Hoppa till sidans innehåll

Distriktmästerskap 2013


MIX DM i Leksand den 31 augusti och 1:a september

MIXDM_Leksdand2013
Datum: 31 augusti - 1 september 2013
Lördag 31/8: Mix trippel alla klasser, monrad.
Söndag 1/9: Mix Dubbel alla klasser, monrad.
PS Webbredaktören tar tacksamt emot bilder från prisutdelningarna
Leksandsbröd

Mix Dubbel Öppen
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Malin Sares 27776 SVÄ
1 Håkan Westling 13975 SVÄ
2 Anna-Karin Gräffelt 22882 OPP
2 Bosse Gustafsson 12106 OPP
3 Sten-Åke Bergström 14752 LBJ
3 Birgit Östling 30508 LBJ
3 Sebastian Kallionpää 29363 OPP
3 Ulrica Näslund 29360 OPP
5 Erika Hedström 27728 ÖRE
5 Bertil Jacobsson 23426 ÖRE
5 Åsa Jonsson 21738 LBJ
5 Magnus Kölgran 27167 LBJ
5 Carina Mård 11758 NIL
5 Lage Hedin 24068 NIL
5 Kenneth Tengström 10735 BTT
5 Åsa Tengström 16026 BTT

Mix Dubbel V55
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Ann-Kristin Rosén 26303 LBJ
1 Tommy Åberg 11956 LBJ
2 Lena Stenbeck 11929 LBJ
2 Nils Stenbeck 11950 LBJ
3 Rolf Bonäs 11922 LBJ
3 Vivianne Simpson 26302 LBJ
3 Gunnel Eriksson 24314 KLO
3 Kjell Karlsson 27128 KLO
5 Margareta Mohlén 17290 LBJ
5 Mats Olsson 11941 LBJ
5 Marianne Henriksson 11736 018
5 Ulf Hjelm 11443 018
5 Lars-Erik Berndtsson 30735 KLO
5 Rita Berndtsson 30376 KLO
5 Karl-Gustav Lindblom 20684 LBJ
5 Monica Zetterström 12289 LBJ

Mix Dubbel V65
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Åke Lundén 10727 PAN
1 Eva Wedin 26183 PAN
2 Maj-Britt Smångs 19659 MOR
2 Stig Smångs 19658 MOR
3 Nelly Jonsson 21248 MOR
3 Bo Ögrim 21247 MOR
3 May- Britt Holmgren 18288 MOR
3 Tommy Moberg 16417 MOR
5 Rolf Cronebratt 19416 LBJ
5 Elisabet Rilling 11945 LBJ
5 Birgitta Olofsson 28777 018
5 Gunnar Sandberg 26070 018
5 Gösta Gunderson 23646 KLO
5 May Svensson 13972 KLO
5 Gunnel Borg 22296 MOR
5 Kjell Westin 24445 MOR

Mix Trippel Öppen
Pallen Oppen_trippel Mix_Leksdand2013
På bilden ser vi till höger det vinnande laget från Boulett och silvermedaljörerna från Svärdsjö
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Kenneth Tengström 10735 BTT
1 Pontus Tengström 10736 BTT
1 Åsa Tengström 16026 BTT
2 Malin Sares 27776 SVÄ
2 Håkan Westling 13975 SVÄ
2 Johan Westling 17486 SVÄ
3 Lena Antman 29023 OPP
3 Bosse Eriksson 24967 OPP
3 Catta Eriksson 24968 OPP
3 Kjell Ahlbin 10006 MAL
3 Gunilla Eriksson 10868 MAL
3 Kerstin Jonsson 19113 MAL
5 Eva Sares 27104 SVÄ
5 Henry Steffensen 21530 SVÄ
5 Kent Wilhelmsson 19990 SVÄ
5 Erika Hedström 27728 ÖRE
5 Bertil Jacobsson 23426 ÖRE
5 Hans Thunander 27729 ÖRE
5 Åsa Jonsson 21738 LBJ
5 Magnus Kölgran 27167 LBJ
5 Mats Nordqvist 28999 LBJ
5 Rolf Bonäs 11922 LBJ
5 Ann-Kristin Rosén 26303 LBJ
5 Tommy Åberg 11956 LBJ

