Hoppa till sidans innehåll

Distriktsserier


De distriktsserier som genomförs i år är:
Div. 2 Norra Veteran
Div. 3 Norra Veteran
Div. 3 Norra Öppen


Deltagande lag i Div. 2 Norra Veteran: (6 lag sammanlagt)
GBC
SKÖ
SKL 1
SKL 2
LUL 2 (LUL 1 spelar i Div. 1 Norra Veteran)
NJV

Vinnaren av serien spelar i Div. 1 Norra Veteran 2019.
2:an och 3:an spelar kvar i Div. 2 Norra Veteran 2019.
4:an och 5:an spelar kval med lag från Div. 3 Norra Veteran om platser i Div. 2 Norra Veteran 2019.
6:an åker ner i Div. 3 Norra Veteran 2019.


Deltagande lag i Div. 3 Norra Veteran - Södra gruppen:
(6 lag)
BOD 2 (BOD 1 spelar i Div 1 Norra Veteran)
JAM
NIP
NOR
SKÖ 2 (SKÖ 1 spelar i Div. 2 Norra Veteran)
ÖBK

Deltagande lag i Div. 3 Norra Veteran - Norra gruppen: (6 lag)
GBC 2 (GBC 1 spelar i Div. 2 Norra Veteran)
KLX
LUL 3 (LUL 1 spelar i Div. 1 Norra Veteran och LUL 2 i Div. 2 Norra Veteran))
NYB 1
NYB 2
PIT

Denna serie kommer inledningsvis att genomföras i en uppdelning i 2 grupper.
Serien avslutas med ett slutspel/kval.
Till slutspelet kvalificerar sig de 2 bästa lagen i respektive grupp. (4 lag från Div. 3 Norra Veteran).
Till slutspelet tillkommer Lag 4:a och 5:a från Div. 2 Norra Veteran.
Det blir alltså 6 lag i slutspelet/kvalspelet.
Slutspelet/kvalspelet spelas som en enkelserie.

Obs! I dagsläget går det inte att säga hur detta slutspel/kvalspel kommer att spelas då detta beror på resultaten i Div. 1 och Div. 2 Norra.
Förutsättningarna regleras av NSBF´s tävlingsbestämmelser.

Deltagande lag i Div. 3 Norra Öppen: (5 lag sammanlagt)
BOD
GBC
KLX 2 (KLX 1 spelar i Div. 2 Norra Öppen)
NIP
SKL

Vinnaren av serien spelar i Div. 2 Norra Öppen 2019.
2:an och 3:an kvalar till Div. 2 Norra Öppen 2019.

Uppdaterad: 24 APR 2018 16:41 Skribent: Magnus Sandberg
E-post: This is a mailto link




gästbok


SISU-logga 180X93 

Föräldratelefonen 200x200






Postadress:
Norra Sveriges Bouleförbund
Gun-Britt Jansson, Köpmangatan 12, lgh 1103
931 31 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 0702706280
E-post: This is a mailto link

Se all info