Hoppa till sidans innehåll

DM 2016


 

 


DM-Resultat 2016

 

 

Lag DM Öppen och Dam  Uppsala 8-9 oktober 2016

 

 Lag DM Dam

PlaFörnamnEfternamnKlubb
1 Therese Broberg BTT
1 Signe Holgersson BTT
1 Åsa Tengström BTT
2 Vivianne Simpson LBJ
2 Åsa Jonsson LBJ
2 Lena Stenbeck LBJ
3 Ingalill Halvarsson 018
3 Marianne Henriksson 018
3 Birgitta Olofsson 018
3 Maria Jadinge -Trygg 018
3 Elisabet Rilling LBJ
3 Ann-Kristin Rosén LBJ
3 Birgit Östling LBJ

 

Lag DM Öppen
PlaFörnamnEfternamnKlubb
1 Frida Brage SÖR
1 Oskar Augustsson SÖR
1 Lucas Rudin SÖR
1 Oliver Qvarnström SÖR
1 Anders Lindberg SÖR
1 Ivar Liljegren SÖR
2 Mikael Andersson BTT
2 Therese Broberg BTT
2 Signe Holgersson BTT
2 Pauli Mäkitalo BTT
2 Kenneth Tengström BTT
2 Pontus Tengström BTT
3 Mikael Bartoft OPP
3 Bosse Eriksson OPP
3 Catta Eriksson OPP
3 Bosse Gustafsson OPP
3 Lasse Kallionpää OPP
3 Sebastian Kallionpää OPP
3 Cattis Gustavsson OPP
3 Daniel Ekholm FLE
3 Michael Eklund FLE
3 Seppo Luoma FLE
3 Kent Wetterhus FLE
3 Randi Wetterhus FLE
3 Tuulikki Luoma FLE
3 Lillemor Elihn FLE

 

Generations DM  Örebro 28-27 augusti 2016  
Öppen Dubbel Grupp
PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Lasse Kallionpää OPP
1 Sebastian Kallionpää OPP
2 Oskar Augustsson SÖR
2 Frida Brage SÖR
3 Lucas Rudin SÖR
3 Johanna Larsson SÖR
3 Birgitta Rasmusson SÖR
3 Fride Olsén SÖR
 
Öppen Trippel Grupp (L)                                       
PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Pauli Mäkitalo BTT
1 Therese Broberg BTT
1 Philip Broberg BTT
2 Axel Eriksson SÖR
2 Lucas Rudin SÖR
2 Annette Rudin SÖR
3 Frida Brage SÖR
3 Susanne Augustsson SÖR
3 Hans Askerlund SÖR
3 Lasse Kallionpää OPP
3 Sebastian Kallionpää OPP
3 Anna-Karin Gräffelt OPP
 
Stora DM Näs 4/6-6/6 2016  

Skytte Junior

 

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Lucas Rudin SÖR
2 Sebastian Kallionpää OPP
3 ? ? ?

 

skyttejunior

Skytte Öppen

 

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Pontus Tengström BTT
2 Lucas Rudin SÖR
3 Sebastian Kallionpää OPP

 

skytteoppen

Skytte Dam

 

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 ? ? ?
2 Moa Kallionpää OPP
3 Maria Bergström BBF

 

skyttedam

 Skytte V55

 

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Bertil Jacobsson ARB
2 Karl-Gustav Lindblom LBJ
3 ? ? LBJ

 

 skyttev55

 Skytte V65

 

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Björn Alvin OBS
2 Rolf Raumer LBJ
3 ? ? ?

