Hoppa till sidans innehåll

Seriespelsåret 2019!

26 SEP 2019 12:48
För några gick det bra.....för andra sämre.....som vanligt alltså.
  • Skapad: 26 SEP 2019 12:48

Vi börjar med Förbundsserierna:

Deltagande klubbar från distriktet i Veteranelitserien:
SUN

I grundserien placerade sig SUN på en 8:e plats. Det innebar att de fick spela ett kval till Veteranelitserien. SUN vann detta kval och kommer även 2020 att spela i Veteranelitserien. 

Tabell grundserien

PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 BOULE KLUBBEN KÄRNAN (KÄR) 11 6 5 0 195 22 17
2 BOULERO SSK (BRO) 11 5 5 1 29 12 15
3 SÄLLSKAPET QUATRE BOULES (QUA) 11 5 4 2 38 6 14
4 BOULESJEVIKERNA (BSJ) 11 3 7 1 -1 2 13
5 LA BOULE JOYEUSE, GPK (LBJ) 11 3 6 2 4 4 12
6 BOO SPORT KLUBB (BOO) 11 1 9 1 10 -2 11
7 SLOTTSSKOGENS PETANQUE CLUB (SLO) 11 4 2 5 2 -4 10
8 SUNDSVALLS BOULEKLUBB (SUN) 11 2 5 4 -50 -8 9
9 HÄLLESÅKER BOULEKLUBB (HÄL) 11 2 4 5 -89 -6 8
10 LEJONKULAN PETANQUE CLUB (LEJ) 11 1 6 4 -6 -6 8
11 BOULE KLUBBEN KNUFF (KNF) 11 2 4 5 -44 -10 8
12 SKATÅS BOULE KLUBB (SKT) 11 1 5 5 -88 -10 7

Tabell kvalet

PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 SUNDSVALLS BOULEKLUBB (SUN) 3 2 1 0 35 4 5
2 CALMAR PETANQUE KLUBB (CAL) 3 1 1 1 0 0 3
3 018 PETANQUE SÄLLSKAP (018) 3 1 1 1 -2 0 3
4 LEJONKULAN PETANQUE CLUB (LEJ) 3 0 1 2 -33 -4 1

Deltagande klubbar från distriktet i Div. 1 Norra Veteran:
BOD
SKL

BOD slutade 4:a och SKL 5:a. Detta innebär att båda klubbarna flyttas ner i seriesystemet och kommer att spela i Div. 2 Norra Veteran 2020.
Denna serie är 2020 en förbundsserie.

Tabell grundserien

PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 018 PETANQUE SÄLLSKAP (018) 10 7 3 0 186 20 17
2 FAGERSJÖ PS (FPS) 10 6 2 2 72 14 14
3 TROLLBÄCKENS BOULECLUB (TBC) 10 5 1 4 -28 4 11
4 IF BODENS PETANQUE (BOD) 10 3 3 4 34 -2 9
5 SKELLEFTEÅ BOULEKRAFT IF (SKL) 10 4 0 6 -85 -6 8
6 LEKSANDS BOULEKLUBB (LEK) 10 0 1 9 -179 -30 1


Deltagande klubbar från distriktet i Div 2. Norra Öppen:
BOD
NOR
SUN

NOR vann serien och tar steget upp i Div. 1 Norra Öppen 2020.
SUN blev 2:a och fortsatte att spela ett kval om en plats i Div. 1. I detta kval blev SUN 3:a vilket innebär att de 2020 kommer att fortsätta att spela i Div. 2 Norra Öppen.
BOD blev 3:a vilket innebar att de fick spela ett kval om en plats i Div. 2. BOD vann detta kval och kommer att spela i Div. 2 Norra Öppen 2020.

Tabell grundserien

PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 BS NORDBOULEN (NOR) 10 7 3 0 177 22 17
2 SUNDSVALLS BOULEKLUBB (SUN) 10 3 7 0 59 6 13
3 IF BODENS PETANQUE (BOD) 10 4 3 3 28 4 11
4 018 PETANQUE SÄLLSKAP (018) 10 1 6 3 -49 -4 8
5 SIBIRIEN CLUB PETANQUE (SCP 2) 10 3 2 5 -55 -8 8
6 BOULERO SSK (BRO 2) 10 0 3 7 -160 -20 3

Tabell kvalet till Div. 1.

PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 TEMPÊTE CLUB DE PÉTANQUE (TED) 2 2 0 0 25 6 4
2 FAGERSJÖ PS (FPS) 2 1 0 1 -11 -2 2
3 SUNDSVALLS BOULEKLUBB (SUN) 2 0 0 2 -14 -4 0

Tabell kvalet till Div. 2.

PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 IF BODENS PETANQUE (BOD) 3 1 2 0 6 2 4
2 018 PETANQUE SÄLLSKAP (018) 3 1 1 1 6 0 3
3 PEKINGS PÄRLOR BK (PEK) 3 0 3 0 13 0 3
4 ESKILSTUNA BOULE PETANQUE SÄLLSKAP (EBP) 3 0 2 1 -25 -2 2

Vi fortsätter med Distriktsserierna:

Div. 2 Norra Veteran: (6 lag sammanlagt)
SKÖ 1
LUL 1
LUL 2

NJV 1
NYB 1
ÖBK 1

LUL 1 vinner serien och tar steget upp till nya förbundsserien Div. 2 Norra Veteran 2020.
LUL 2, NJV 1 och NYB 1 spelar Div. 3 Norra 2020.
ÖBK 1 och SKÖ 1 fortsatte att spela ett kval till Div. 3 Norra Veteran. I detta kvalet blev de 4:a respektive 5:a och kommer att spela Div. 4 Norra Veteran 2020. 
I detta kvalet deltog även vinnarna i de 3 Div. 3-serierna (NIP, KLX och GBC 2)


