SVÄ) och Johan Westling (SVÄ) 
SkytteÖppen
Pauli Mäkitalo (OPP) vann årets skytte i öppen klass, tvåa kom Lasse akllionpää (OPP)
Delad trea slutade Håkan Westling (SVÄ) och Kent Wilhelmsson (SVÄ) 
SingelV55
Karl-Gustav Lindblom från (LBJ) vann årest DM singel i klassen V55, två kaom Peo Augustssomn (SÖR)
Delad trea kom Rolf Raumer (LBJ) och Bertil Jacobsson (ÖRE)
  
I DM Klasssen Skytte V55 (Tyvärr ingen Bild) blev resultatet som tabellen nedan visar
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Karl-Gustav Lindblom 20684 LBJ
2 Rolf Raumer 28391 LBJ
3 Jan Eriksson 15650 MOR
3 Bertil Jacobsson 23426 ÖRE

I DM Klasssen Singel V65 (Tyvärr ingen Bild) blev resultatet som tabellen nedan visar
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Lars Tomt 23622 MOR
2 Jan Eriksson 15650 MOR
3 Gösta Gunderson 23646 KLO
3 Ture Engstedt 21841 BLK
5 Erik Andersson 23339 MOR
5 Birger Eriksson 22941 MOR
5 Gustaf Davidsson 24806 MOR
5 Ulf Eriksson 22902 BLK
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
Stora DM Mora
2012-05-26 Stora DM Trippel MORA
2012-05-27 Stora DM Dubbel MORA
 
 
 
 
dubbeldam
En sensationell seger stod Cajsa Qvarnström ocv Emma Bernström (SÖR) för när de vann damdubbeln.
De besegrade i finalen Anna-Karin Gräffelt och Therese Broberg (OPP)
På delad tredjeplats kom Johanna Löfqvist och Åsa Tengström (HED) och Åsa Jonsson och Made Kölgran (LBJ)
  

DM Öppen Dubbel (Bild saknas)

PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Patrik Sandin 11947 HED
1 Pontus Tengström 10736 HED
2 Magnus Magnusson 13731 ABS
2 Jöran Moe 20597 ABS
3 Håkan Bergström 23785 SVÄ
3 Maria Bergström 21642 SVÄ
3 Erik Rosén 13969 SVÄ
3 Håkan Westling 13975 SVÄ
5 Max Carlström 22978 SÖR
5 Jerry Karlsson 12168 SÖR
5 Mikael Johansson Rolfmark 21182 LBJ
5 Mats Olsson 11941 LBJ
5 Ulf Gustavsson 30086 SVÄ
5 Thorbjörn Hedenborg 30087 SVÄ
5 Roland Ter Haar Romeny 18040 ABS
5 Fredrik Wessmann 13733 ABS
 

DM V55 Dubbel (Bild saknas)

PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Lars Andersson 24810 MOR
1 Tommy Moberg 16417 MOR
2 Kjell Andersson 22339 018
2 Ulf Hjelm 11443 018
3 Håkan Blomqvist 25810 FLE
3 Seppo Luoma 12807 FLE
3 Jan Andersson 28322 FEB
3 Bror Fredriksson 19155 FEB
5 Ann-Kristin Rosén 26303 LBJ
5 Tommy Åberg 11956 LBJ
5 Ulla Resare 22830 MOR
5 Ulf Zetterlund 11479 MOR
5 Sven Sandin 11948 HED
5 Ulf Söderström   HED
5 Per-Olov Augustsson 24334 SÖR
5 Conny Carlsson 22598 SÖR
 

DM V65 Dubbel (Bild saknas)

PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Elisabet Rilling 11945 LBJ
1 Rolf Cronebratt 19416 LBJ
2 Sven Edlund 25352 UPS
2 Christer Lindgren 29884 UPS
3 Gösta Gunderson 23646 KLO
3 Kjell Westin 24445 KLO
3 Ture Engstedt 21841 BLK
3 Allan Larsson 28821 BLK
5 Ingrid Hansson 28079 ABS
5 Kjell Norelius 27165 ABS
5 Ulla Frank 10896 FEB
5 Hilding Frank 10870 FEB
5 Lennart Hammarlind 20860 KLO
5 Bengt Jonsson 27775 KLO
5 Rune Gruddpers 16507 MOR
5 Leif Jakobsson 28193 MOR
 
trippeldam
Damtrippelmästare 2012 blev Svärdsjölaget Maria Bergström, Eva Sares och Malin Sares.
På andra plats kom Örebro Boulesällskap Birgitta Rasmusson, Carina Andersson och Erika Hedström
Tredjeplatesen delades mellan Oppbogalaget Therese Broberg, Anna-Karin Gräffelt och Annica Kallionpää och Hedemoralaget Signe Holgersson, Johanna Löfqvist och Åsa Tengström.

Trippel65
Rolf Cronebratt, Elisabet Rilling och Vivianne Simpson (LBJ) blev trippelmästare i klassen +65
Tvåa kom Stig Smångs, Stig Herdin och Folke Snees (MOR) och på en delad tredjeplats kom
Rune Gruddpers, Leif Jakobsson och Lars Tomt (MOR) och Bengt Olov Andreasen, Kjell Edlund och Karl-Erik Söderlund (TDJ).
trippel55
Lars Andersson, Jan Eriksson och Tommy Moberg (MOR) blev trippelmästare i trippel +55
Kjell Andersson, Lars Frykberg och Anders Löfgreen (018) kom tvåa.
På delad tredjeplats kom Karl-Gustav Lindblom, Peter Olsson och Britt Rosén (LBJ) och Jan Andersson, Benny Eriksson och Bror Fredriksson (FEB)
 
trippeloppen
Adam Nilsson, Roger Gerdvall och Jonas Sjökvist (SÖR) blev trippelmästare i öppen trippel
Tvåa kom Göran Dahlqvist, Lasse Kallionpää och Pauli Mäkitalo (OPP)
På delad tredjeplats kom Oskar Augustsson, Jerry Karlsson och Max Carlström (SÖR) och Henry Steffensen, Per Davidsson och Jan Östberg (SVÄ)
 

 
Uppdaterad: 2016-06-07 17:32
Skribent: Bertil Jacobsson
  

Webbshop

te_logo

akuttestet
 

 
RB_puff_250

Propagandafilm  


Spela ett parti här >>

clip_image002

 

Postadress:
Svealands Bouleförbund
C/o Maria Bergström, Östra Boda Klittgatu 15
795 96 Boda Kyrkby

Kontakt:
Tel: 070-968 78 95
E-post: This is a mailto link

Se all info