Hoppa till sidans innehåll

Deltagarlistor för 08-DM 2021 och kval till Boule-SM 2021 från Stockholm

16 JUL 2021 02:22
Årets 08-DM gäller även som kval till Boule-SM 2021. Här finner ni alla anmälda lag för 08-DM 2021 tillika kval till Boule-SM 2021 från Stockholm. Lottningen presenteras på plats respektive tävlingsdag. Spelplats Vårbergs IP.
  • Uppdaterad: 16 JUL 2021 02:22

Vinnarna i respektive tävlingsklass är kvalificerade till Finalhelgen för SM 2021 vilket spelas i Jönköping 3-5 september. I singelklasserna är båda finalisterna i respektive tävlingsklass kvalificerade till Finalhelgen för SM 2021.

I år spelas inget 08-DM för juniorer, eller yngre juniorer. Alla anmälda juniorer och yngre juniorer är kvalificerade till Finalhelgen för SM 2021 i Jönköping 3-5 september.

Lag anmälda till SM 2021 Junior och Yngre Junior från Stockholm

Yngre Junior Singel

BRO : Ruben Marell

Junior Singel

BRO : Povel Björk
BRO : Tim Duvenfelt

Junior Dubbel

BRO : Povel Björk / Tim Duvenfelt

Junior Trippel

BRO : Povel Björk / Tim Duvenfelt / Ruben Marell

Lag anmälda till 08-DM och kval till SM 2021 från Stockholm

Spelplats: Vårbergs IP

Anmälan om närvaro och starttid: se tävlingskalendern

Dubbel lördag 17 juli
Mixed Dubbel  söndag 18 juli
Trippel lördag 24 juli
Singel söndag 25 juli
   

Dubbel (lördag 17 juli)

Öppen Dubbel

AIK : Jörgen Andersson / Krister Lindberg
AIK : Roger Andersson / Kenneth Runeborg
AIK : Calle Strandberg / Annelie Westin
BKB : Anders Molin / Rickard Åberg
BKB : Johan Jansson / Jhonnie Törnblom
BRO : Tim Duvenfelt / Chai Kedeskog
BRO : Christian Andersson / Ronny Blom
BRO : Bengt Björkman / Daniel Tingvall
BRO : Fredrik Holmqvist / Rasmus Wirström
BSJ : Fredrik Bisenius / Jurek Millak
BSJ : Kjell Mattsson / Mikael Mattsson
FPS : Stewe Eklund / Robert Falk
HBY : Carin Andersson Hervieu / Lars Ringdahl
HBY : Björn Johansson / Viktor Johansson
HBY : Carl Båve / Ove Sandberg
KAJ : Marcus Fredriksson / Daniel Rosenlund
MAR : Fredrik Bruce / Tove Naess
MAR : Adam Jonsson / Åsa Kellner
RIF : David Andersson / Niclas Eriksson
SUM : Stefan Berendonk / Dan Johansson
TED : Hannes Hervieu / Robin Johansson
TED : Jimmy Bysell / Daniel Hopman
TED : Tommy-Robin Johansson / Jesper Skult
TED : Johan Alexandersson / Mikael Svensson

V55 Dubbel

BRO : Hasse Ekström / Sven Vejdegren
BRO : Bertil Adlivankin / Helene Blomqvist
BRO : Dennis Duvenfelt / Pelle Wieveg
BRO : Mats Andersson / Harko Verhagen
BSJ : Rolf Hagman / Kenneth Häll
DIF : Peter Sköldestam / Bo Wahrgren
FPS : Stigbjörn Hellman / Lars Lundgren
FPS : Patrik Björk / Per Rost
FPS : Leif Karlsson / Peter Wilhelmsson
FPS : Leif Johansson / Lars Richardsson
HBY : Göran Ekroth / Dag Hervieu
KAJ : Robert Lindström / Jan Westerberg
KAJ : Roger Fogelius / Hans E Sundström
MAR : Dennis Landegren / Markel Sjöström
TBC : Hans Brandin / Ilkka Hokkanen
TBC : Pia Tonelid / Kjell Vretinger