 

 skytte65

 Dubbel V65

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Lars Andersson MOR
1 Tommy Moberg MOR
2 Rolf Raumer LBJ
2 Lars-Inge Wiberg LBJ
3 Tore Eriksson KLO
3 Mona Åkesson KLO
3 Jan Andersson RÖK
3 Anders Sundqvist RÖK
5 Leif Jakobsson FLE
5 Seppo Luoma FLE
5 Vivianne Simpson LBJ
5 Tommy Åberg LBJ
5 Sten-Eric Lindquist 018
5 Siv Vedung 018
5 Anita Käll UPS
5 Leif Pettersson UPS

 

dubbelv65

 Dubbel V55

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Roger Andersson LBJ
1 Ulf Söderström LBJ
2 Kjell Andersson 018
2 Ulf Hjelm 018
3 Bo Ahlbin MAL
3 Kerstin Jonsson MAL
3 Sten-Åke Bergström LBJ
3 Karl-Gustav Lindblom LBJ
5 Rolf Bonäs LBJ
5 Jan Sandström LBJ
5 Stefan Andersson SÖR
5 Anders Lindberg SÖR
5 Kent Wetterhus FLE
5 Randi Wetterhus FLE
5 Gunilla Ahlbin MAL
5 Kjell Ahlbin MAL

 

dubbelv55

 Dubbel Öppen

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Erik Rosén SVÄ
1 Håkan Westling SVÄ
2 Pauli Mäkitalo BTT
2 Pontus Tengström BTT
3 Oliver Qvarnström SÖR
3 Lucas Rudin SÖR
3 Bosse Eriksson OPP
3 Sebastian Kallionpää OPP
5 Marcus Knösch BBF
5 Peter Lundqvist BBF
5 Oskar Augustsson SÖR
5 Adam Nilsson SÖR
5 Anna-Karin Gräffelt OPP
5 Lasse Kallionpää OPP
5 Jerker Axelsson KLB
5 Tobias Wallden KLB

 

dubbeloppen

 Dubbel Dam

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Åsa Jonsson LBJ
1 Lena Stenbeck LBJ
2 Johanna Löfqvist BTT
2 Åsa Tengström BTT
3 Lillemor Elihn FLE
3 Tuulikki Luoma FLE
3 Emmi Kallionpää OPP
3 Moa Kallionpää OPP
 dubbeldam

 Trippel V65

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Björn Alvin OBS
1 Lill Alvin OBS
1 Roland Nilsson OBS
2 Britt Rosén KRY
2 Ann Paulsen KRY
2 Lars I Eriksson KRY
3 Håkan Blomqvist FLE
3 Seppo Luoma FLE
3 Tuulikki Luoma FLE
3 Rolf Cronebratt LBJ
3 Lothar Riegler LBJ
3 Elisabet Rilling LBJ
5 Leif Jakobsson FLE
5 Bengt Sundelius FLE
5 Birgitta Sundelius FLE
5 Annica Larsson PAN
5 Åke Lundén PAN
5 Eva Wedin PAN
5 Leni Larsson UPS
5 Kalle Nielsen UPS
5 Gösta Persson UPS
5 Rolf Bonäs LBJ
5 Vivianne Simpson LBJ
5 Tommy Åberg LBJ

 

 

trippel65

 Trippel V55

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Håkan Egnell HOF
1 Karin Hansson HOF
1 Harri Kolehmainen HOF
2 Roger Andersson LBJ
2 Karl-Gustav Lindblom LBJ
2 Rolf Raumer LBJ
3 Kjell Andersson 018
3 Ulf Hjelm 018
3 Olle Larsson 018
3 Sten-Åke Bergström LBJ
3 Lena Stenbeck LBJ
3 Nils Stenbeck LBJ
5 Lillemor Elihn FLE
5 Kent Wetterhus FLE
5 Randi Wetterhus FLE
5 Kjell Berglin BLK
5 Ulf Eriksson BLK
5 Leif Jansson BLK
5 Kjell Karlsson KLO
5 Gunnel Eriksson KLO
5 Mona Åkesson KLO
5 Gunilla Ahlbin MAL
5 Kjell Ahlbin MAL
5 Kurt Lindström MAL

 

