Hoppa till sidans innehåll

Seedning inför DM!


Årets seedningskommitté består av Staffan Karp, NOR, Anders Nyström, BOD och Heléne Rosenholm, SUN. De skriver följande:

"Seedning har skett med utgångspunkt i de rekommendationer som framgår av SBF´s tävlingsbestämmelser. Vidare har tidigare DM-resultat, SM-resultat, rankingpoäng den 16 maj 2011 och vår bedömning av lagens spelstyrka haft betydelse för seedningen".

Antal seedade lag per klass är följande:
Singel Dam, 8 st
Singel Öppen, 4 st
Singel V55, 4 st
Singel V65, 8 st

Mixeddubbel Öppen, 4 st
Mixeddubbel V55, 4 st 
Mixeddubbel V65, 8 st

Dubbel Dam, 4 st
Dubbel Öppen, 4 st
Dubbel V55, 4 st
Dubbel V65, 8 st

Trippel Dam, 2 st
Trippel Öppen, 4 st
Trippel V55, 4 st
Trippel V65, 4 st


Singel Dam

Final Kerstin Hedehag SKÖ
  Lena Hansen SUN
Semifinal Greta Hedqvist KLX
  Heléne Rosenholm SUN
Kvartsfinal Berit Åslin SUN
  Charlotte Sällbom SUN
  Anett Martinsson BOD
  Jennifer Andersson-Persson SUN

Regerande mästarinna: Kerstin Hedehag, SKÖ.


Singel Öppen

Final Håkan Jonsson SUN
  Magnus Sandberg NOR
Semifinal Patric Ericsson SUN
  Niklas Lindström SUN

Regerande mästare: Mikael Rännar, NOR.


Singel V55

Final Jan Johansson BOD
  Tore Pettersson AND
Semifinal Lars Nordin AND
  Benny Martinsson BOD

Regerande mästare: Jan Johansson, BOD.


Singel V65

Final Sven Sundberg LUL
  Åke Jacobsson GBC
Semifinal Rune Utterström LUL
  Matz Rosenberg LUL
Kvartsfinal Martin Burman GBC
  Bengt Bergqvist NJV
  Jan-Olof Holmström LUL
  Tomas Holmin SKÖ

Regerande mästare: Sven Sundberg, LUL.


Mixeddubbel Öppen

Final Håkan Jonsson/Heléne Rosenholm SUN
  Patric Ericsson/Charlotte Sällbom SUN
Semifinal Jennifer Andersson-Persson /Niklas Lindström SUN
  Staffan Karp/Jeanette Olofsson NOR

Regerande mästare: Niklas Lindström, Berit Åslin SUN.


Mixeddubbel V55

Final Cerstin Pettersson/Tore Pettersson AND
  Anett Martinsson/Benny Martinsson BOD
Semifinal Christer Jansson/Eva Larsson BOD
  Ewa Hahn-Karp/Kjell Karp NOR

Regerande mästare: Cerstin och Tore Pettersson, BOD. 


Mixeddubbel V65

Final Margit Stoltz/Ture Stoltz KLX
  ViviAnne Boström/Åke Jacobsson GBC
Semifinal   Anita Utterström/Rune Utterström LUL
  Anita Johansson/Sven-Olov Johansson GBC
Kvartsfinal  Ove Olsson/Gun Skiöld NJV
  Kerstin Hedehag/Tomas Holmin SKÖ
  Jan-Olof Holmström/Margaretha Holmström LUL
  Britta Rosenberg/Matz Rosenberg LUL

Regerande mästare: Margit och Ture Stoltz, KLX. 


Dubbel Dam

Final Lena Hansen/Heléne Rosenholm SUN
  Charlotte Sällbom/Berit Åslin SUN
Semifinal Jennifer Andersson-Persson/Ulrika Larsson SUN
  Kerstin Hedehag/Birgitta Eklöw SKÖ

Regerande mästarinnor: Lena Hansen/Ulrika Larsson, SUN.


Dubbel Öppen

Final Tommy Andersson/Håkan Jonsson SUN
  Staffan Karp/Mikael Rännar NOR
Semifinal Sören Forss/Magnus Sandberg NOR
  Jörgen Forsberg/Christer Jansson BOD

Regerande mästare: Crister Cedernor/Jörgen Ekholm, NOR.


Dubbel V55

Final Lars Nordin/Tore Pettersson AND
  Benny Martinsson/Anders Nyström BOD
Semifinal Jan Johansson/Rolf Nilsson BOD
  Britt-Louise Andersson/Sven Sundberg LUL

Regerande mästare: Ulf Persson/Sören Sällbom, SUN.


Dubbel V65

Final         Bernt Johansson/Stig Sundström BOD
  Folke Björkman/Gunnar Henriksson KLX
Semifinal Anita Utterström/Rune Utterström LUL
  Margit Stoltz/Ture Stoltz KLX
Kvartsfinal Jan Gedeborg/Jan-Olof Holmström LUL
  ViviAnne Boström/Lennart Grandin GBC
  Jerry Nilsson/Rolf Perzon GBC
  Carl-Gunnar Hedlund/Åke Jacobsson GBC

Regerande mästare: Bernt Johansson/Stig Sundström, BOD.


Trippel Dam

Final Lena Hansen/Heléne Rosenholm/Berit Åslin SUN
  Kerstin Hedehag/Birgitta Eklöw/Kerstin Söderman SKÖ

Regerande mästarinnor: Jennifer Andersson-Persson/Lena Hansen/Heléne Rosenholm, SUN.


Trippel Öppen

Final Tommy Andersson/Christopher Andersson-Persson/Håkan Jonsson SUN
  Thomas Bäck/Mikael Rännar/Magnus Sandberg NOR
Semifinal Patric Ericsson/Markus Holmåker/Charlotte Sällbom SUN
  Christer Jansson/Jörgen Forsberg/Mats Lindgren BOD

Regerande mästare: Tommy Andersson/Patric Ericsson/Stefan Karlsson, SUN.


Trippel V55

Final Jan Johansson/Benny Martinsson/Anders Nyström BOD
  Kjell-Arne Johansson/Cerstin Pettersson/Tore Pettersson AND
Semifinal Lorens Davidsson/Roger Lundmark/Kerstin Åhgren AND
  Sören Forss/Kjell Karp/Curt Renkonen NOR

Regerande mästare: Cerstin och Tore Pettersson/Anett Martinsson, BOD.


Trippel V65

Final Harald Mrozek/Anita Utterström/Rune Utterström LUL
  Åke Jacobsson/Anita Johansson/Sven-Olov Johansson GBC
Semifinal Jan Gedeborg/Jan-Olof Holmström/Margaretha Holmström LUL
  ViviAnne Boström/Martin Burman/Ulla-Britt Johansson GBC

Regerande mästare: Margit och Ture Stoltz/Martti Tarén, KLX.

Uppdaterad: 24 MAJ 2011 11:35 Skribent: Magnus Sandberg




gästbok


SISU-logga 180X93 

Föräldratelefonen 200x200






Postadress:
Norra Sveriges Bouleförbund
Gun-Britt Jansson, Köpmangatan 12, lgh 1103
931 31 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 0702706280
E-post: This is a mailto link

Se all info