V65 Dubbel

BOO : Per-Axel Hansson / Stefan Wikner
BRO : Iwona Eriksson / Leif Eriksson
BRO : Erik Frieberg / Kenneth Marell
BSJ : Harry Hugosson / Bernhard Rubinsztajn
BSJ : Sten Ek / Christer Sköldebo
DIF : Hans Henke / Rolf Olsson
FPS : Leif Eklöf / Stefan Landell
FPS : Lennart Gustafsson / Hans Larsson
FPS : Lee Ekström / Bengt-Åke Håkansson
FPS : Görgen Karlsson / Catharina Wiberg
FPS : Marianne Nordström / Marie Roth
FPS : Olle Nordström / Lennart Roth
FPS : Sverker Strand / Christer Tunefalk
KAJ : Hans Hallberg / Arne Pettersson
PRI : John Rosen / Tage Tallqvist
PRI : Ulf Erasmie / Curt Jander
PRI : Tomas Ammitzböll / Jan Pernolf
RBF : Olaf Borghoff / Bertil Jansson
SÖD : Kjell Fors / Stefan Johansson
TBC : Christer Fundin / Hans Lindgren
TBC : Richard Drotte / Håkan Pettersson
TBC : Marie-Louise Wikström / Tonie Wikström

Dam Dubbel

AIK : Helene Palovaara Di Tella / Tanja Westin
BRO : Annelie Ehrenros / Carina Ellvin
BRO : Susann Wahlberg / Åsa Wirström
BSJ : Anita Dahlerus / Hannele Kangas
BSJ : Susanne Lindblad / Helene Nordenfelt
BSJ : Eva Claesson / Lena Säberg
FPS : Marlene Esbjörnsson / Gunnel Nöjd
HBY : Annsofie Hedlund / Katharina Thäberg
PRI : Kajsa Berglin / Veronika Smedborn
TBC : Ragnhild Bergström / Liselott Lundin
TED : Emma Bergström / Sara Jansson
TED : Caroline Canel / Sandra Ekström
TED : Sanne Broström / Nicolina Främst

Mixed Dubbel (söndag 18 juli)

Öppen Mixed Dubbel

AIK : Krister Lindberg / Tanja Westin
AIK : Roger Andersson / Helene Palovaara Di Tella
AIK : Calle Strandberg / Annelie Westin
BRO : Daniel Tingvall / Susann Wahlberg
BRO : Rasmus Wirström / Åsa Wirström
BRO : Fredrik Holmqvist / Anne-May Moberg
BRO : Carina Ellvin / Leif Lundin
BRO : Annelie Ehrenros / Chai Kedeskog
BRO : Ronny Blom / Helene Blomqvist
FPS : Marlene Esbjörnsson / Lars Richardsson
HBY : Carl Båve / Katharina Thäberg
HBY : Carina Ekström / Lars Ringdahl
HBY : Carin Andersson Hervieu / Dag Hervieu
HBY : Annsofie Hedlund / Björn Johansson
MAR : Adam Jonsson / Åsa Kellner
MAR : Ali Abdi Aden / Tove Naess
SCP : Sten Alstander / Ulrika Alstander
TED : Sanne Broström / Mikael Svensson
TED : Daniel Hopman / Amelie Johansson-Tverks
TED : Emma Bergström / Jimmy Bysell
TED : Sandra Ekström / Jesper Skult
TED : Elin Gustafsson / Hannes Hervieu
TED : Caroline Canel / Robin Johansson

V55 Mixed Dubbel

AIK : Maria Bernström / Hans Liljecrantz
BOO : Silva Grinbergs / Jan Hongell
BOO : Ulla Wahlstedt / Jan Östgren
BOO : Jens Terestchenko / Maria Zani
BRO : Camilla Dufvenfelt / Dennis Duvenfelt
BSJ : Anita Dahlerus / Harry Hugosson
BSJ : Björn Claesson / Eva Claesson
BSJ : Helene Nordenfelt / Elie Saba
FPS : Stigbjörn Hellman / Annette Wallin
FPS : Leif Karlsson / Gunnel Nöjd
HBY : Göran Ekroth / Ene Johansson
RIF : Niclas Eriksson / Annika Florin
RIF : Jörgen Lüning / ulla lüning
TBC : Ragnhild Bergström / Hans Brandin
TBC : Pia Tonelid / Kjell Vretinger
TBC : Ilkka Hokkanen / Liselott Lundin