Tabell grundserien

PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 LULEÅ BOULE KLUBB (LUL 1) 10 6 0 4 66 10 12
2 LULEÅ BOULE KLUBB (LUL 2) 10 5 2 3 36 6 12
3 NJURUNDA BOULEKLUBB (NJV 1) 10 5 1 4 44 2 11
4 Nyborg Boulesällskap (NYB 1) 10 4 1 5 -48 -4 9
5 ÖSTERSUNDS BOULE KLUBB (ÖBK 1) 10 3 3 4 -14 -4 9
6 SKÖNSBERGS BOULE KLUBB (SKÖ 1) 10 3 1 6 -84 -10 7

Tabell kvalet till Div. 3 Norra Veteran

PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 KALIX BOULE KLUBB (KLX) 4 3 0 1 24 4 6
2 GULDSTADENS BOULE CLUB (GBC) 4 2 2 0 26 4 6
3 NIPSTADENS BOULEKLUBB (NIP) 4 1 1 2 -6 -2 3
4 ÖSTERSUNDS BOULE KLUBB (ÖBK) 4 1 1 2 -25 -2 3
5 SKÖNSBERGS BOULE KLUBB (SKÖ) 4 1 0 3 -19 -4 2

(Lag 1-3 i tabellen ovan spelar i Div. 3 Norra Veteran 2020, övriga i Div. 4 Norra Veteran)

Deltagande lag i Div. 3 Norra Veteran - Södra gruppen:
(5 lag)
JAM
NIP
NJV 2
SKÖ 2
ÖBK 2

NIP vann serien och fortsatte att spela ett kval till Div. 3 Norra Veteran. I detta kval blev de 3:a och kommer att spela Div. 3 Norra Veteran 2020. (Se tabell ovan)
Lag 2-5 kommer att spela Div. 4 Veteran 2020.

Tabell grundserien

PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 NIPSTADENS BOULEKLUBB (NIP) 8 3 4 1 41 4 10
2 SKÖNSBERGS BOULE KLUBB (SKÖ 2) 8 3 3 2 -25 2 9
3 BOULEKLUBBEN JAMTBOULE (JAM) 8 1 6 1 37 0 8
4 NJURUNDA BOULEKLUBB (NJV 2) 8 1 5 2 -20 0 7
5 ÖSTERSUNDS BOULE KLUBB (ÖBK 2) 8 1 4 3 -33 -6 6

Deltagande lag i Div. 3 Norra Veteran - Norra gruppen 1: (5 lag)
BOD 2 (BOD 1 spelar i Div. 1 Norra Veteran)
GBC 1
KLX 2
NYB
SKL 2 (SKL 1 spelar i Div. 1 Norra Veteran) 

KLX 2 vann serien och fortsatte att spela ett kval till Div. 3 Norra Veteran. I detta kval blev de 1:a och kommer att spela Div. 3 Norra Veteran 2020. (Se tabell ovan)
Lag 2-5 kommer att spela Div. 4 Veteran 2020.

Tabell grundserien

PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 KALIX BOULE KLUBB (KLX 2) 8 5 3 0 44 14 13
2 GULDSTADENS BOULE CLUB (GBC 1) 8 3 3 2 100 4 9
3 SKELLEFTEÅ BOULEKRAFT IF (SKL 2) 8 2 4 2 21 2 8
4 IF BODENS PETANQUE (BOD 2) 8 2 3 3 -35 -4 7
5 Nyborg Boulesällskap (NYB 2) 8 0 3 5 -130 -16 3

Deltagande lag i Div. 3 Norra Veteran - Norra gruppen 2:
(5 lag)
GBC 2
KLX 1
LUL 3
NOR
PIT

GBC 2 vann serien och fortsatte att spela ett kval till Div. 3 Norra Veteran. I detta kval blev de 2:a och kommer att spela Div. 3 Norra Veteran 2020. (Se tabell ovan)
Lag 2-5 kommer att spela Div. 4 Veteran 2020.

Tabell grundserien
PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 GULDSTADENS BOULE CLUB (GBC 2) 8 5 2 1 58 8 12
2 KALIX BOULE KLUBB (KLX 1) 8 4 1 3 30 2 9
3 PITEÅ BOULEKLUBB (PIT) 8 4 1 3 -18 -2 9
4 BS NORDBOULEN (NOR) 8 4 0 4 16 6 8
5 LULEÅ BOULE KLUBB (LUL 3) 8 1 0 7 -86 -14 2

Distriktsserien Div. 3 Norra Veteran kommer att innehålla följande lag:
LUL 2
NJV 1
NYB 1
KLX 1
GBC 1
NIP 1

Deltagande lag i Div. 3 Norra Öppen:
 (4 lag sammanlagt)

BOD
KLX 1
KLX 2

PIT

KLX 1 vann serien och kommer att spela i Div. 2 Norra Öppen 2020. 
Lag 2-4 kommer att spela Div. 3 Norra Öppen 2020.

Tabell grundserien

PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 KALIX BOULE KLUBB (KLX 1) 6 6 0 0 193 22 12
2 PITEÅ BOULEKLUBB (PIT) 6 3 1 2 -6 2 7
3 SKELLEFTEÅ BOULEKRAFT IF (SKL) 6 0 3 3 -84 -10 3
4 KALIX BOULE KLUBB (KLX 2) 6 0 2 4 -103 -14 2

 

Skribent: Magnus Sandberg
E-post: This is a mailto link




gästbok


SISU-logga 180X93 

Föräldratelefonen 200x200






Postadress:
Norra Sveriges Bouleförbund
Gun-Britt Jansson, Köpmangatan 12, lgh 1103
931 31 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 0702706280
E-post: This is a mailto link

Se all info