Hoppa till sidans innehåll

Resultat från distriktsserierna 2017!

03 OKT 2017 23:05
LUL 1 vann Div. 2 Norra Veteran, LUL 3 vann norra gruppen i Div. 3 Norra, SKÖ vann södra gruppen i Div. 3 Norra Veteran och KLX 2 vann Div. 3 Norra Öppen.
  • Skapad: 03 OKT 2017 23:05

Följande distriktsserier spelades i år:
Div. 2 Norra Veteran
Div. 3 Norra Veteran
Div. 3 Norra Öppen

Div. 2 Norra Veteran:
Denna serie vanns av LUL 1 som då spelar i Div. 1 Norra Veteran 2018. GBC och NJV blev 2:a respektive 3:a och spelar i Div. 2 Norra Veteran 2018.
LUL 2 och NOR blev 4:a respektive 5:a och fortsatte med att spela ett kval för att hålla sig kvar i Div. 2 Norra Veteran 2018.
NIP blev 6:a och spelar i Div. 3 Norra 2018.

Resultat från grundspelet
Resultat från kvalet till Div. 2 Norra Veteran

LUL 2 vann kvalet och spelar i Div. 2 Norra 2018.
SKÖ och SKL 2 blev 2:a respektive 3:a i kvalet och spelar i Div. 2 Norra 2018.


Div. 3 Norra Veteran:
Inledningsvis spelades det 2 parallella gruppspel från vilka 1:an och 2:an gick till kvalet för en plats i Div. 2 Norra 2018.
Från Norra gruppen gick LUL 3 och GBC 2 vidare till kvalet.
Från Södra gruppen gick SKÖ och SKL 2 vidare till kvalet.

Resultat från Norra gruppen
Resultat från Södra gruppen
Resultat från kvalet till Div. 2 Norra

Av de 4:a Div. 3-lagen lyckades SKÖ och SKL 2 att ta sig till Div. 2 2018.


Div. 3 Norra Öppen:
Denna serie vanns av KLX 2 som då spelar i Div. 2 Norra Öppen 2018.
NIP och JAM blev 2:a respektive 3:a och fortsatte med att spela ett kval om platser i Div. 2 Norra Öppen 2018.

Resultat från grundspelet
Resultat från kvalet till Div. 2 Norra Öppen

Varken NIP eller JAM lyckades spela till sig en plats i Div. 2 Norra Öppen 2018.

Skribent: Magnus Sandberg
E-post: This is a mailto link




gästbok


SISU-logga 180X93 

Föräldratelefonen 200x200






Postadress:
Norra Sveriges Bouleförbund
Gun-Britt Jansson, Köpmangatan 12, lgh 1103
931 31 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 0702706280
E-post: This is a mailto link

Se all info