V65 Mixed Dubbel

BOO : Margareta Hydén / Roland Hydén
BRO : Iwona Eriksson / Leif Eriksson
BRO : Erik Frieberg / Anette Stridh Frieberg
BSJ : Sten Ek / Hannele Kangas
BSJ : Susanne Lindblad / Bernhard Rubinsztajn
FPS : Lee Ekström / Catharina Wiberg
FPS : Lennart Roth / Marie Roth
FPS : Marianne Nordström / Olle Nordström
KAJ : Birgitta Boholm / Tommy Boholm
KAJ : Arne Pettersson / Inger Tyfting
PRI : Kajsa Berglin / Jan Pernolf
RBF : Inger Gustavsson / Bertil Jansson
SÖD : Christer Jerning / Karin Jerning
SÖD : Kjell Fors / Carin Jonsson
TBC : Sylve Lerberg / Eva Tessem
TBC : Britt-Inger Nilsson / Rolf Nilsson
TBC : Anita Broström / Bo Broström
TBC : Marie-Louise Wikström / Tonie Wikström

Trippel (lördag 24 juli)

Öppen Trippel

AIK : Krister Lindberg / Calle Strandberg / William Wahman
AIK : Roger Andersson / Eric Jonsson / Kenneth Runeborg
BKB : Tomi Ahtila / Anders Molin / Rickard Åberg
BRO : Christian Andersson / Tim Duvenfelt / Chai Kedeskog
BRO : Ronny Blom / Fredrik Holmqvist / Rasmus Wirström
BRO : Annelie Ehrenros / Carina Ellvin / Leif Lundin
BRO : Bengt Björkman / Dennis Duvenfelt / Pelle Wieveg
BSJ : Fredrik Bisenius / Mikael Mattsson / Elie Saba
FPS : Dan Backne / Stewe Eklund / Leif Karlsson
HBY : Göran Ekroth / Ene Johansson / Katharina Thäberg
HBY : Carl Båve / Johan Hullberg / Lars Ringdahl
MAR : Peter Bengtsson / Dennis Landegren / Markel Sjöström
RIF : David Andersson / Niclas Eriksson / Annika Florin
TED : Robin Johansson / Amelie Johansson-Tverks / Mikael Svensson
TED : Jimmy Bysell / Daniel Hopman / Jesper Skult

V55 Trippel

BRO : Bertil Adlivankin / Helene Blomqvist / Arne Kemvall
BRO : Mats Andersson / Janne Vejdegren / Harko Verhagen
CHE : Jörgen Andersson / Bengt Gustafsson / Mats Jonsson
FPS : Patrik Björk / Lars Lundgren / Gunnel Nöjd
FPS : Lagge Oldensjö / Lars Richardsson / Per Rost
KAJ : Lars Holmqvist / Robert Lindström / Jan Westerberg
KAJ : Birgitta Boholm / Tommy Boholm / Per Wikström
TBC : Richard Drotte / Sylve Lerberg / Liselott Lundin
TBC : Hans Brandin / Ilkka Hokkanen / Håkan Lundin
TBC : Håkan Pettersson / Pia Tonelid / Kjell Vretinger

V65 Trippel

BOO : Per-Axel Hansson / Thomas Sinclair / Stefan Wikner
BRO : Hasse Ekström / Erik Frieberg / Kenneth Marell
BSJ : Björn Claesson / Sten Ek / Bernhard Rubinsztajn
BSJ : Harry Hugosson / Jurek Millak / Christer Sköldebo
DIF : Gunnar Benon / Rolf Olsson / Peter Sköldestam
FPS : Lennart Gustafsson / Stigbjörn Hellman / Hans Larsson
FPS : Lee Ekström / Bengt-Åke Håkansson / Sven Sandin
FPS : Stefan Landell / Marianne Nordström / Olle Nordström
KAJ : Birgitta Helin / Lars E Karlsson / Berit Lindberg
PRI : Tomas Ammitzböll / Kajsa Berglin / Jan Pernolf
PRI : Marita Jabert / Curt Jander / Veronika Smedborn
RBF : Olaf Borghoff / Bertil Jansson / Åke Lundkvist
TBC : Sonja Broman / Britt-Inger Nilsson / Marie-Louise Wikström
TBC : Rune Broman / Rolf Nilsson / Tonie Wikström

