Hoppa till sidans innehåll

Distrikts resultat från SM i Linköping 2019


Öppen Mixed Trippel
1/16: Johan Björling, Martin Dahl, Mari Milton, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Annika Bergström, Magnus Bergström, Dennis Eriksson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

V55 Mixed Trippel
2:a Pär Lundin, Dennis Videll, Marie Videll, BOULE VON PLATEN, BVP
1/4: Jan Bjerkland, Katarina Bjerkland, Anders Holmberg, CALMAR PETANQUE KLUBB,
1/8: Ulf Pettersson, Eva Rooth, Göran Sandell, BOULE VON PLATEN, BVP
1/16: Peter Gutenmark, Gunnel Lilieqvist, Ola Westblad, ROXEN PETANQUE CLUB, RPC
1/16: Eva Bolve, Ulf Bolve, Göran Gustavsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/16: Carina Hellqvist, Ulf Petersson, Johan Wessman, TJUST PETANQUE CLUB, TPC
1/16: Tommy Michanek, Åsa Öster, Mats Nilsson, PEKINGS PÄRLOR BK, PEK
1/32: Ove Holm, Anders Setting, Gunilla Winberg, Kosta Bouleklubb, KOB

V65 Mixed Trippel
1:a Anders Benderix, Kenneth Hallberg, Francine Wallster, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/4: Arne Johansson, Inger Årnfelt, Lars-Erik Årnfelt, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/4: Irene Blidberg, Georg Lidén, Siv Wärnbring, CLUB ISTANBOULE, IST
1/4: Gebbe Björkman, Inger Björling, Ann Gustafsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/16: Liselott Berndtsson, Richard Hirsch, Håkan Johnsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/16: Britt-Marie Gudmundsson, Jan-Erik Karlsson, Leif Nilsson, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/32: Lennart Andersson, Gunilla Ribbert, Birgitta Ziemke, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Göte Andersson, Sten Björklund, Solveig Löfgren, ALMEDALENS BOULEKLUBB, ALM
1/32: Birgitta Järlestam, Jan-Erik Järlestam, Edvin Korzonek, VÄXJÖ BOULESÄLLSKAP, VÄX
1/32: Birgit Johansson, Göthe Johansson, Per Nordström, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

Öppen Mixed Dubbel
1/32: Petter Svensson, Anette Zaklada, TJUST PETANQUE CLUB, TPC
1/32: Jimmy Bysell, Emma Bergström, TEMPÊTE CLUB DE PÉTANQUE, TED
1/32: Felicia Björling, Anton Goldéus, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Tobias Axelsson, Annjeanette Strömberg, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/64: Fredrik Kjellman, Sara Thor, ONLY ONES PETANQUESÄLLSKAP, ONE
1/64: Eva Karlsson, Jonny Karlsson, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL

V55 Mixed Dubbel
1:a Gabriella Karp, Mats Lindgren, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/4: Jan Bjerkland, Katarina Bjerkland, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/4: Håkan Eriksson, Monica Eriksson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/8: Bengt Pihl, Anita Sidhagen, BOULE VON PLATEN, BVP
1/8: Bernardo Espejo, Margareta Lundqvist, VÄXJÖ BOULESÄLLSKAP, VÄX
1/8: Dennis Videll, Marie Videll, BOULE VON PLATEN, BVP
1/16: Ulf Pettersson, Eva Rooth, BOULE VON PLATEN, BVP
1/16: Iréne Fransson, Göran Sandell, BOULE VON PLATEN, BVP
1/16: Gunnar Öster, Åsa Öster, PEKINGS PÄRLOR BK, PEK
1/16: Inger Björling, Göran Gustavsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Marianne Tjärnlund, Ola Westblad, ROXEN PETANQUE CLUB, RPC
1/32: Ove Holm, Gunilla Winberg, Kosta Bouleklubb, KOB
1/32: Anneli Gladén, Bengt-Olov Gladén, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Else-Marie Hafström, Stig Hafström, SOLBERGA BOULEKLUBB, SOL

V65 Mixed Dubbel
1:a Gebbe Björkman, Ann Gustafsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ                 3:a Marianne Blixt, Johan Nordlander, ROXEN PETANQUE CLUB, RPC
1/16: Leopold Böttcher, Christiane Negrelli, HÖGLANDETS BOULE SÄLLSKAP, HÖG
1/16: Britt-Marie Gudmundsson, Leif Nilsson, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/16: Kenneth Hallberg, Francine Wallster, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/32: Lennart Andersson, Gunilla Ribbert, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Bo Eriksson, Britt-Marie Karlsson, WESTERVIKS BOULESÄLLSKAP, WES
1/64: Inger Årnfelt, Lars-Erik Årnfelt, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/64: Lars-Inge Lundgren, Birgitta Wikby Lundgren, HVETLANDA BOULE CLUB, HVE
1/64: Agneta Ahnlund, Per Ahnlund, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/64: Ulla Gustavsson, Lars Pettersson, HVETLANDA BOULE CLUB, HVE
1/64: Nils Knutsson, Sonja Knutsson, BOULE VON PLATEN, BVP
1/64: Barbro Thorzén, Åke Thorzén, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

