Hoppa till sidans innehåll

Veteran


Flest guld:
5 - Berit Åslin, SUN. (2009, 2012, 2016, 2017 och 2019)
4 - Lars-Åke Kulinder, SUN. (2012, 2016, 2017 och 2019)
3 - Lena Hansen, SUN. (2013, 2014 och 2018)
3 - Assar Karlsson, BOD. (1996, 1998 och 2003)
3 - Vivi Karlsson, BOD. (1996, 1998 och 2003)
3 - Åke Winberg, SUN. (2013, 2014 och 2018)
2 - Kerstin Hedehag, SKÖ. (2008 och 2013)
2 - Tomas Holmin, SKÖ. (2008 och 2013)
2 - Assar Lindkvist, LUL. (2014 och 2016)
2 - Barbro Lindkvist, LUL. (2014 och 2016)
2 - Anett Martinsson, BOD. (2006 och 2011)
2 - Benny Martinsson, BOD. (2006 och 2011)
2 - Cerstin Pettersson, BOD och SKL. (2010 och 2017)
2 - Tore Pettersson, BOD och SKL. (2010 och 2017)
2 - Kerstin Söderman, SKÖ och NJV. (2004 och 2018)
1 - Britt-Louise Andersson, LUL. (2012)
1 - Sven- Erik Andersson, BOD. (1999)
1 - Gunnar Bergbom, LUL. (2006)
1 - ViviAnne Boström, GBC. (2002)
1 - Sonny Forsberg, SKÖ. (2005)
1 - Jan-Erik Forsström, NJV. (2018)
1 - Ulla-Britt Granqvist, BOD. (2000)
1 - Roger Holm, SUN. (2009)
1 - Eivor Holmqvist, LUL. (2007)
1 - Åke Jacobsson, GBC. (2002)
1 - Christer Jansson, BOD. (2015)
1 - Anita Johansson, GBC. (2011)
1 - Bernt Johansson, BOD. (2007)
1 - Eva Johansson, BOD. (2007)
1 - Sven-Olov Johansson, GBC. (2011)
1 - Eva Larsson, BOD. (2015)
1 - Sonja Lind, BOD. (1999)
1 - Olle Loggert, BOD. (2000)
1 - Ingvar Lundmark, GBC. (2004)
1 - Märta Marklund, GBC. (2004)
1 - Bergliot Norberg, NJV. (2005)
1 - Eilert Norberg, NJV. (2005)
1 - Torsten Norberg, NJU. (1997)
1 - Vivi Norberg, NJU. (1997)
1 - Anders Nyström, BOD. (2015)
1 - Åse Nyström, BOD. (2015)
1 - Britta Palm, LUL. (2006)
1 - Jan Petschler, BOD. (2019)
1 - Kerstin Petschler, BOD. (2019)
1 - Mårten Pettersson, LUL. (2007)
1 - Majvor Svedberg, SKÖ. (2001)
1 - Sven-Erik Svedberg, SKÖ. (2001)
1 - Margit Stoltz, KLX. (2010)
1 - Ture Stoltz, KLX. (2010)
1 - Sven Sundberg, LUL. (2012)
1 - Anita Utterström, LUL. (2009)
1 - Rune Utterström, LUL. (2009)
1 - Valborg Wennberg, SKÖ. (2005)
1 - Rolf Wingestam, LUL. (2008)
1 - Anna-Lisa Wuopio, LUL. (2008)
1 - Vidar Österlund, SKÖ. (2004)

2020
Inga tävlingar genomfördes p.g.a. Corona-pandemin

2019

V55
1. Lars-Åke Kulinder/Berit Åslin, SUN.

2. Håkan Jonsson/Heléne Rosenholm, SUN.
3. Britta Westergaard/Rolf Westergaard, LUL.
3. Åke Winberg/Lena Hasmats, SUN.

V65
1. Jan Petschler/Kerstin Petschler, BOD.
2. Evy Gustafsson/Leif Gustafsson, SKL.
3. Reidun Åkerström/Villner Lindberg, ÖBK.
3. Jan-Olof Holmström/Margaretha Holmström, LUL.

2018
V55
1. Lena Hansen/Åke Winberg, SUN.
2. Christer Jansson/Eva Larsson, BOD.
3. Ingemar Brännström/Ros-Mari Brännström, GBC.
3. Lars-Åke Kulinder/Berit Åslin, SUN.

V65
1. Jan-Erik Forsström/Kerstin Söderman, NJV.
2. Lennart Nordberg/Lisbeth Nordberg, PIT.
3. Tore Pettersson/Cerstin Pettersson, SKL.
3. Lennart Johansson/Maine Johansson, LUL.

2017
V55
1. Lars-Åke Kulinder/Berit Åslin, SUN.
2. Lars Nordin/Åsa Nordin, SKL.
3. Ann-Margreth Kvist/Kenth Staaf, JAM.
3. Gun-Britt Janson/Ole Janson, SKL.