Dam Trippel

AIK : Helene Palovaara Di Tella / Annelie Westin / Tanja Westin
BRO : Camilla Dufvenfelt / Susann Wahlberg / Åsa Wirström
BSJ : Eva Claesson / Anita Dahlerus / Hannele Kangas
TED : Emma Bergström / Caroline Canel / Sandra Ekström
TED : Sanne Broström / Elin Gustafsson / Sara Jansson

Singel (söndag 25 juli)

Öppen Singel

AIK : Calle Strandberg
AIK : Eric Jonsson
AIK : Jörgen Andersson
AIK : Krister Lindberg
AIK : Roger Andersson
BKB : Anders Molin
BKB : Jhonnie Törnblom
BKB : Johan Jansson
BKB : Rickard Åberg
BRO : Bengt Björkman
BRO : Christian Andersson
BRO : Fredrik Holmqvist
BRO : Rasmus Wirström
BRO : Ronny Blom
BRO : Sven Vejdegren
FPS : Dan Backne
FPS : Lars Richardsson
FPS : Leif Karlsson
HBY : Björn Johansson
HBY : Carl Båve
HBY : Niklas Holmström
SCP : Sten Alstander
TED : Daniel Hopman
TED : Jesper Skult
TED : Jimmy Bysell
TED : Mikael Svensson
TED : Robin Johansson

V55 Singel

AIK : Kenneth Runeborg
BRO : Dennis Duvenfelt
BRO : Harko Verhagen
BRO : Hasse Ekström
BRO : Leif Lundin
BSJ : Elie Saba
CHE : Bengt Gustafsson
CHE : Jörgen Andersson
CHE : Mats Jonsson
HBY : Göran Ekroth
KAJ : Robert Lindström
SUM : Dan Johansson
SUM : Jean-Pierre Dignac
TBC : Hans Brandin
TBC : Ilkka Hokkanen

V65 Singel

BOO : Stefan Wikner
BSJ : Bernhard Rubinsztajn
BSJ : Harry Hugosson
BSJ : Kjell Mattsson
BSJ : Lena Säberg
BSJ : Sten Ek
DIF : Gunnar Benon
DIF : Peter Sköldestam
DIF : Rolf Olsson
FPS : Görgen Karlsson
FPS : Lee Ekström
FPS : Olle Nordström
FPS : Stefan Landell
FPS : Sven Sandin
HBY : Johan Hullberg
KAJ : Arne Pettersson
KAJ : Birgitta Boholm
KAJ : Tommy Boholm
PRI : Hasse Tapper
PRI : Jan Pernolf
PRI : Stig-Gunnar Johansson
RBF : Bertil Jansson
RBF : Olaf Borghoff
SÖD : Kjell Fors
TBC : Marie-Louise Wikström
TBC : Sylve Lerberg
TBC : Tonie Wikström

Dam Singel

AIK : Annelie Westin
AIK : Helene Palovaara Di Tella
AIK : Maria Bernström
AIK : Tanja Westin
BRO : Annelie Ehrenros
BRO : Carina Ellvin
BSJ : Anita Dahlerus
FPS : Marianne Nordström
HBY : Ene Johansson
SCP : Ulrika Alstander
TBC : Sonja Broman
TED : Caroline Canel
TED : Sandra Ekström
TED : Sanne Broström

Skribent: Niklas Holmström
Epost: This is a mailto link

Följ Stockholm Boule

     Facebook    Twitter    Instagram    YouTube  

Årets Bouleprestation
Stockholm 2020

Tim & Povel Segrare PBJC 2020

Povel Björk och Tim Duvenfelt

Motivering: För en stark laginsats som ledde till seger i Prins Bertils Juniorcup 2020... läs mer


Korpen Sthlm Boule

Korpen Stockholm Boule

www.korpenstockholm.se/boule


Följ oss på Youtube

Skolboule

Skolboule - Idrotten för alla!
Boule är den perfekta skolidrotten.

Utvalda videos


Stadskampen

Stockholm vs Helsingfors

Stadskampen 2019

Bilder från tidigare år 

2019   2018   2017
2016   2015   2014   2013

Postadress:
Stockholms Bouleförbund
Jan Pernolf, Armfeltsgatan 8
115 34 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0736762441
E-post: info@stockholmboule....

Se all info