Gå till innehåll
Svenska Bouleförbundet
Svenska Bouleförbundet

Pimmen och Rickard har dubbelt dubbelguld

Joachim ”Pimmen” Andersson och Rickard Nilsson försvarade sin titel som svenska mästare i dubbel när årets sista SM-match avgjordes. Varbergs BK Kulknappen knep klubbens tredje SM-guld. Boo SK och Maria BK vann också under det sista finalpasset.

Efter att ha spelat en ruggigt jämn åttondelsfinal mot William Silfverberg och Tobias Svensson, Kärnan BK, och en nästan lika jämn kvart mot de egna klubbkamraterna Anders Larsson och Simon Åkesson, besegrade de regerande dubbelmästarna Sörbyängens Oskar Augustsson/Adam Nilsson samt, i finalen, Le Petits Fredrik Bäckman/Fredrik Svensson.


Det rådde inget tvivel om att det var två mycket nöjda segrare som lämnade SM:s sista match för i år, efter att tidigare ha vunnit mixtrippeln tillsammans – med Jessica Johansson – och mött varandra i singelfinalen. För Rickard innebar dubbelsegern därmed årets fjärde SM-guld! Och det tjugosjätte i den sammanlagda samlingen…! (Varav 22 som senior.)


I damfinalen tog de båda stockholmarna Tove Næss och Lotta Larsson en stadig ledning över Linda Bengtsson och Jessica Johansson, från Malmöklubben Coccinelle. 8-1 stod det innan Coccinelle började närma sig. Jämnare än 8-6 och 10-8 blev dock aldrig siffrorna. Tove och Lotta vann SM-guldet med slutresultatet 13-8.


När Klaus Grossman och Sune Moberg från Varbergs BK Kulknappen vann sin final mot Carina och Clas Janson, Tyringe Boulegetingarna, med solklara siffrorna 13-1 innebar det klubbens tredje SM-guld. De båda andra spelades tidigare i veckan också hem i V65-klassen, men av andra spelare. Mats Peterson var med i båda de andra mästarlagen, tillsammans med Kenneth Johansson och Birgitta Olausson i det ena fallet och med Inger Nygren i det andra.


Och när Mariaspelarna Åke Löwbeer och Simon Cohen vann V55-finalen över Kärnans Roland Bengtsson och Jonny Patron blev det årets andra guld – både för klubben och för spelarna själva, som kvällen före hade spelat hem mästartiteln också i trippelklassen.

Junior med 22 SM-guld!


Lucas Rudin och Ivar Liljegren.

I juniorklassen vann Sörbyängens Ivar Liljegren och Lucas Rudin övertygande finalen mot Oppbogas Mikael Bartoft och Sebastian Kallionpää. Och när Ivar Liljegren klev upp på prispallen för att ta emot guldmedaljen var det som 22-faldig (!!!) svensk mästare!


Hugo Åkesson och Ida Wahlbin.

I den yngre juniorklassen vann Sibiriens Ida Wahlbin tillsammans med Coccinelles Hugo Åkesson och miniormästare blev Sörbyängens Olle Eriksson och Filip Larsson som vann en jämn final mot West Winds Andi Gjomakaj och Caspian Weidmar.


Olle Eriksson och Filip Larsson.

Publicerad: 2016-07-25

Senast uppdaterad: 2016-07-25

Sponsorer

Besöksadress

Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Postadress

Svenska Bouleförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Kontakta oss

08-699 64 60
kansli@svenskboule.se