Mix Trippel V65
 
Brons_Leksdand2013
På bilden ser vi de två moralagen som kom på tredje plats
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Lena Gustavson 29546 LBJ
1 Rolf Raumer 28391 LBJ
1 Lars-Inge Wiberg 29000 LBJ
2 Margareta Hagberg 30803 LEK
2 Ingvar Kusgård 28901 LEK
2 Bengt Landh 28900 LEK
3 Jan-Erik Lönn 21244 MOR
3 Karin Tomt 23621 MOR
3 Lars Tomt 23622 MOR
3 Lars Andersson 24810 MOR
3 Berit Hållås 24811 MOR
3 Leif Jakobsson 28193 MOR
5 Kjell Elfsberg 29616 ESP
5 Gun Hedström 29617 ESP
5 Gunnel Ohlsson 22289 ESP
5 Anita Eriksson 15652 MOR
5 Torsten Nilsson 20354 MOR
5 Anders Täpp 28575 MOR
5 Inga-Britt Andersson 20346 MOR
5 Ingemar Olmats 25144 MOR
5 Sune Olsson 29424 MOR
5 Arne Håkansson 19972 GÄS
5 Sören Lindh 26219 GÄS
5 Anita Söderberg 19971 GÄS

Stora DM i Vinäs, Mora 2013

7 juni / DM Singel och Skytte
8 juni / DM Trippel alla klasser
9 juni / DM Dubbel alla klasser
Vy


Öppen Singel

Singeloppen
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Oskar Augustsson 23629 SÖR
2 Patrik Thelaus 13069 BTT
3 Olle Larsson 11451 018
3 Håkan Eriksson 25149 SVÄ


Singel Dam

SingelDam
 
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Therese Broberg 18279 BTT
2 Åsa Tengström 16026 BTT
3 Catharina Drammeh 24968 OPP
3 Eva Sares 27104 SVÄ


Singel Junior

Singeljunior
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Ivar Liljegren 25946 SÖR
2 Isac Gerdvall 25162 SÖR
3 Moa Kallionpää 29362 OPP
3 Sebastian Kallionpää 29363 OPP


Singel V55

SingelV55
 
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Rolf Raumer 28391 LBJ
2 Kjell Andersson 22339 018
3 Kenneth Tengström 10735 BTT
3 Karl-Gustav Lindblom 20684 LBJ


Singel V65

SingelV65
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Lars Andersson 24810 MOR
2 Leif Jakobsson 28193 MOR
3 Kjell Wallström 28390 KLO
3 Sven Edlund 25352 UPS


Skytte Öppen

SkytteOppen
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Håkan Westling 13975 SVÄ
2 Patrik Thelaus 13069 BTT
3 Pontus Tengström 10736 BTT
3 Adam Nilsson 24333 SÖR


Skytte Dam

SkytteDam
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Ingalill Halvarsson 11741 018
2 Signe Holgersson 24649 BTT
3 Catharina Drammeh 24968 OPP
3 Therese Broberg 18279 BTT


Skytte Junior

Singeljuniorer
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Isac Gerdvall 25162 SÖR
2 Ivar Liljegren 25946 SÖR
3 Carl Nordström 25165 SÖR
3 Sebastian Kallionpää 29363 OPP


Skytte V55

SkytteV55
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Karl-Gustav Lindblom 20684 LBJ
2 Bertil Jacobsson 23426 ÖRE
3 Kenneth Tengström 10735 BTT
3 Kjell Wallström 28390 KLO


Trippel Dam

TrippelDam
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Therese Broberg 18279 BTT
1 Signe Holgersson 24649 BTT
1 Åsa Tengström 16026 BTT
2 Clary Christansson 28639 ÖRE
2 Erika Hedström 27728 ÖRE
2 Britta Thunander 27730 ÖRE
3 Anita Karlsson 30867 ÖRE
3 Clary Karlsson 30644 ÖRE
3 Anita Steen 30839 ÖRE
3 Lena Antman 29023 OPP
3 Catharina Drammeh 24968 OPP
3 Annica Kallionpää 23857 OPP


