Hoppa till sidans innehåll

Distriktets resultat från SM i Uppsala 2015


Resultat från SM-boulen i Uppsala.

Från 1/8-delen och mot toppen, för Distriktets klubbar.

Vi säger STORT GRATTIS till samtliga.

Övriga placeringar redovisats på SBF-Online.

SM 2015 som just nu slutspelats så har Ösbf´s klubbar spelat hem följande "pallplatser";

2 GULD placeringar, BVP och VBS.

3 SILVER placeringar, ALM och 2 till LEJ.

2 BRONS placeringar, LEJ och RPC.

Grattis till dessa fina placeringar.

Nedan följer i vilka klasser, samt vilka som fick "stop" i kvarten eller i åttondelen.

 

Öppen Mixed Trippel

1/4: Sten Alstander, Ulrika Alstander, Stephane Zaklada, Tjust Petanque Club, TPC

V55 Mixed Trippel
1:a Göran Sandell, Dennis Videll, Marie Videll, BOULE VON PLATEN, BVP

1/8: Arne Johansson, Johan Nilsson, Gitten Råsander, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

V65 Mixed Trippel

1/8: Bo Eriksson, Siv Eriksson, Curt Ziemke, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

V55 Mixed Dubbel
2:a Eva Bolve, Ulf Bolve, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/4: Inger Björling, Arne Johansson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

V65 Mixed Dubbel
2:a Göte Andersson, Solveig Löfgren, ALMEDALENS BOULEKLUBB, ALM
1/4: Inger Årnfelt, Lars-Erik Årnfelt, ROXEN PETANQUE CLUB, RPC

1/8: Göran Sandell, Anita Sidhagen, BOULE VON PLATEN, BVP

Junior Singel
1/4: Petter Svensson, Tjust Petanque Club, TPC

V55 Singel
1/8: Göran Gustavsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

Dam Singel
1/8: Ulrika Alstander, Tjust Petanque Club, TPC

Öppen Singel
1/8: Sebastian Patron, DON CAMILLO BOULE CLUB, DON

Dam Trippel
3:a Monica Eriksson, Gabriella Karp, Gitten Råsander, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/8: Inger Björling, Eva Bolve, Ann Gustafsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

V55 Trippel
2:a Ulf Bolve, Göran Gustavsson, Kenneth Johansson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/8: Göran Sandell, Dennis Videll, Marie Videll, BOULE VON PLATEN, BVP

V65 Trippel
3:a Johan Nordlander, Inger Årnfelt, Lars-Erik Årnfelt, ROXEN PETANQUE CLUB, RPC
1/8: Gebbe Björkman, Arne Johansson, Ivan Stipic, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

Dam Dubbel
1/4: Monica Eriksson, Gabriella Karp, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

V65 Dubbel

1:a Claes Svensson, Rudolf Jarz, Växjö Boulesällskap, VBS

1/8: Gustav du Rietz, Börje Rundby, ALMEDALENS BOULEKLUBB, ALM

Uppdaterad: 21 JUL 2018 17:29 Skribent: JåGus
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Östsvenska Bouleförbundet
JåGus Gustafsson, Gillesvägen 20
574 41 Vetlanda

Kontakt:
Tel: +46703285171
E-post: This is a mailto link

Se all info