V65
1. Cerstin Pettersson/Tore Pettersson, SKL.
2. Anett Martinsson/Benny Martinsson, BOD.
3. Bertil Andréasson/Karin Andréasson, BOD.
3. Britt-Louise Andersson/Sven Sundberg, LUL.

2016
V55
1. Lars-Åke Kulinder/Berit Åslin, SUN.
2. Lena Hansen/Åke Winberg, SUN.
3. Sune Lindberg/Berit Strandén, SUN.
3. Lars Nordin/Åsa Nordin, SKL.

V65
1. Assar Lindkvist/Barbro Lindkvist, LUL.
2. Britta Rosenberg/Matz Rosenberg, LUL
3. Evy Gustafsson/Leif Gustafsson, NOR.
3. Anett Martinsson/Benny Martinsson, BOD.

2015

V55
1. Christer Jansson/Eva Larsson, BOD.
2. Anett Martinsson/Benny Martinsson, BOD.
3. Lena Hansen/Åke Winberg, SUN.
3. Arne Lindholm/Marianne Sjödin, SKÖ.

V65
1. Anders Nyström/Åse Nyström, BOD.
2. Yngve Westerlund/Yvonne Westerlund, SKÖ.
3. Jan Petschler/Kerstin Petschler, BOD.
3. Bertil Andréasson/Karin Andréasson, BOD.

2014
V55
1. Lena Hansen/Åke Winberg, SUN.
2. Lars-Åke Kulinder/Berit Åslin, SUN.
3. Cerstin Pettersson/Tore Pettersson, SKL.
3. Anett Martinsson/Benny Martinsson, BOD.

V65
1. Assar Lindkvist/Barbro Lindkvist, LUL.
2. Greta Hedqvist/Jan-Erik Åkvist, KLX.
3. Jan-Olof Holmström/Margaretha Holmström,LUL.
3. Anita Utterström/Rune Utterström, LUL.

2013
V55
1. Lena Hansen/Åke Winberg, SUN.
2. Mia Jacobsson/Nils Järlsäter, SKÖ.
3. Lars-Gösta Hedström/Gun-Inger Westberg, SUN.
3. Kerstin Söderman/Ove Wedin, SKÖ.

V65
1. Kerstin Hedehag/Tomas Holmin, SKÖ.
2. Yngve och Yvonne Westerlund, SKÖ.
3. Folke Björkman/Siv Dahlgren, KLX.
3. Assar och Gudrun Hansson, PIT.

2012
V55
1. Lars-Åke Kulinder/Berit Åslin, SUN.
2. Cerstin Pettersson/Tore Pettersson, AND.
3. Birgitta Eklöw/Gunnar Eklöw, SKÖ.
3. Anett Martinsson/Benny Martinsson, BOD.

V65
1. Britt-Louise Andersson/Sven Sundberg, LUL.
2. Gösta Fridesjö/Siv Fridesjö, BOD.
3. Stina Eriksson/Kurt Johnson, LUL.
3. Folke Björkman/Judit Fors, KLX.

2011
V55
1. Anett Martinsson/Benny Martinsson, BOD.
2. Britt-Inger Nilsson/Rolf Nilsson, BOD.
3. Ewa Hahn-Karp/Kjell Karp, NOR.
3. Gunnar Eklöw/Kerstin Söderman, SKÖ.

V65
1. Anita Johansson/Sven-Olov Johansson, GBC.
2. Arne Rådström/Hanna Rådström, NOR.
3. Torsten Norberg/Vivie Norberg, NJV.
3. Britt Ahlström/Stig Sundström, BOD.

2010
V55
1. Cerstin Pettersson/Tore Pettersson, BOD.
2. Lena Hansen/Lars-Åke Kulinder, SUN.
3. Anett Martinsson/Benny Martinsson, BOD.
3. Kerstin Hedehag/Tomas Holmin, SKÖ.

V65
1. Margit Stoltz/Ture Stoltz, KLX.
2. Anita Johansson/Sven-Olov Johansson, GBC.
3. ViviAnne Boström/Åke Jacobsson, GBC.
3. Anita Utterström/Rune Utterström, LUL.

2009
V55
1. Roger Holm/Berit Åslin, SUN.
2. Kerstin Hedehag/Tomas Holmin, SKÖ.
3. Lena Hansen/Åke Winberg, SUN.
3. Mia Jacobsson/Nils Järlsäter, SKÖ.

V65
1. Anita Utterström/Rune Utterström, LUL.
2. Sonny Forsberg/Gun Larsson, SUN.
3. Bengt Bergqvist/Birgitta Eklöw, SKÖ.
3. Lennart Backman/Karin Hansson, NJV. 

2008
V55
1. Kerstin Hedehag/Tomas Holmin, SKÖ.
2. Birgitta Eklöw/Gunnar Eklöw, SKÖ.
3. Britt-Louise Andersson/Sven Sundberg, LUL.
4. Kerstin Sällbom/Sören Sällbom, SUN.

V65
1. Rolf Wingestam/Anna-Lisa Wuopio, LUL.
2. Esko Kankainen/Marianne Sjödin, SKÖ.
3. Eivor Holmqvist/Mårten Pettersson, LUL.
4. Marianne Järlsäter/Nils Järlsäter, SKÖ.