Öppen Singel
1/32: Arne Vettergren, BOULE VON PLATEN, BVP
1/32: Anton Goldéus, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Jonny Karlsson, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/32: Mourad Ahmed Allam, NOBEL PETANQUE, NOB
1/32: Jakob Järpenmyr, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Kent Larsson, BOULE VON PLATEN, BVP
1/64: Peter Burlin, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/64: Magnus Bergström, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/64: Claes Nilsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/64: Fredrik Arvidsson, TJUST PETANQUE CLUB, TPC
1/64: Dennis Eriksson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

Dam Singel
1/8: Eva Karlsson, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/16: Anette Zaklada, TJUST PETANQUE CLUB, TPC
1/16: Monica Eriksson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/16: Annika Arvidsson, TJUST PETANQUE CLUB, TPC
1/32: Åsa Öster, PEKINGS PÄRLOR BK, PEK
1/32: Ingvor Gustafsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Maggan Mikaelsson, SOLBERGA BOULEKLUBB, SOL
1/32: Gabriella Karp, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/64: Isabelle Darmanin, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

V55 Singel
1/4: Göran Gustavsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/16: Ulf Bolve, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/16: Jan Åsberg, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/16: Bernardo Espejo, VÄXJÖ BOULESÄLLSKAP, VÄX
1/32: Pär Lundin, BOULE VON PLATEN, BVP
1/32: Ari Laukkanen, BOULE VON PLATEN, BVP
1/32: Staffan Gustafsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Håkan Eriksson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/64: Bengt Pihl, BOULE VON PLATEN, BVP

V65 Singel
3:a Gebbe Björkman, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/8: Stig Pettersson, ALMEDALENS BOULEKLUBB, ALM
1/16: Kenneth Carlsson, ONLY ONES PETANQUESÄLLSKAP, ONE
1/16: Göte Andersson, ALMEDALENS BOULEKLUBB, ALM
1/32: Curt Ziemke, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Kenneth Hallberg, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/32: Lars-Erik Årnfelt, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/64: Göran Sandell, BOULE VON PLATEN, BVP
1/64: Arne Johansson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/64: Sven Karlsson, Mönsterås Boule Club, MÖN
1/64: Rolf Lindqvist, Mönsterås Boule Club, MÖN
1/64: Per Olof Fransson, SOLBERGA BOULEKLUBB, SOL
1/64: Lars Lilieqvist, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/64: Birgitta Ziemke, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/128: Lennart Andersson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

Öppen Trippel
1/16: Larry Berthelsen, Johan Karlsson, Mikael Karlsson, TJUST PETANQUE CLUB, TPC
1/16: Anders Jonsson, Patrick Massimi, Stephane Zaklada, TJUST PETANQUE CLUB, TPC
1/32: Dennis Eriksson, Mikael Persson, Henrik Ågren, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Peter Burlin, Jakob Järpenmyr, Rasmus Kling, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Anette Björklund, Jonny Björklund, Fredrik Kjellman, ONLY ONES PETANQUESÄLLSKAP, ONE
1/32: Johan Björling, Martin Dahl, Anton Goldéus, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Anders Hartwich, Pascal Patron, Sebastian Patron, DON CAMILLO BOULE CLUB, DON

Dam Trippel
3:a Monica Eriksson, Gabriella Karp, Gitten Råsander, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/8: Annika Bergström, Gudrun Gisladottir, Cecilia Ågren, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/16: Annika Arvidsson, Birgitta Massimi, Anette Zaklada, TJUST PETANQUE CLUB, TPC
1/16: Ann Callderyd, Sara Lindelöf, Anette Falk, LINDOME BOULE KLUBB, LID
1/16: Berit Ermanno, Ingvor Gustafsson, Birgit Johansson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/16: Carina Lagerlöf, Christina Wallman, Cecilia Vesterlund, TJUST PETANQUE CLUB, TPC

V55 Trippel
1/8: Pär Lundin, Dennis Videll, Marie Videll, BOULE VON PLATEN, BVP
1/8: Ulf Andersson, Tommy Michanek, Magnus Östergren, PEKINGS PÄRLOR BK, PEK
1/8: Sven-Olof Carlsson, Bernardo Espejo, Margareta Lundqvist, VÄXJÖ BOULESÄLLSKAP, VÄX
1/16: Eva Bolve, Ulf Bolve, Håkan Eriksson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/16: Ulf Pettersson, Eva Rooth, Göran Sandell, BOULE VON PLATEN, BVP
1/32: Hans Hellqvist, Krister Pettersson, Kent Tungström, BOULE VON PLATEN, BVP

