Hoppa till sidans innehåll

Seedning inför DM!

26 MAJ 2010 22:15
Nu är det spännande.
Är jag seedad eller inte? ;-)
  • Uppdaterad: 27 MAJ 2010 09:08

Årets seedningskommitté består av Daniel Andersson, NOR, Anders Nyström, BOD och Heléne Rosenholm, SKÖ. De skriver följande:

"Seedning har skett med utgångspunkt i de rekommendationer som framgår av SBF´s tävlingsbestämmelser. Vidare har tidigare DM-resultat, rankingpoäng den 15 maj 2010 och vår bedömning av lagens spelstyrka haft betydelse för seedningen".

Antal seedade lag per klass är följande:
Singel Dam, 8 st
Singel Öppen, 4 st
Singel V55, 4 st

Mixeddubbel Öppen, 4 st
Mixeddubbel V55, 4 st 

Dubbel Dam, 4 st
Dubbel Öppen, 4 st
Dubbel V55, 4 st

Trippel Dam, 2 st
Trippel Öppen, 4 st
Trippel V55, 4 st

Klassen V65 seedas inte. Följande spelare/lag är regerande mästare i den klassen.
Singel V65: Sven Sundberg, LUL.
Mixeddubbel V65: Anita Utterström/Rune Utterström, LUL.
Dubbel V65: Assar Lindkvist/Stig Söderholm, LUL.
Trippel V65: Bernt Johansson/Arne Malmström/Stig Sundström, BOD.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Singel Dam

Final Lena Hansen SUN
Berit Åslin SUN
Semifinal Heléne Rosenholm SUN
Charlotte Sällbom SUN
Kvartsfinal Anett Martinsson BOD
Kerstin Hedehag SKÖ
Jennifer Andersson-Persson SUN
Maj-Britt Norberg SUN

Regerande mästarinna
: Berit Åslin, SUN.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Singel Öppen

Final Håkan Jonsson SUN
Esko Sedergren SUN
Semifinal Mikael Rännar NOR
Patric Ericsson SUN

Regerande mästare:
Daniel Andersson, SKÖ.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Singel V55
Final Tomas Holmin SKÖ
Benny Martinsson BOD
Semifinal Jan Johansson BOD
Kjell Karp NOR

Regerande mästare:
Tomas Holmin, SKÖ.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Mixeddubbel Öppen

Final Håkan Jonsson/Heléne Rosenholm SUN
Patric Ericsson/Charlotte Sällbom SUN
Semifinal Christer Jansson/Eva Larsson BOD
Niklas Lindström/Berit Åslin SUN

Regerande mästare: Håkan Jonsson/Heléne Rosenholm, SKÖ.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Mixeddubbel V55

Final Anett Martinsson/Benny Martinsson BOD
Kerstin Hedehag/Tomas Holmin SKÖ
Semifinal Anders Nyström/Åse Nyström BOD
Cerstin Pettersson/Tore Pettersson BOD

Regerande mästare: Roger Holm/Berit Åslin, SUN.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Dubbel Dam

Final Lena Hansen/Ulrika Larsson SUN
Jennifer Andersson-Persson/Heléne Rosenholm SUN
Semifinal Kerstin Hedehag/Ulla Humla SKÖ
Anett Martinsson/Cerstin Pettersson BOD

Regerande mästarinnor: Lena Hansen/Berit Åslin, SUN.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Dubbel Öppen

Final Patric Ericsson/Esko Sedergren SUN
Håkan Jonsson/Henrik Lovén SUN
Semifinal Peter Heikkilä/Johan Isaksson BOD
Jörgen Forsberg/Christer Jansson BOD

Regerande mästare: Esko Sedergren/Mattias Sjödin, SKÖ.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Dubbel V55

Final Benny Martinsson/Anders Nyström BOD
Jan Johansson/Tore Pettersson BOD
Semifinal Sören Forss/Kjell Karp NOR
Bengt Bergqvist/Vidar Österlund SKÖ

Regerande mästare:
Benny Martinsson/Anders Nyström, BOD.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Trippel Dam

Final Eva Johansson/Brith-Inger Malmström/Åse Nyström BOD
Jennifer Andersson-Persson/Lena Hansen/Heléne Rosenholm SKÖ

Regerande mästarinnor: Emelie Brännström/Barbro Lindström/Jeanette Olofsson, NOR.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Trippel Öppen

Final Jörgen Forsberg/Christer Jansson/Ted Lundman BOD
Lars-Arne Andersson/Håkan Jonsson/Henrik Lovén SUN
Semifinal Peter Heikkilä/Johan Isaksson/Anders Järnberg BOD
Tommy Andersson/Patric Ericsson/Stefan Karlsson SUN

Regerande mästare: Peter Heikkilä/Benny Isaksson/Johan Isaksson, BOD.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Trippel V55

Final Jan Johansson/Benny Martinsson/Anders Nyström BOD
Bengt Berqvist/Gunnar Eklöw/Tomas Holmin SKÖ
Semifinal Anett Martinsson/Cerstin Pettersson/Tore Pettersson BOD
Anita Fernström/Stig Fernström/Berit Åslin SUN

Regerande mästare: Jan Johansson/Benny Martinsson/Anders Nyström, BOD.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Skribent: Magnus Sandberg




gästbok


SISU-logga 180X93 

Föräldratelefonen 200x200






Postadress:
Norra Sveriges Bouleförbund
Gun-Britt Jansson, Köpmangatan 12, lgh 1103
931 31 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 0702706280
E-post: This is a mailto link

Se all info