Gå till innehåll
Svenska Bouleförbundet
Svenska Bouleförbundet

Alla föreningar måste anmäla organisationsnummer

Från och med i år måste alla idrottsföreningar ha ett organisationsnummer. Detta nummer måste också registreras via IdrottOnline. Annars riskerar boulesporten att förlora stora summor pengar.

Bidraget som Riksidrottsförbundet delar ut till sina specialidrottsförbund beror bland annat på dessa förbunds storlek. Storleken mäts bland annat med hjälp av antalet registrerade föreningar - med organisationsnummer.

Idag är det bara runt 60 procent av Svenska Bouleförbundets medlemsföreningar som registrerat sitt organisationsnummer hos RF, via IdrottOnline. Förbundets ordförande Ingela Eriksson vill att siffran ska vara 100 procent den förste juli.

Så här gör man
Att skaffa organisationsnummer kostar ingenting. Man fyller i Skatteverkets blankett Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. och skickar in den.

När man fått sitt nummer måste man registrera det. Det är lätt gjort. Föreningens administratör loggar in på klubbens sida i IdrottOnline och klickar på fliken "Föreningsinfo". Därefter på "Ändra uppgifter" och "Organisationsnummer". När numret är ifyllt klickar man på "Uppdatera" och är klar.

Det hinner man göra innan juli är här.

IdrottOnline
Har föreningen ännu inte någon IdrottOnline-sida måste klubben skaffa en sådan. Hur man gör står i den här manualen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Se till att förbundet inte förlorar stora summor pengar! Lycka till!


Så här ser fönstret ut när man klickat på "Föreningsinfo". Klicka på "Ändra uppgifter" och "Organisationsnummer".

Publicerad: 2012-05-21

Senast uppdaterad: 2016-06-07

Sponsorer

Besöksadress

Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Postadress

Svenska Bouleförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Kontakta oss

08-699 64 60
kansli@svenskboule.se