Ordförandekrönika: höstmörker och bouleljus

Hösten ändå. Den där tiden på året när både löv och regn piskar en i ansiktet om morgnarna, när dagarna blir kortare och boulehallarna alltmer inbjudande.
Jag har aldrig gillat hösten. Redan som liten parvel i Dalsjöfors sytte jag för det, de mörka promenaderna till skolan och de blöta skorna och svordomarna över gummistövlarna jag aldrig ville använda. Allt var bara en lång väntan på våren.
Den här hösten har varit extra jobbig för oss i förbundsstyrelsen. Sedan tidigare har Lasse Franck tagit en paus pga att livspusslet, med juristutbildning och jobb, blivit för svårlöst. Nu har också Inger Isaksson och Stefan Öqvist lämnat gänget. Inger pga hälsoskäl och Stefan för att han upplever att han inte fått jobba med det han ansett sig kunna bidra med. Det ger sex tappra ledamöter kvar som kommer hänga i fram till årsmötet, men naturligtvis med begränsade förutsättningar. Det ger också valberedningen ett prekärt läge, då de ska leta upp nya kandidater inför vårens förbundsmöte. Det är en rejält taggad valberedning, men om du, eller någon du känner, är intresserad av att arbeta i förbundsstyrelsen, tveka då inte över att höra av dig till dem. Eller till någon av oss i styrelsen, vi hjälper gärna till att berätta hur det är men man är också välkommen på studiebesök hos oss.
Vi i styrelsen har också fått bli lite tydligare i vår kommunikation kring tävlingsverksamheten och många har läst förtydligandet vi skrev för några veckor sedan. Efter det har jag fått motta både ris och ros. Många tyckte vi var för hårda, andra att vi bedriver häxjakt mot enskilda personer. Men många har också tackat för att vi äntligen är tydliga kring det här.
Men det där är trista saker att behöva skriva. Vi vill ju ha ett sakligt, lugnt och hjärtligt samtalsklimat och ett Boulesverige där det är självklart att tävlingsverksamheten sker i föreningarnas regi. Men istället tar jag gärna snacket över en kopp kaffe eller på ett besök. Jag har det senaste året träffat tre distrikt och haft många andra samtal med människor som vill prata om det här. Tveka inte över att bjuda in mig till era distrikt, föreningar eller boulehallar, eller hugga tag i mig de få gånger jag hinner ut på en bouletävling. Det är mycket trevligare och långt mer sansat att prata direkt med varandra istället för via mail eller kommentarer på sociala medier.
Vet ni att hösten 2020 hade vi tre anställda som arbetade för förbundet? Idag är vi fem personer som har fullt upp med alla saker en anställd behöver hantera. Vi har under de senaste fem åren vuxit så det knakar och det lutar snarare åt att vi kan vara ännu fler i framtiden som har Svenska Bouleförbundet som arbetsgivare. Vi arbetar målmedvetet med 65+, barn- och ungdom, evenemangsutveckling, paraidrott och allt vad det är. Vi behöver ständigt fler som vill haka på och få förbundets verksamhet att växa och frodas och det är bara vi ideellt verkande som sätter gränserna. Förbundets 50-årsfirande, VM i Göteborg, tävlingsverksamhet, utbildning, styrelsearbete, SM-arrangemanget eller någon av alla de där andra sakerna som du kanske tänkt på behöver alltid engagerade människor. Det är så kul att engagera sig på förbundsnivå, så haka gärna på.
När jag skriver det här sitter jag på tåget hem efter några dagar i Stockholm. Vi har diskuterat anläggningsfrågor med alla andra förbund som är medlemmar i Riksidrottsförbundet. Parallellt med det arbetet är vi mitt i processen med att ta fram förbundets nya strategi 2035. RF har tillsammans med medarbetare och medlemsförbund gjort grundjobbet och nu är det upp till oss i boulen att bestämma hur vi vill att vår verksamhet ska se ut om 10 år. Förbundsstyrelsen, personalen och våra kommittéer har haft en helg där vi startat arbetet, i nästa steg kommer distrikten in med sin input och därefter ett antal fokusgrupper som ska ge sina perspektiv på utvecklingsfrågor. Med tanke på att hundratusentals människor spelar boule varje år är det lite hissnande att tänka på hur stora och många vi kan bli. Hur skolboulesprojektet kan få fäste och sprida boulen i de lägre åldrarna. Hur fin vår sport är för de med en funktionsnedsättning. Hur spännande det är att följa våra landslag. Vill inte Du vara med på den resan?
Med hopp om en fin höst med mycket boulespel och givande samtal.
För övrigt…
… har vi haft en rasande fin mästerskapshöst. Frida Brage tog brons under U23-EM i Benejuzar och dessutom har vi haft två lag i kvartsfinal i damernas olika VM-turneringar.
… var Trix helt overkligt bra i veteranernas Svenska cuper och vann båda. Dessutom vann man den öppna cupen i våras och var nyss i Frankrike och representerade Sverige i EuroCup. Där pressade man Belgien i en finfin 8-del, men föll snöpligt.
… är det snart dags för första upplagan av vår Steg 2-utbildning. Förbundets utbildningskommitté har tillsammans med Anders Gerestrand gjort ett hästjobb med vår tränarutbildning.
Herman Thorell, ordförande för Svenska bouleförbundet.
Publicerad: 2025-11-14
Senast uppdaterad: 2025-11-17