 

trippel55

 Trippel Öppen

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Oskar Augustsson SÖR
1 Adam Nilsson SÖR
1 Lucas Rudin SÖR
2 Pauli Mäkitalo BTT
2 Kenneth Tengström BTT
2 Pontus Tengström BTT
3 Anders Augustsson KLB
3 Jerker Axelsson KLB
3 Tobias Wallden KLB
3 Bosse Eriksson OPP
3 Lasse Kallionpää OPP
3 Sebastian Kallionpää OPP
5 Björn Knösch BBF
5 Peter Lundqvist BBF
5 Mats Wahlström BBF
5 Per Davidsson SVÄ
5 Håkan Eriksson SVÄ
5 Jocke Sthare SVÄ
5 Per Carlsson SVÄ
5 Niklas Grimstedt SVÄ
5 Erik Rosén SVÄ
5 Antonie Gietl NIL
5 Erik Starbäck NIL
5 Per Wahlund NIL

 

 

trippeloppen

 Singel V65

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Rolf Engman NÄS
2 Tommy Åberg LBJ
3 Leif Jakobsson FLE
3 Kjell Westin KLO
5 Max Carlsson KRY
5 Birger Eriksson GAG
5 Bo Torsson KRY
5 Aase Fredriksson RÖK
 singelv65

Singel Dam

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Maria Bernström 018
2 Barbro Hjalmarsson FLE
3 Marianne Henriksson 18
3 Åsa Jonsson LBJ
5 Catta Eriksson OPP
5 Erika Hedström ARB
5 Lena Stenbeck LBJ
5 Siv Vedung 018

 

 singeldam

 Singel V55

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Kenneth Tengström BTT
2 Kjell Andersson 018
3 Sten-Åke Bergström LBJ
3 Rolf Bonäs LBJ
5 Kjell Ahlbin MAL
5 Bertil Jacobsson ARB
5 Bosse Gustafsson OPP
5 Ulf Hjelm 018

 

 V55
Singel Öppen
PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Lucas Rudin SÖR
2 Jerker Axelsson KLB
3 Adam Nilsson SÖR
3 Oliver Qvarnström SÖR
5 Antonie Gietl NIL
5 Olle Larsson 18
5 Pontus Tengström BTT
5 Sebastian Kallionpää OPP
 singeloppen
   
 MIX DM Leksand 30/4-1/5 2016  
Öppen Mixed Dubbel
PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Signe Holgersson BTT
1 Pauli Mäkitalo BTT
2 Therese Broberg BTT
2 Pontus Tengström BTT
3 Anette Rudin SÖR
3 Lucas Rudin SÖR
3 Sebastian Kallionpää OPP
3 Ulrica Näslund OPP

 

Tacksam för bild på prispallen Öppen Mixed Dubbel från någon. Maila den till: This is a mailto link

V55 Mixed Dubbel
PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Kent Wetterhus FLE
1 Randi Wetterhus FLE
2 Gunilla Ahlbin MAL
2 Kjell Ahlbin MAL
3 Bettan Jonsson LBJ
3 Karl-G Lindblom LBJ
3 Kenneth Tengström BTT
3 Åsa Tengström BTT

 

Tacksam för bild på prispallen V55 Mixed Dubbel från någon. Maila den till: This is a mailto link

V65 Mixed Dubbel

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Seppo Luoma FLE
1 Tuulikki Luoma FLE
2 Kjell Forsström KRY
2 Britt Rosén KRY
3 Carl-Olov Eriksson GRY
3 Lena Eriksson GRY
3 Rune Sundell GRY
3 Svea Sundell GRY

 

20160503_143128 Bronsmedaljörerna i Mixed Dubbel V65 GRYCKSBO-BJURSÅS BK

 Öppen Mixed Trippel

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Mikael Andersson BTT
1 Therese Broberg BTT
1 Pauli Mäkitalo BTT
2 Erika Hedström ARB
2 Bertil Jacobsson ARB
2 Rolf Olsson ARB
3 Johanna Löfqvist BTT
3 Kenneth Tengström BTT
3 Åsa Tengström BTT
3 Oskar Augustsson SÖR
3 Cajsa Qvarnström SÖR
3 Lucas Rudin SÖR

