Hoppa till sidans innehåll

Preliminära distriktsserier 2012

17 MAR 2012 15:45
Preliminär Seriefördelning 2012
Principen har varit att vinner ett lag serien så går det upp kommer
ett lag sist så ramlar det ner i lägre serie oavsett om det finns vakanser i den högre serien. Därefter så fylls det på nerifrån för att fylla serien.
I veteranserien har hänsyn tagits så att klubblag om möjligt ej ska ligga
i samma serier om de ligger på samma nivå.
Om flera lag från samma klubb är i samma serie så möts de i första omgången av sammandragen.
Eftersom det f.n är 25 veteranlag så har vi valt att lämna en vakans i division 3b
så att det blir 2 st 4 lag serier i division 4.
3 lag i en serie är för lite och 7 lag för mycket.
Detta innebär att det bara blir en speldag för division 4 i varje sammandrag.
Skulle någon klubb vara intresserad att anmäla ett lag till så flyttas BAS upp till division 3b
  • Skapad: 17 MAR 2012 15:45

  Seriespel 2012            
  Öppen              
  Div 3              
1. Var Varbergs BK Kulknappen     Från div 3 Halland    
2. GBK Göteborgs BS Kuling            
3. SKT Skatås BK 2            
4. LER Lerum            
5. GBK Göteborgs BS Kuling 2     1.a div 4      
6. PNU Partilleboule.nu     2:a div 4 (ersätter vakans LID)    
                 
                 
  Div 4              
1. KÅL Kålleboule BF     6:a div 3      
2. KAN Kanonkulorna            
3. HÄL Hällesåker IF            
4. DBB De Bruna Baskrarna            
5.   Vakant            
6.   Vakant            
                 
      Veteran          
      Div 2          
    1. LER Lerum 1      
    2. LAN  Landvetter      
    3. SKT Skatås BK 3      
    4. VPC Vallen PC 1 1:a div 3a    
    5. STE Stenunge BS 2 1:a div 3b    
    6. STE Stenunge BS 1 Bästa 2:a div 3    
                 
                 
  Veteran       Veteran      
  Div 3 a       Div 3 b      
1. STE Stenunge BS 3 5:a div 2 1. LID Lindome 6:a div 2
2. ÅRE Åkered BK 2   2. USK Uddevalla SK    
3. LAN  Landvetter BC 2   3. GRE Grevegården BF    
4. SKT Skatås BK 2   4. BAS Boularna Slottsskogen 1    
5. VPC Vallen PC 2 1:a div 4 5. PNU Partilleboule.nu    
6. LER Lerum 2 2:a div 4 6.   Vakans    
                 
                 
  Veteran       Veteran      
  Div 4 a       Div 4 b      
1. HIN Hindås 6:a div 3a 1. PKV PK Västerträffen 2    
2. PKV PK Västerträffen 1 6:a div 3b 2. USK Uddevalla SK    
3. BAS Boularna Slottsskogen 2   3. STE Stenunge BS 4    
4. LID Lindome 2   4. HÄL  Hällesåker IF    
5.   Vakans   5.   Vakans    
6.   Vakans   6.   Vakans    
Skribent: Hans- Erik Hermansson

Noteringar från domarträffen 25/10 2020

Arbetsbok GDPR

Resultat 2020

Lag-DM öppen 8/2

Lag-DM veteran 9/2

 

Godkända tävlingsledare


Tävlingar i distriktet

 

 

   

RF-SISU Västra Götaland

RF-SISU Västra Götaland

Vår kontaktperson hos RF-SISU är:
Linnéa Tyden Busck
Mobil 0709-26 58 81
E-post:
This is a mailto link

Juniorklot
Vi har juniorklot för utlåning.

Kontaktperson: Bert Nilsson,
mobil 0708-26 79 29

räknare
besöksräk

Postadress:
Göteborgs och Bohusläns Bouleförbund
Jonny Aronsson, Öjersjövägen 11B
433 50 Öjersjö

Kontakt:
Tel: 0708267929
E-post: gbbfkansli@vgidrott....

Se all info