Större förändringar gällande Boule-SM 2026 i Göteborg

Ett antal förändringar sker för SM-arrangemanget i Göteborg 2026. Spelområdet centraliseras till Frihamnen, generationstrippeln tas bort ur programmet och mixedtrippel för de yngsta återinförs och ordningen på klasserna förändras. Läs mer här nedan.
Information om förändringen av spelplats
Slottsskogen är nu ett minne blott, i alla fall när det gäller spelplats för Boule-SM. Vi har sedan dag ett vetat om att ytorna inte räcker till i Slottsskogsvallen. I ett tätt sammarbete med Göteborgs stad, Göteborg och co och Göteborgs Bouleallians har vi letat ytterligare ytor att vara på. Skatås, Kviberg, Trädgårn och flera andra ytor har varit intressanta, men fallit pga olika omständigheter.
I över ett år har vi bollat med Frihamnen Arena gällande deras ytor, både beträffande SM och VM, men sett till hur ytor och avtal sett ut, har det inte riktigt varit ett alternativ. Men nu har Frihamnen förändrats, staden satsar på ytan och det är ett långsiktigt arbete som pågår där. Till en början var det tänkt som en kompletterande yta att använda tillsammans med Slottsskogen, men då ytan där är central och stor och blir zallt mer atraktiv som arena har den vuxit fram som ett huvudalternativ. När det damp ner en spelning med Roxett i Slottsskogen samtidigt som vi har vårt mästerskap fick vi en ekonomisk möjlighet att flytta på allt och helt enkelt tänka om. Därmed har vi landat i beslutet att flytta hela SM till Frihamnen arena och allt spel, från första poolmatchen i mixedtrippeln till finalerna i singeln, kommer att spelas där. Det kommer bli fantastiskt.
Nu blir allt samlat, vi kommer erbjuda parkering och ställplatser, och samarbeta med restauranger. Vi kommer nu göra Boule-SM 2026 till något riktigt häftigt!

Förändringar i spelschemat
Singeln och dubbeln byter plats. Fredagseftermiddagen har under många år varit stressig. Poolspelet i dubbeln har pågått så länge att vissa deltagare inte hunnit i tid till fredagkvällens finalpass och de som önskat vara åskådare har inte hunnit med det. Vi tror starkt på att den här förändringen kommer ge mer luft åt fredagen och en bättre helhetsupplevelse för alla.
Generationstrippeln tar paus. Den har inte nått upp i det intresse som önskats och sätts nu på paus. Den kommer kanske återkomma i framtiden under andra former och när underlaget för att genomföras ser bättre ut.
Mixedtrippel för juniorer återinförs och införs för yngre juniorer. Självklart vill vi att även våra yngsta deltagare ska ges möjlighet att spela redan första dagen och när nu generationstrippeln försvinner blir det här ett fullt logiskt steg.
Spelplatser
Frihamnen Arena blir enda spelplatsen.
Parkering och lokaltrafik
Vi kommer erbjuda parkering precis vid spelområdet. Men helst ser vi att ni tar lokaltrafik till Göteborg och givetvis även på plats i Göteborg. Ni tar er enkelt från Centralstation med spårvagn nr 12 och från Brunnsparken med nr 10. Båda stannar väldigt nära.
Boende
Vi kommer erbjuda ställplatser, mer information inom kort.
Vi har ett samarbete med Scandic och Strawberry för hotellrum.
Scandic: Boka på https://www.scandichotels.com/sv Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. eller i appen. Använd koden BSBF030726
Strawberry: Boka på https://www.strawberry.se/kampanjer-och-erbjudanden/boule-sm-2026/ Länk till annan webbplats.
Spelschemat
Fredagen är egentligen den enda dagen där krockar uppstår och är ett stort bekymmer. Därför väljer nu SM-organisationen att växla på singeln och dubbeln. Dubbeln genomförs nu alltså till och med kvartsfinal under onsdagen, medans singelns poolspel avgörs på fredagen med start kl. 13:00
Anmälan
Öppnar i maj, mer information kommer senare.
Spelklasser
Generationstrippeln tas bort på grund av bristande intresse, medan Mixtrippel för Junior återinförs och Mixedtrippel för Yngre Junior införs.
Publicerad: 2025-12-30
Senast uppdaterad: 2026-01-07