 

MixtrippelDM_Oppen_2006

V65 Mixed Trippel

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Rolf Raumer LBJ
1 Vivianne Simpson LBJ
1 Lars-Inge Wiberg LBJ
2 Birgitta Bäcklund KLO
2 Bengt Hillström KLO
2 Laila Hillström KLO
3 Bo Ekberg FLE
3 Seppo Luoma FLE
3 Tuulikki Luoma FLE
3 Britt-Marie Englund KRY
3 Margareta Eriksson KRY
3 Bo Torsson KRY

 

MixV65

MixtrippelDM_V65_2006

Lag DM V55 & 65 i Uppsala 19-20 mars 2016  

V55

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Sten-Åke Bergström LBJ
1 Ulf Söderström LBJ
1 Bettan Jonsson LBJ
1 Karl-Gustav Lindblom LBJ
1 Mats Nordqvist LBJ
1 Ann-Kristin Rosén LBJ
2 Dick Elfström 018
2 Per Gumbel 018
2 Fredrik Pontén 018
2 Urban Trygg 018
2 Olof Rothman 018
2 Anders Löfgreen 018
3 Leif Pettersson UPS
3 Lars-Erik P-Mellberg UPS
3 Staffan Forsberg UPS
3 Leni Larsson UPS
3 Kalle Nielsen UPS
3 Gösta Persson UPS
3 Folke Staaf FLE
3 Lennart Holmqvist FLE
3 Maud Eriksson FLE
3 Randi Wetterhus FLE
3 Siv Andersson FLE
3 Uno Andersson FLE
3 Bengt Sundelius FLE
3 Birgitta Sundelius FLE
v551 v552 v553-1 v553-2

V65

PlFörnamnEfternamnKlubb
1 Lothar Riegler LBJ
1 Lars-Inge Wiberg LBJ
1 Vivianne Simpson LBJ
1 Rolf Raumer LBJ
1 Jan-Ove Thörnberg LBJ
1 Kenneth Andersson LBJ
1 Nils Stenbeck LBJ
2 Max Carlsson KRY
2 Kjell Forsström KRY
2 Bo Torsson KRY
2 Britt-Marie Englund KRY
2 Margareta Eriksson KRY
2 Nils Andersson KRY
3 Leif Pettersson UPS
3 Margareta Lindén UPS
3 Staffan Forsberg UPS
3 Leni Larsson UPS
3 Kalle Nielsen UPS
3 Gösta Persson UPS
3 Bertil Envall MOR
3 Jan-Erik Lönn MOR
3 Henning Norström MOR
3 Maj-Britt Smångs MOR
3 Stig Smångs MOR
3 Ingrid Envall MOR
3 Anders Täpp MOR
3 Jan Eriksson MOR

 

 

v651´ Rolf Raumer, Lars Inge Wiberg, Jan Ove Thörnberg och Kenneth Andersson

främre raden fr v: Lothar Riegler, Vivi Simpson och Nisse Stenbeck
   

 

 

Vid frågor: Kontakta distriktets Tävlingsledare
fredrikD
Fredrik Dahlén
Mobil: 073-500 18 50073-500 18 50 
E-post: This is a mailto link



Uppdaterad: 2017-01-27 23:43
Skribent: Bertil Jacobsson
  

Webbshop

te_logo

akuttestet
 

 
RB_puff_250

Propagandafilm  


Spela ett parti här >>

clip_image002

 

Postadress:
Svealands Bouleförbund
C/o Maria Bergström, Östra Boda Klittgatu 15
795 96 Boda Kyrkby

Kontakt:
Tel: 070-968 78 95
E-post: This is a mailto link

Se all info