Trippel Öppen

TrippelOppen
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Erik Rosén 13969 SVÄ
1 Håkan Westling 13975 SVÄ
1 Johan Westling 17486 SVÄ
2 Bosse Eriksson 24967 OPP
2 Bosse Gustafsson 12106 OPP
2 Lasse Kallionpää 22880 OPP
3 Per Davidsson 13950 SVÄ
3 Håkan Eriksson 25149 SVÄ
3 Henry Steffensen 21530 SVÄ
3 Carl Nordström 25165 SÖR
3 Isac Gerdvall 25162 SÖR
3 Ivar Liljegren 25946 SÖR


Trippel V55

TrippelV55
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Rolf Bonäs 11922 LBJ
1 Tommy Åberg 11956 LBJ
1 Ann-Kristin Rosén 26303 LBJ
2 Kjell Andersson 22339 018
2 Ulf Hjelm 11443 018
2 Olle Larsson 11451 018
3 Bertil Jacobsson 23426 ÖRE
3 Hans Thunander 27729 ÖRE
3 Kenneth Nitsing 28072 ÖRE
3 Lena Nordlund 27437 KLO
3 Rita Berndtsson 30376 KLO
3 Lars-Erik Berndtsson 30735 KLO


Trippel V65

Trippel V65
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Lars Tomt 23622 MOR
1 Karin Tomt 23621 MOR
1 Ulf Zetterlund 11479 MOR
2 Jan Eriksson 15650 MOR
2 Jan-Erik Lönn 21244 MOR
2 Kjell Westin 24445 MOR
3 Ingalill Halvarsson 11741 018
3 Birgitta Olofsson 28777 018
3 Gunnar Sandberg 26070 018
3 Barbro Hjalmarsson 22963 FLE
3 Christer Lindgren 29263 FLE
3 Lars-Åke Malmberg 20030 FLE


Dubbel Dam

PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Therese Broberg 18279 BTT
1 Signe Holgersson 24649 BTT
2 Eva Sares 27104 SVÄ
2 Malin Sares 27776 SVÄ
3 Lena Stenbeck 11929 LBJ
3 Åsa Jonsson 21738 LBJ
3 Carina Andersson 28863 ÖRE
3 Birgitta Rasmusson 27727 ÖRE


Öppen Dubbel

PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Erik Rosén 13969 SVÄ
1 Håkan Westling 13975 SVÄ
2 Patrik Thelaus 13069 BTT
2 Mikael Andersson 24641 BTT
3 Per Davidsson 13950 SVÄ
3 Håkan Eriksson 25149 SVÄ
3 Thorbjörn Hedenborg 30087 SVÄ
3 Niklas Grimstedt 20214 SVÄ


Dubbel V55

PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Rolf Bonäs 11922 LBJ
1 Vivianne Simpson 26302 LBJ
2 Kjell Andersson 22339 018
2 Ulf Hjelm 11443 018
3 Sten-Åke Bergström 14752 LBJ
3 Karl-Gustav Lindblom 20684 LBJ
3 Nils Stenbeck 11950 LBJ
3 Tommy Lundqvist 11936 LBJ


Dubbel V65

PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Rolf Raumer 28391 LBJ
1 Lars-Inge Wiberg 29000 LBJ
2 Lennart Holmqvist 29941 FLE
2 Folke Staaf 24921 FLE
3 Leif Jakobsson 28193 MOR
3 Sune Olsson 29424 MOR
3 Birgitta Olofsson 28777 018
3 Gunnar Sandberg 26070 018
dalahast

Vid frågor: Kontakta distriktets Tävlingsledare
fredrikD
Fredrik Dahlén
Mobil: 073-500 18 50
E-post: This is a mailto link

 

Uppdaterad: 2016-06-07 17:37
Skribent: Bertil Jacobsson
  

Webbshop

te_logo

akuttestet
 

 
RB_puff_250

Propagandafilm  


Spela ett parti här >>

clip_image002

 

Postadress:
Svealands Bouleförbund
C/o Maria Bergström, Östra Boda Klittgatu 15
795 96 Boda Kyrkby

Kontakt:
Tel: 070-968 78 95
E-post: This is a mailto link

Se all info