Hoppa till sidans innehåll

Preliminära distriktsserier 2013

21 FEB 2013 12:00
Preliminär Seriefördelning 2013
Principen har varit att vinner ett lag serien så går det upp kommer
ett lag sist så ramlar det ner i lägre serie oavsett om det finns vakanser i den högre serien, dock fanns det vakanser när serien började så flyttas inte 5:an ner om det inte är division 2 där de 2 sista lagen flyttas ned.Därefter så fylls det på nerifrån för att fylla serien.
I veteranserien har hänsyn tagits så att klubblag om möjligt ej ska ligga
i samma serier om de ligger på samma nivå.
Om flera lag från samma klubb är i samma serie så möts de i första omgången av sammandragen.
Eftersom det f.n är 24 veteranlag anmälda så blir det 6 fulla serier. Skulle det dyka upp en klubb till (vi saknar bl. a Hindås) så kommer vi då att liksom ifjol lämna en vakans i div 3b vilket innebär att PKV 2 (som kom 2:a div 4:a inte flyttas upp så att det blir 2 st 4 lag-serier i division 4.
3 lag i en serie är för lite och 7 lag för mycket.
  • Skapad: 21 FEB 2013 12:00

  Seriespel 2013            
  Öppen              
  Div 3              
1. LAN Landvetter BK     Från div 2    
2. GBK Göteborgs BS Kuling            
3. SKT Skatås BK 2            
4. GBK Göteborgs BS Kuling 2            
5. PNU Partilleboule.nu/Klubb            
6. DBB De Bruna Baskrarna     1:a div 4      
                 
                 
  Div 4              
1. LER Lerum BK     6:a div 3      
2. HÄL Hällesåker IF            
3. DEB D.E. La Boule 2     Nytt      
4. GOT IFK Goteboule      Nytt      
5.   Vakant            
6.   Vakant            
                 
      Veteran          
      Div 2          
    1. LER Lerum 1      
    2. STE Stenunge BS 1      
    3. VPC Vallen PC 1      
    4. ÅRE Åkered 2 1:a div 3a    
    5. LID Lindome BK 1 1:a div 3b    
    6. STE Stenunge BS 3 Bästa 2:a div 3    
                 
                 
  Veteran       Veteran      
  Div 3 a       Div 3 b      
1. SKT Skatås BK 2 5:a div 2 1. STE Stenunge 2 6:a div 2
2. LAN Landvetter BC 2   2. USK Uddevalla SK    
3. LER Lerum 2   3. GRE Grevegården BF    
4. VPC Vallen PC 2   4. BAS Boularna Slottsskogen 1    
5. PKV PK Västerträffen 1 1:a div 4 a 5. PNU Partilleboule.nu    
6. HÄL Hällesåker IF 1:a div 4b 6.  PKV PK Västerträffen 2 bästa 2:a div 4   
                 
                 
  Veteran       Veteran      
  Div 4 a       Div 4 b      
1. SKT Skatås BK 2 6:a div 3a 1.    vakant    
2. BAS Boularna Slottsskogen 2   2.    vakant     
3. LID Lindome 2   3.    vakant    
4. USK Uddevalla IF 2   4.    vakant    
5.  STE Stenunge 4   5.    vakant    
6.  GOT IFK Goteboule   6.    vakant    
Skribent: Hans- Erik Hermansson

Noteringar från domarträffen 25/10 2020

Arbetsbok GDPR

Resultat 2020

Lag-DM öppen 8/2

Lag-DM veteran 9/2

 

Godkända tävlingsledare


Tävlingar i distriktet

 

 

   

RF-SISU Västra Götaland

RF-SISU Västra Götaland

Vår kontaktperson hos RF-SISU är:
Linnéa Tyden Busck
Mobil 0709-26 58 81
E-post:
This is a mailto link

Juniorklot
Vi har juniorklot för utlåning.

Kontaktperson: Bert Nilsson,
mobil 0708-26 79 29

räknare
besöksräk

Postadress:
Göteborgs och Bohusläns Bouleförbund
Jonny Aronsson, Öjersjövägen 11B
433 50 Öjersjö

Kontakt:
Tel: 0708267929
E-post: This is a mailto link

Se all info