Sverige - Kina: 13-1
Sverige tar revansch på Kina och vänder på gårdagens siffror. Den här gången vinner Sverige med 13-1. Att det är skillnad på att spela VM och Nationernas Cup framgår tydligt. Plågsamt tydligt.
Sverige vinner därmed sin sextondelspool i Nationernas Cup och kommer att möta tvåan från den pool där Elfenbenskusten, Tjeckien och Litauen spelar.
I VM-turneringens sextondelspooler har Finland lyckats slå Laos med 13-1 för att sedan få stryk av Marocko med samma siffror. Nu spelas med andra ord den avgörande skiljematchen mellan Finland och Laos.
Tyskland har hamnat i ståtligt sällskap, i form av Thailand och Monaco. Tyskarna vann den första matchen mot Monaco, men ligger under med 0-12 mot thailändarna och kommer säkerligen tvingas att besegra Monaco ännu en gång för att ta sig vidare i VM-turneringen.
Publicerad: 2012-10-06
Senast uppdaterad: 2012-11-26