V65 Trippel
2:a Arne Johansson, Inger Årnfelt, Lars-Erik Årnfelt, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/4: Anders Benderix, Kenneth Hallberg, Leif Nilsson, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/4: Åke Kullberg, Lars Sandberg, Åke Westrin, BOULE VON PLATEN, BVP
1/8: Sven Karlsson, Yvonne Karlsson, Rolf Lindqvist, Mönsterås Boule Club, MÖN
1/16: Göran Högberg, Jerry Jegård, Arne Olofsson, HÖGLANDETS BOULE SÄLLSKAP, HÖG
1/16: Leopold Böttcher, Lars-Elis Karlsson, Christiane Negrelli, HÖGLANDETS BOULE SÄLLSKAP, HÖG
1/32: Sten Björklund, Solveig Löfgren, Inga-Lill Pettersson, ALMEDALENS BOULEKLUBB, ALM
1/32: Hans Hydén, Göthe Johansson, Ivan Stipic, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Bo Eriksson, Richard Hirsch, Curt Ziemke, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Bertil Beinard, Håkan Johnsson, Torkil Åsenhed, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

Öppen Dubbel
1/4: Larry Berthelsen, Johan Karlsson, TJUST PETANQUE CLUB, TPC
1/8: Peter Burlin, Jakob Järpenmyr, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Tobias Axelsson, Peter Ejdedal, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/32: Rasmus Kling, Claes Nilsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Thorbjörn Lund, Björn Wennberg, TJUST PETANQUE CLUB, TPC
1/32: Anders Jonsson, Mikael Karlsson, TJUST PETANQUE CLUB, TPC
1/64: Anton Goldéus, Johan Wennerlund, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

Dam Dubbel
3:a Monica Eriksson, Gabriella Karp, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/4: Else-Marie Hafström, Maggan Mikaelsson, SOLBERGA BOULEKLUBB, SOL
1/16: Isabelle Darmanin, Gitten Råsander, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/16: Eva Karlsson, Francine Wallster, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/32: Gudrun Gisladottir, Cecilia Ågren, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Iréne Fransson, Eva Rooth, BOULE VON PLATEN, BVP
1/32: Mari Milton, Anna Oldbring Jonsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Annika Bergström, Eva Bolve, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Inger Björling, Ann Gustafsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

V55 Dubbel
1/4: Håkan Eriksson, Göran Gustavsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/8: Krister Pettersson, Bengt Ydnäs, BOULE VON PLATEN, BVP
1/16: Bernardo Espejo, Margareta Lundqvist, VÄXJÖ BOULESÄLLSKAP, VÄX
1/32: Christer Carlsson, Bengt Pihl, BOULE VON PLATEN, BVP
1/32: Tommy Carlsson, Roland Klang, BK VIDEPARKEN, VID
1/32: Pär Lundin, Dennis Videll, BOULE VON PLATEN, BVP
1/32: Ulf Bolve, Tomas Håkansson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

V65 Dubbel
3:a Gebbe Björkman, Lars Lilieqvist, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/4: Ove Holm, Stefan Larson, Kosta Bouleklubb, KOB
1/16: Sven Karlsson, Rolf Lindqvist, Mönsterås Boule Club, MÖN
1/16: Åke Kullberg, Åke Westrin, BOULE VON PLATEN, BVP
1/16: Kenneth Carlsson, Tomas Halldin, ONLY ONES PETANQUESÄLLSKAP, ONE
1/16: Carlos Soto, Carl Enström, VÄXJÖ BOULESÄLLSKAP, VÄX
1/16: Anders Benderix, Kenneth Hallberg, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/32: Hans Hydén, Ivan Stipic, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Jan-Erik Karlsson, Leif Nilsson, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
1/32: Willy Ahlström, Kjell Sandberg, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/32: Katarina Johansson, Anita Sidhagen, BOULE VON PLATEN, BVP
1/64: Marianne Blixt, Johan Nordlander, ROXEN PETANQUE CLUB, RPC
1/64: Bertil Beinard, Torkil Åsenhed, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/64: Liselott Berndtsson, Arne Johansson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/64: Birger Petersson, Anders Setting, Kosta Bouleklubb, KOB
1/64: Evor Pettersson, Stig Pettersson, ALMEDALENS BOULEKLUBB, ALM
1/64: Göte Andersson, Kjell Andersson, ALMEDALENS BOULEKLUBB, ALM
1/64: Bo Eriksson, Curt Ziemke, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

Yngre Junior Mixed
2:a Minou Råsander, Nemo Råsander, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
3:a Nea Koivisto, Kevin Persson, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD

Yngre Junior Singel
3:a Felicia Björling, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/4: Nemo Råsander, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

Yngre Junior Trippel
2:a Felicia Björling, Minou Råsander, Nemo Råsander, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ

Yngre Junior Dubbel
2:a Felicia Björling, Nemo Råsander, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/4: Kevin Persson, Måns Davidsson, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD

Uppdaterad: 10 FEB 2019 11:04 Skribent: JåGus
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Östsvenska Bouleförbundet
JåGus Gustafsson, Gillesvägen 20
574 41 Vetlanda

Kontakt:
Tel: +46703285171
E-post: This is a mailto link

Se all info