2007
V55
1. Bernt Johansson/Eva Johansoon, BOD.
2. Britt-Louise Andersson/Sven Sundberg, LUL.
3. Britt-Inger Nilsson/Rolf Nilsson, BOD.
4. Folke Larsson/Barbro Westman, SUN.

V65
1. Eivor Holmqvist/Mårten Pettersson, LUL.
2. Britt Ahlström/Stig Sundström, BOD.
3. Carl-Erik Grahn/Britt Frånberg, SUN.
4. Astrid Jakobsson/Harald Mrozek, LUL.

2006
V55
1. Anett Martinsson/Benny Martinsson, BOD.
2. Jan Johansson/Birgitta Ruborg, BOD.
3. Alice Karlsson/Bernt Karlsson, POL.
4. Tomas Holmin/Kerstin Hedehag, SKÖ.

V65
1. Gunnar Bergbom/Britta Palm, LUL.
2. Anna-Lisa Gard/Kurt Johnsson, LUL.
3. Majlis Nordin/Lars Widgren, LUL.
4. Carl-Erik Grahn/Britt Frånberg, SKÖ.

2005
V55
1. Sonny Forsberg/Valborg Wennberg, SKÖ.
2. Cerstin Pettersson/Tore Pettersson, GBC.
3. Anita Fernström/Stig Fernström, SKÖ.
4. Anna-Stina Karlsson/Ulf Persson, SUN.

V65
1. Bergliot Norberg/Eilert Norberg, NJV.
2. Bengt Bergqvist/Elisabeth Åsén, SKÖ.
3. Lennart Johansson/Evy Lehman, LUL.
4. Torgny Granqvist/Ulla-Britt Granqvist, BOD.

2004
V55
1. Kerstin Söderman/Vidar Österlund, SKÖ.
2. Cerstin Pettersson/Tore Pettersson, GBC.
3. Britt Ahlström/Stig Sundström, BOD.
4. Maud Forsberg/Sonny Forsberg, SKÖ.

V65
1. Ingvar Lundmark/Märta Marklund, GBC.
2. Carl-Erik Grahn/Britt Frånberg, SKÖ.
3. Gösta Fridesjö/Siv Fridesjö, BOD.
4. Torgny Granqvist/Ulla-Britt Garnqvist, BOD.

2003
1. Assar Karlsson/Vivi Karlsson, BOD.
2. Evy Lehman/Sven Sundberg, LUL.
3. Britt Kaatari/Rolf Wikström, BOD.
4. Eivor Henriksson/Roland Sundqvist, BOD.

2002
1. ViviAnne Boström/Åke Jacobsson, GBC.
2. Assar Karlsson/Vivi Karlsson, BOD.
3. Ulla-Britt Granqvist/Olle Loggert, BOD.
4. Ture Johansson/Anna-Greta Östensson, GBC.

2001
1. Majvor Svedberg/Sven-Erik Svedberg, SKÖ.
2. Ulla-Britt Granqvist/Olle Loggert, BOD.
3. Bengt Bergqvist/Elisabeth Åsén, SKÖ.
4. Sven-Erik Andersson/Sonja Lind, BOD.

2000
1. Ulla-Britt Granqvist/Olle Loggert, BOD.
2. Torsten Norberg/Vivi Norberg, NJV.
3. Eivor Henriksson/Roland Sundqvist, BOD.
4. Margareta Ek/Roland Ek, SKÖ.

1999
1. Sven-Erik Andersson/Sonja Lind, BOD.
2. Torsten Norberg/Vivi Norberg, NJV.
3. Majvor Svedberg/Sven-Erik Svedberg, SKÖ.
4. Eivor Henriksson/Roland Sundqvist, BOD.

1998
1. Assar Karlsson/Vivi Karlsson, BOD.
2. Torsten Norberg/Vivi Norberg, NJU.
3. Elsa Olofsson (?)/Roland Olofsson (?), GUL.
4. Harry Degerlund/Ulla-Britt Granqvist, BOD.

1997
1. Torsten Norberg/Vivi Norberg, NJU.
2. Ture Johansson/Anna-Greta Östensson, GUL.
3. Bergliot Norberg/Eilert Norberg, NJU.
4. A Andersson/B Ask, REN.

1996
1. Assar Karlsson/Vivi Karlsson, BOD.
2. Elsa Olsson (?)/Roland Olsson (?), GUL.
3. Inge Söderlund/Valborg Söderlund, NOR.
4. Ulla-Britt Hägglund/Hans Larsson, GUL.

1995
Ingen veteranklass spelades detta år.

Uppdaterad: 31 MAJ 2018 21:03 Skribent: Magnus Sandberg




gästbok


SISU-logga 180X93 

Föräldratelefonen 200x200






Postadress:
Norra Sveriges Bouleförbund
Gun-Britt Jansson, Köpmangatan 12, lgh 1103
931 31 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 0702706280
E-post: This is a mailto link

Se all info